1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 27- SERHAT ŞEHRİMİZ EDİRNE
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

27- SERHAT ŞEHRİMİZ EDİRNE

A+A-

Bu külliye DARUŞŞİFA olarak da hizmet vermiştir. Buraya gelen hastalar; Ruh hastası, psikolojik rahatsız, bu hastalıklar neticesinde adeta deli divane. Bahis mevzuu olan bu hastalara çeşitli ilaçlarla tedavi uygulandığı gibi, musiki ve su şırıltısı ve benzeri usullerle tedavi uygulanmış. Ve o insanlar sağlığına kavuşturularak topluma kazandırılmıştır. Yeniden hayat bulmuşlardır.

     Peki, atalarımız, bu tip hastaları tedavi ederken acaba o günün Avrupalısı ne yapmaktaydı?

      El-cevap: Acımasızca usuller uygulayarak öldürüyorlar, onlarla uğraşmayı bir zaman kaybı düşünüyorlardı. Bu gün de, menfaatleri uğruna çeşit çeşit metotlarla akıllı akılsız milyonlarca insanın canına, direk ve dolaylı yönden kıymıyorlarmı? Bunları misallerini Afganistan da, Irakta, Filistin de bütün dünya görmedimi? Daha da vahimi! Seyirci kalmadılarmı? Aklımızı kullanalım. Gözümüzü açalım. Bu vatanı hor kullanmayalım. Çünkü vatanımızı çok seviyoruz.

 Muhteşem Camiler ile doludur EDİRNE. EDİRNE de dikkatimi çeken, ecdadın camileri bir sosyal alan olarak inşa etmesi yanı külliyeler medreseler gibi hizmet sahaları olarak yaşatmalarıdır.
    Muhteşem Camiler ile doludur. Edirne de dikkatimizi çeken, ecdadın camileri bir sosyal alan olarak inşa etmesi yanı külliyeler medreseler gibi hizmet sahaları olarak yaşatmalarıdır. Bunlardan biride Bayezıt Camii İstanbuldakı Bayezıt camiinin aynısı ve aynı dönemde aynı isimle Edirne de yapılmış yanındakı külliye ise Osmanlı döneminde Zihinsel ve Sinirsel hastalıkların tedavisinin yapıldığı Şifahane, tıp fakültesi vs. ihtiva eden Bayezid Külliyesidir. Tarihini aşağıya yazacağım ve ziyaret etmenizi tavsiye edeceğim ecdat eseri, şu anda Trakya Üniversitesi tarafından Sağlık Müzesi olarak kullanılıyor ve içerde o döneme ait tedavi metotları ve kullanılan aletler ve fotoğrafları ile şifahane bolumu var. (devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.