1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 28- EDİRNE ŞİFAHANE TARİHİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

28- EDİRNE ŞİFAHANE TARİHİ

A+A-

 EDİRNE BAYEZIT KÜLLİYESİ; Yukarıdaki izahatın benzeri malumat, diğer bir kayıtta şöyle izah edilir; Sultan II. Bayezid, Kili ve Akkerman fethine giderken, ordunun gereksinimlerini karşılamak üzere Edirne'de kalır. Bu konaklama sırasında da Tunca'nın kenarında 23 Mayıs 1484 günü cami, şifahane, medrese, imaret, tabhane, hamam, değirmen ve köprüden oluşan büyük bir külliyenin temelleri atılır.
     Külliye 1488 yılında tamamlanmış olup, merkezde camii, etrafında Tıp Medresesi, Darüşşifa, ilkokul, hamam, köprü, değirmenler gibi kültürel ve sosyal birimlerden oluşmaktadır. Camii, dört duvar üzerine oturtulmuş tek kubbeli bir iç mekân ile anıtsal bir görüntüye sahiptir. Darüşşifası, hâlen Trakya Üniversitesi'ne bağlı Sağlık Müzesi olarak değerlendirilmektedir.
      Tıp Medresesi ve aş evleri halen çalışmıyorsa da bina olarak ayakta bulunuyor. Avrupa'da akıl hastaları hasta sayılmazlar, şeytanla işbirliği yapan insanlar diye düşünülerek çoğu kez diri diri yakılırlardı. Külliyenin şifahanesindeyse akıl ve ruh hastaları, Türk müziğinin çeşitli makamları ile tedavi edilirlerdi.
      Şifahaneye devamlı bağlı on hanende ve sazende çalışırdı. Ney, keman, santur ve ud kullanılan sazlar arasındaydı. Özellikle neva, rast, dügâh, segâh, çargâh ve buselik gibi makamların dinletilmesinden olumlu sonuçlar alınmıştı. Musikiden başka, hastalar çiçek kokuları ile tedavi edilirdi.
     Türk-Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan külliyenin mimarı Hayreddindi. 21 metre çapında ki kubbesi ile cami tek kubbeli camilerden olup, külliye yüz kadar kubbe ile örtülmüştür.

       Ama sizlere tavsiyemiz onların öyle veya böyle yaptıklarından ziyade ecdadın eserlerini görerek yaptıklarından kendimize ne mesaj verildiğini anlamanızdır. Şunu bilmelidir ki, tarihi bağlarından kopuk bir millet payidar olamaz. Sözü daha fazla uzatmadan biz gezimize tarihi şahsiyetlerden koca mimar, Mimar Sinan merhumun şaheseri olan, dünyaca meşhur, bizim ise bazılarımızın ismini okuyup transit geçtiğimiz SELİMİYE CAMİİ’ne varıyoruz.

        Kıymetli okurlarım, şifahaneden bahsedince aşağıdaki yemek tarifini de sizlerle paylaşmak istiyorum;

        YEMEK TARİFİ

       Nezaket tozu ile kabartın. Bir kaşık Ümit, Bir büyük porsiyon yardımlaşma, Çok miktarda ılım ve tutam alçak gönüllülük ile çırpın. Kuvvetlendirmek içinde bir çorba kaşığı güvene ihtiyacınız olacak.

       Bir sadakat kâsesi içinde bir ölçü inanç, iki ölçü aklıselim ve birkaç damla hoşgörüyü azar azar ilave ederek sevgi ile karıştırın. İki kaşık gülücük, bir kaşık sabır ve bir tutam övgü ilave edin. Şevk ile hiç durmadan karıştırın. Ve şükran ile tatlandırın.

Yemeğin adımı?

­İNSANLIK!!!

            Sevgi, kardeşlik, hoşgörü, güven, güler yüz, sabır ve iman! Sorarım size, bu yemeğe doyulurmu? Yani insanın aradığı huzur burada değimli? İşte şifa bu yemektedir. Ne mutlu İNSANLIK yemeğini tarif üzere yapıp cemiyete ikram edebilenlere..

    Külliyenin şifahanesindeyse akıl ve ruh hastaları, Türk müziğinin çeşitli makamları ile tedavi edilirlerdi.   Şifahaneye devamlı bağlı on hanende ve sazende çalışırdı. Ney, keman, santur ve ud kullanılan sazlar arasındaydı. Özellikle neva, rast, dügâh, segâh, çargâh ve buselik gibi makamların dinletilmesinden olumlu sonuçlar alınmıştı. Musikiden başka hastalar çiçek kokuları ile de tedavi edilirdi.   
         Kıymetli okurlarımız, sizlere tavsiyemiz onların öyle veya böyle yaptıklarından ziyade ecdadın eserlerini görerek yaptıklarından kendimize ne mesaj verildiğini anlamanızdır. Şunu bilmelidir ki, tarihi bağlarından kopuk bir millet payidar olamaz. Sözü daha fazla uzatmadan biz gezimize tarihi şahsiyetlerden koca mimar, Mimar Sinan merhumun şaheseri olan, dünyaca meşhur, bizim ise bazılarımızın ismini okuyup transit geçtiğimiz SELİMİYE CAMİİ’NE varıyoruz. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.