Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

28 Şubat

A+A-

Türkiye’de 1960’lar da başlayan Merhum Adnan Menderes’in idamı ile sonuçlanan darbeler süreci 1971 Muhtırası, 1980 Darbesi ve 28 Şubat Post Modern Darbe ile devam etti.

Post modern diye adlandırılan bu darbe süreci diğer darbelerden farksız bir değildir. Önceki darbeleri bilmesek de 28 Şubatı bilen biri olarak bu darbeyi yapanlar resmen İslam'la mücadele ettiler. O dönemde piyasaya sürdükleri Müslüman kılıklı tarikat şeyhleri ve müritleri ile Kocatepe Camii'sinde şeriat isteriz diye toplumun belli bir kesimini korkutup kendilerine taraftar sağlamayı başardılar. Aslında o güne kadar adı duyulmamış ve ortalıkta hiç görülmemiş kişiler bir anda sokaklar da ellerinde âsalarla gözükmeye ve toplumda Türkiye'ye şeriat geliyormuş gibi bir izlenim vermeye çalıştılar. Bunun üzerinden Müslümanlara saldırı zemini hazırlayıp 28 Şubat'a giden sürece zemin hazırladır.

28 Şubat'ta yapılan MGK toplantısı 9 saat sürdü ve 18 maddelik karar alındı bu kararlardan bazıları şunlardır.

MGK laikliğin Türkiye'de demokrasi ve hukukun teminatı olduğunu vurguladı. 28 Şubat 1997'deki MGK'nın tavsiye kararları hükümete bildirildi.

Kararda; laiklik için yasaların uygulanması istendi, tarikatlara bağlı okullar denetlenmeli ve MEB'e devredilmeli, 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmeli, Kuran kursları denetlenmeli, Tevhidi Tedrisat uygulanmalı, tarikatlar kapatılmalı, irtica nedeniyle ordudan atılanları savunan ve orduyu din düşmanıymış gibi gösteren medya kontrol altına alınmalı, kıyafet kanununa riayet edilmeli, kurban derileri derneklere verilmemeli, Atatürk aleyhindeki eylemler cezalandırılmalı, deniyordu.

Bu kararları imzalamamakta ısrar eden dönemin Başbakanı Merhum Necmettin Erbakan 18 Haziran da önce ülkem ve milletim sonra partim diyerek istifa etti.

Ne tesadüftür sokaklardaki provokatör tarikatçılar hemen ortadan kayboldu buda bize darbenin resmen bir proje ürünü olduğunu göstermektedir.

Yapılanlar yetmemiş gibi Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş tarafından Refah Partisinin kapatılması ve bazı yöneticileri hakkında siyaset yasağı istenerek AYM'ye kapatma davası açıldı.

Ve istedikleri gibi parti kapatıldı ve Erbakan’a 5 yıl siyasi yasak getirildi bu gün Merhum Erbakan Rahmetle anılırken 28 Şubat yapanlar ve 1000 yıl sürecek diyenler hiç hatırlanmamaktadır.

Bu süreçte milyonlarca insan mağdur edildi. Başörtüsü yüzünden Öğrenciler ve Kamuda görev yapan Başörtülü bayanlar ve eşi başörtülü kişiler görevden atıldılar Kuran Kursları, İmam Hatiplerin Orta Kısımları kapatıldı İmam Hatip ve Meslek Liseleri ne ise katsayı engeli koyarak engelledir. İmam Hatiplileri ölü yıkayıcı diye aşağıladılar ama şimdi İmam Hatipli bir Lider bu ülkenin Cumhurbaşkanı oldu.

15 Temmuz darbe girişimini yapan FETÖ Terör örgütü lideri Fethullah Gülen de 29 Mart 1997'de o dönem örgütün yayın organı olan Samanyolu TV'de katıldığı bir televizyon programında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni siyasete müdahale etmek ve muhtıra vermekle eleştirenlere karşı "Asker demokratik yollarla sorunların çözümünü istedi." diyerek 15 Temmuz da yaptığı alçak darbe girişiminin sinyalini vermiş.

16 Nisan'da yapılacak olan Referandum da Merhum Erbakan Hoca'ya yapılanlara rağmen hala Erbakan Hocanın Partisiyiz diyen Saadet Partisi ile bu zulmü ona layık görenler bugün aynı safta Hayır cephesin de beraber yürüyorlar. Saadet tabanının aynı fikirde olmadıklarını biliyoruz. Saadet Partisinin bu hatadan biran önce dönmesi gerekiyor.

Bu yazı toplam 496 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.