1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. 28 Şubat Amacına Ulaştı (Mı?)
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

28 Şubat Amacına Ulaştı (Mı?)

A+A-

Demokrasi tarihinin kara lekelerinden biri olan 28 Şubat yıldönümünde yine klişeleşmiş mesajlarla lanetlendi. Binlerce mağdur ve Türk Ekonomisi'ne verdiği milyarlarca liralık zarar hiç unutulmadı ve unutulmayacak.
***
Peki o dönemde neler yaşandı?
1995 Genel seçimlerinin ardından başbakan olan Erbakan'dan malum çevreler rahatsız olmaya başladı. Kelime anlamı “Gericilik, geriye dönme, her türlü yeniliğe karşı çıkarak eskiyi muhafaza etme” gibi manalara gelen “İrtica” adında bir canavar ortaya çıkartıldı. Türk Halkı “İrtica” adlı bir canavarın varlığına inandırıldı.
***
Üretilen çeşitli senaryolarla her gün ekranlarda haberler yapılırken, gazetelere manşetler atıldı. Muhalefet partileri, sendikalar, iş dünyası “İrticaaaaa, irticaaaaa” diye bağırıyordu. İmam Hatip Liseleri tartışmaların odağında, inancı gereği başını kapatanlara en hafif ifadeyle zulmediliyordu.
***
Akademisyenler, subaylar ve yöneticiler “İnançlı” oldukları gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırıldı. Tanklar caddelerde yürütüldü. Demokrasiye “Balans Ayarı” yapıyoruz diyenler demokrasinin “İçine” yaptılar.
***
Başbakan Erbakan istifa etti. Bu istifayla birlikte, korku senaryoları yerini siyaset mühendisliğine bıraktı. Kumarhane çıkışında burnuna yumruk yiyen “nurtopu gibi”bir başbakanımız olmuştu. Cumhuriyet tarihinin en garip koalisyonu kuruluyordu. Baba, sayısal ağırlığa değil, siyasal ağırlığa bakaraktan demokrasinin içene… Neyse…
Bazı milletvekillerine telefon edilip “Paşanın ricası var ayrılmanız gerekiyor istifa edin yoksa ceza evine girersiniz” tehditleri ile Doğruyol Partisi'nden birçok milletvekili istifa ettirildi.
***
Siyasi krizleri ekonomik krizler takip etti. Türkiye ekonomik olarak adeta diz çöktürüldü. Bankalar boşaltılırken pek çok ocak söndü. Batan bankaların ülkemize maliyeti 80 milyar dolar civarındaydı.
28 Şubat adı altında ülkemizin başına örülen çorabı anlatmaya devam etsek cilt cilt ansiklopedi olur. Ancak madalyonun diğer yüzünü de çevirmekte ve özeleştiri noktasında iğne, çuvaldız ne bulursak elimize geçen delici her maddeyi kendimize batırmamız gerekiyor.
***
O dönemde inancı gereği başını örten ve birçok zulüme maruz kalan kardeşlerimiz, bugün başını örterek, makyajını yaparak ve dar giysilerini giyerek alımlı alımlı caddelerde boy gösteren yeni nesil muhafazakârları hayretler içerisinde izliyordur muhtemelen.
***
O dönemde inancı gereği sakal bırakan ve birçok zulme maruz kalan kardeşlerimiz ne idüğü belirsiz saç ve sakal şekilleri ile serserilikte çağ atlayan yeni nesil muhafazakârları hayretler içerisinde izliyordur muhtemelen.
***
O dönemde faizden köşe bucak kaçan ve birçok zulme maruz kalan işadamları yüzde sıfır nokta bilmemkaç ile araba, ev ve bilimum zenginlik göstergesi olan gayrimenkul sahibi günümüz muhafazakâr işadamlarını hayretler içerisinde izliyordur muhtemelen.
***
O dönemde liselerde namaz kıldıkları için Uğur Dündar ve benzerlerinin ana haberlerde mimlediği kardeşlerimiz bugün okullarından çıkıp köhne yerlerde ahlaksızca hareketler yapan günümüz okullularını hayretler içerisinde izliyordur muhtemelen.
Listeyi uzattıkça uzatmak mümkün. Uğur Dündar'ın ve Soner Yalçın'ın “Mini etek giyeceksiniz, İnadına dekolte giyeceksiniz, inadına kızlı erkekli oturacaksınız” sözlerine muhafazakâr kardeşlerimiz, kızlı erkekli ortamlarda şiddetle karşı çıkıyor. Dekolte kıyafetleri eleştiren kardeşlerimizin kıyafetlerinin maalesef dekolteden çok farkı yok. Etrafımıza daha dikkatli bakalım. Kendimize, çocuklarımıza, komşularımıza ve çevremize daha dikkatli bakalım.
***
Burada 28 şubatın sadece bir ayağını ele aldık. Tüm yönleri ile düşünün bakalım. 28 Şubat amacına ulaşmış mı, ulaşmamış mı? Cevabı kendimiz verelim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.