1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 28 Şubat Bin Yıl Unutulmayacak
28 Şubat Bin Yıl Unutulmayacak

28 Şubat Bin Yıl Unutulmayacak

Demokrasi tarihimizin kara lekelerinden biri olan 28 Şubat post modern darbesi binlerce mağdur yarattı.

A+A-

ASDER Başkanı Mehmet Kanmaz, yeni neslin 28 Şubat’ta yaşananları unutmaması gerektiğini belirtirken, 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas da kamuoyunun darbeler konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi

28 Şubat 1997 Post-Modern darbesinin ardından 20 yıl geçti. O dönemde mağduriyet yaşayan Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Başkanı Mehmet Kanmaz ve 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas açıklamalarda bulundu.

28 Şubat’la ilgili anlatılacak çok şeyin olduğunu söyleyen ASDER Başkanı Mehmet Kanmaz, özellikle Adaleti Savunanlar Derneği’nin bu işin öncüsü olduğunu kaydetti. O dönemde silahlı kuvvetlerde bulunan subay, astsubay ve yetişmiş personelin sadece inancından dolayı ihraç edildiğini vurgulayan Kanmaz, “Sırf inancımızdan dolayı ihraç edildik. Sicil ortalamalarımıza bakıldığı zaman 100 üzerinden 90’ın üzerinde olmasına rağmen o zamanki siyaset kurumuyla silahlı kuvvetler arasındaki mücadeleden dolayı biz arada kaldık. Ve ortalama olarak bin 700 subay ve astsubay bu şekilde silahlı kuvvetlerden ihraç edildi.” dedi. 28 Şubat’taki yaşanan olayın sadece silahlı kuvvetlerle ilgili olmadığını vurgulayan Kanmaz, öğretmenlerin, memurların, öğrencilerin de çok büyük sıkıntılar çektiğini dile getirdi.

BİRÇOK HAKKIMIZI ALDIK AMA TAMAMINI DEĞİL

Kanmaz, “Üniversitelere alınmadılar, memuriyet hayatları sonlandırıldı ve o zamanki İslami sektör çok büyük mağduriyetler yaşadı. O dönemdeki holdingler bilerek batırıldı ve bu şekilde yüzlerce insan hapishanelerde işkence çekti. Bu süreci biz çok sıkıntılı geçirdik. Biz inanıyorduk ki bu tekrar normal döneme geçeceğiz. Daha sonra 2010’daki referandumdan sonra yavaş yavaş işler dönmeye başladı. Ve elhamdülillah şu anda geldiğimiz mesafede bir çok haklarımız alındı ama tamamı değil. Bununla ilgili biz şu anda sivil toplum kuruluşu olarak mücadeleye devam ediyoruz. Siyasetle ilişkilerimizi devam ettiriyoruz. Ve inşallah önümüzdeki dönemlerde haklarımızın tamamen alınması için mücadeleye devam edeceğiz ve alacağımıza da inanıyoruz. Biz her sene duyarlılık oluşturmak için ve yeni neslin unutmaması için farklı etkinlikler yapıyoruz.” ifadeleriyle sözlerine son verdi.

EĞİTİM ÖĞRETİMDEN MAHRUM BIRAKILDILAR

28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas ise, yaşanan süreci anlatarak, anlamsız ve hukuksuz yasakların, fişlemelerin, görevden uzaklaştırmaların ve hapse atmaların yaşandığını belirtti. Emine İlyas, “Ülke idarecileri halkın eğitim, kültür ve sanatla meşgul olabilmesi için hizmet edeceği yerde; inancıyla, başörtüsüyle, abdestiyle, namazıyla, orucuyla hatta ve hatta gümüş yüzüğüyle uğraştılar. O dönemde en ağır darbeyi inancın açık belirtisi olarak kabul edilen başörtüsü kullanan hanımlar yaşadı. İnançlı askerler ibadet ettikleri için ya da eşleri başörtülü olduğu için yaş kararıyla mesleklerinden uzaklaştırıldılar. Üniversitedeki öğrenciler tek tek tespit edilip üniversiteden çeşitli yollarla ilişiği kesilerek eğitim-öğretimden mahrum bırakıldılar. Anadolu’da zaten zor şartlarda ortaokul, lise okuyan bin bir emekle üniversite kazanan binlerce genç kız hayallerinden, ideallerinden vazgeçip eğitimlerine son vermek zorunda kaldılar.” diye konuştu.

RESMİ KURUMLARA BAŞÖRTÜLÜ GİRMEK YASAKTI

İlyas, imkân bulan bazı üniversite öğrencilerinin eğitimlerini yurt dışında tamamladıklarını söyleyerek, kamu da yasaklar devam ettiği için görev yapamadıklarını kaydetti. Kamuda çalışanların görevlerinden atıldığın ya da istifaya zorlandığının altını çizen İlyas sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasağın gereklerini yapan insanlar ise başlarını açmanın veya peruk takmanın verdiği vicdan azabıyla mücadele etmek zorunda kaldılar. (O dönemde Fethullahcı diye bilinen günümüzde FETÖ mensupları bu duyarlılıkları başörtüsü furuatdır gibi bahanelerle çok rahat ortama uyum sağlamışlardı) Resmi kurumlara başörtülü olarak girmek yasaktı. Özel iş yerlerinde bile bu yasak mevcuttu. Kamuda çalışan memurlar başörtüsü ve gümüş yüzük taktığı gerekçesiyle fişlendi. Bir kısmı ihraç edildi, bir kısmı da istifaya zorlandı. İmam Hatip Lisesi mezunlarının yükseköğretimde farklı bölümlerde eğitim görmesini engellemek amacıyla meslek liselerine uygulanan kat sayı adaletsizliği nedeniyle binlerce genç üniversiteye giriş sınavlarında yüksek puan almalarına rağmen istedikleri bölümleri kazanamadılar. O dönemde yönlendirildikleri bölümleri okumaya mahkûm edildiler.”

KAMUOYU DARBELER KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Emine İlyas 28 Şubat’ın günümüzde kısmen unutulduğunu söyleyerek bazı mağduriyetlerin giderildiğini vurguladı. 28 Şubat’ta yaşanan tüm mağduriyetlerin resmi kurumlarca kayıt altına alınması gerektiğine dikkati çeken İlyas, “28 Şubat ve diğer darbelerden yeni neslin bilgisi olması için darbelerin anlatıldığı çeşitli programlar yapılmalıdır. Bütün darbeler tüm gerçekleriyle mutlaka ders kitaplarında yer almalıdır. Darbelerin her ne olursa olsun ülkeye zarar verdiği her ortamda anlatılmalıdır. Kamuoyu darbeler konusunda bilinçlendirilmelidir. Demokratik toplumlarda halkın iradesine askeri vesayetin dahi saygı göstermesi gerektiği yönetim sistemleri oluşturulmalı ve halk bu konuda bilinçlendirilmelidir.” şeklinde konuştu.

Bu dönemde yaşanılan mağduriyetler hakkında ise İlyas, bazı mağduriyetlerin giderildiğini bazılarının ise giderilmediğini ifade etti. İlyas, “Kamu görevinden atılanların görevlerine geri dönebilme hakkı verildi, bazılarına da yaşları ilerlediği için emeklilik hakkı verildi. Ancak, bazı mağduriyetler tam olarak giderilemedi. Üniversite öğrencisiyken çeşitli sebeplerle üniversiteden ilişiği kesilenlere üniversiteye dönme hakkı verildi.” ifadeleriyle hakların büyük kısmının verilmediğini vurguladı.

28 ŞUBAT NEDİR?

28 Şubat, 1997'de Necmettin Erbakan ve Tansu Çiller hükümetinin silahlı kuvvetler tarafından istifaya zorlanmasıyla yaşandı. 27 Mart, 27 Mayıs ve 12 Eylül darbelerinin aksine, askerler 28 Şubat'ta yönetime bizzat el koymadı. Bunun yerine medya üzerinden bir savaş verildi. Askerlerin hükümeti görevden zorla almaması da 28 Şubat'ın "post-modern darbe" olarak anılmasına yol açtı. Askerlerin deyimiyle "demokrasiye balans ayarı" yapıldı.

28 ŞUBAT KARARLARI

28 Şubat'ta yapılan MGK toplantısı 9 saat sürdü. MGK laikliğin Türkiye'de demokrasi ve hukukun teminatı olduğunu vurguladı.28 Şubat 1997'deki MGK'nın tavsiye kararları hükümete bildirildi. Kararda, laiklik için yasaların uygulanması istendi, tarikatlara bağlı okullar denetlenmeli ve MEB'e devredilmeli, 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmeli, Kuran kursları denetlenmeli, Tevhidi Tedrisat uygulanmalı, tarikatlar kapatılmalı, irtica nedeniyle ordudan atılanları savunan ve orduyu din düşmanıymış gibi gösteren medya kontrol altına alınmalı, kıyafet kanununa riayet edilmeli, kurban derileri derneklere verilmemeli, Atatürk aleyhindeki eylemler cezalandırılmalı, deniyordu.

Etiketler :
28 Şubat Bin Yıl Unutulmayacak

28 Şubat Bin Yıl Unutulmayacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.