1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 28 Şubat ne olacak?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

28 Şubat ne olacak?

A+A-

Osmanlı dönemi dahil, Türk halkı ve devleti birçok darbe gördü.
Her darbe  ülkenin bağrında derin yaralar açtı.
Halen izlerini silemediğimiz, faturasını ödediğimiz darbelerden birisi de bu ülkenin seçilmiş başbakanı merhum Adnan Menderes’i idam ettik.
Arkasından başka darbeler ve son olarak ta yaşadığımız 28 Şubat. Halen izleri ülkenin yüreğinde durmaktadır. Ancak,
28 Şubat post-modern askeri darbe davasında kimse tutuklu kalmadı.
Hatırlarsanız bu yıllardır ağzımıza sakız ettiğimiz “28 şubat post modem askeri darbe” davası 103 sanıkla başlamıştı.

28 Şubat post-modern askeri darbe davasında aralarında darbenin baş aktörlerinden emekli Orgenaral Çevik Bir’in de bulunduğu 5 sanık şimdi dışarıda. Refah-Yol hükümetini devirmeye teşebbüs suçlamasıyla açılan 28 Şubat davasında tutuklu sanık kalmadı. 103 sanıkla başlayan dava Emekli Orgeneraller Çevik Bir, Çetin Doğan, Tümgeneraller Erol Özkasnak, Kenan Deniz ile Tuğgeneral İdris Koralp’in tahliyesiyle son bulmuştu.
28 Şubat post-modern askeri darbe davasında aralarında, darbenin baş aktörlerinden olan  Orgeneral Çevik Bir’in de bulunduğu tutuklu 5 sanığın, adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verilmişti. Böylece Darbenin milyonlarca mağduru mağduriyetleriyle kaldı. Gasp edilen haklar, suçlanmalar, hüküm giymeden yıllardır ceza evinde ömür bitirenler, yıkılan umutların, kaybedilen iş ve yuvanın, kararın hayatların hesabı sorulmadı. Soruldu ise de göstermelik işler…
Hatırladığıma göre yaklaşık 60 kadar duruşma sonunda tahliye taleplerini değerlendiren mahkeme, tutuklu sanıklar dönemin Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dönemin Genelkurmay eski İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, dönemin İç Güvenlik Harekât Daire Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı Tuğgeneral Kenan Deniz, dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ve Dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Hareket Dairesi Plan Şube Müdürü emekli Tuğgeneral İdris Koralp’ın tahliyesine karar verilmişti.. Mahkeme heyeti, tutuklulukta geçen süre ve delillerin karatılma şüphesi bulunmadığından sanıkların tahliyesine karar vermişti.. Sanıklardan Doğan, Balyoz davasından hükümlü olduğu için cezaevinde olduğunu sanıyorum. Böylece de dosya kapandı.
Şimdi sormak gerekir. O halde bu kadar zamandır bu insanlar neden mağdur edildi? Neden hürriyetleri kısıtlandı?  Eğer suçlu ise neden bu kadar kolay şekilde tahliye edildi ?
Eğer hukuk ise, hukuk herkes için vardır. Eğer hukuk herkese eşit şekilde uygulanıyorsa, ortadaki bu durum neyin nesi?
Hatırlarsanız yine bir süre önce  Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davası kapsamında eski Başbakan Tansu Çiller ve eski milletvekili Merve Kavakçı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin müşteki olarak ifadesinin alınmasına karar verilmişti. 28 Şubat sürecinde ordudan ihraç edilen askerler adliye önünde eylem yapmış “Adaleti küreselleştirmek insanlığa borcumuzdur” yazılı pankart açan Adaleti Savunanlar Derneği  üyesi eski askerler, basın açıklaması okumuştu. Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yapılarak, darbecilerin cezalandırılması istenmişti. Son tahliyelerle eğer var ise mağdurlar mağduriyetleriyle kaldı.Davanın sanıklarından dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’ da  çapraz sorgusunda mahkeme heyeti ve avukatların sorularına ilginç cevaplar vermişti. Karadayı herkesinde katılabileceği gibi  adeta darbeye kılıf aramıştı. Karadayı, Sincan’da yürütülen tankların sorumluları hakkında işlem yapılıp yapılmadığı yönündeki soru üzerine, “Sorumlu olacak kimse yok ki. Bu eğitim olarak yapılan bir eğitim faaliyettir” diyerek, herkesi güldürmüştü.
İşte bütün bunları görüp, yaşadığımızda aklımıza gelen ilk soru şu ?
Hukuk mu, guguk mu ?
Yoksa burası hukuk devleti değil mi?
Demokrasi nerede ?
Yoksa  ülkemiz bir Muz Cumhuriyeti değildir. En azından ben öyle görmek, öyle düşünmek istiyorum. Sizi bilemem…


 

Bu yazı toplam 632 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.