1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. 28 şubat ne şiş yandı ne kebap.....!
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

28 şubat ne şiş yandı ne kebap.....!

A+A-

2013 yılında 103 sanıkla başlayan ve yaklaşık 5 yıl süren davada "maalesef dağ fare doğurdu" diyenlere katılmamak mümkün değil...!
Mahkeme heyeti;21 kişiye ağırlaştırılmış müebbedcezâsı verdi,.68 sanık hakkında berâet, 4 ölüm ,10 zamanaşımı sebebiyle düşme karârı..!
Daha sonrada ne hikmetse verilen ağırlaştırılmış müebbedcezâlarımüebbbedeçevrilmis.!?
Mahkûm olan bu 21 isim;
Ayrıca;Bunlar hakkında yurt dışı yasağı ve karakola imzâ verme şartı  getirilmiş…                           "Gerekirse silâh kullanırız” diye manşet atanlar, bankaları yağmalayanlar, devlete 297 milyar dolar zarara sebebiyet verenler bunların hesâbını şimdilik karakolda imzâ atarak verecekler.Sanki; 28 şubat gibi hâin bir darbeyi yapan, memleketi yıllarca kasıp kavuran bu 21 kişi ..!Bu tür darbelerin planlanması dahi "yâ hep yâ hiç" üzerine iken nasıl oluyorda diğerleri "iyot gibi"açığa çıkıyorlar...!"Tankları ben yürütdüm "diyenler bile suçsuz...!…………Buna kim inânır dersiniz?
Malûm, 28 Şubat 1997 yılında 9.5 saat süren MGK toplantısıyla başlayan süreçde, dönemin Başbakanı Necmettin .Erbakan'ınistifâsıistenmişdi.O dönemde yaşananlar târihe, “post modern”darbe olarak geçmişdi. Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, adlî kontrol kaydıyla serbest bırakılırken ,tutuklanan 76 sanık davânın ilerleyen aşamalarında tahliye edilmişlerdi.Ağırlaştırılmışmüebbed verilebilecek bir davâda ara tahliyeler nasıl olur?Bu sanıkların hepsi mi o günlerde hasta idiler?Ancak; bunun için dahî beşerî vicdân, olayın vehâmeti ve toplumsal yıkımların belirli bir objektiflikde en ideâliyletecellî etmesi aranır.Yaşlılık ve hastalık gerekçesiyle sanıkların kaçma şüphesinden uzak olarak temyîz aşamasının takdirentevkîf dışında tutulması calîb-i dikkât.. !Olacak gibi değil..!
***Kötü misâl;emsâl olmasa da bir avukat çıkıp dese ki; "müvekkilim hem yaşlı, hem’dehasta..!Üstelik hakkında hüküm kurulan 28 şubat darbecilerin yaşında...!"
Bu durumda darbeci Akın Öztürk hakkında ne karar verilebilir bir düşünün....!?
"Fetö"denilen örgüt lideri elini kolunu sallıya sallıya çıkıp gelse dese ki;
"duyduk ki, yaşlı ve hastalar müebbedlik bile olsalar imzâ ile idâre ediyorlarmış.! Şartlarım uyuyor, tıpkısının aynısını isterim" dese nasıl bir karşılık görebilir?
Öyleyse hasta ve yaşlı olmasına rağmen bu ülkede Başbakanlık yapmış Erbakan Hocayı Ayvalık"da niçin infâza tabi tutdunuz? Üstelik mercimek davâsı adı altında esasen Bosna'ya gönderilen cüz'i bir para için...!Üstelik müebbetin yanında kıytırık sayılabilecek bir cezâ iken..!
Gençken darbe yapanlara, ihtiyâr sayıldıkları için yine gençler tarâfından bir lütf-i şâhane...! Oh ne âlâ...!Bana kalırsa 28 şubat darbecileri ne nâdim olmuşlardır, ne de ihtiyâr...!Hâlâ "odunumun parası" peşindeler...;
Yaşlı ve hasta denilen o kişilerin ellerine bir fırsâd geçse gençlere taş çıkartırcasına yine postmodern, hatdasilâhlı darbe yapmaya muktedir oldukları izâhdanvâresde..! Zirâ; 1000 yıl sürecek dedikleri bir şeyi yarım bırakmak istemezler de onun için..!
Onca askerîye’den atılanlara, boncuk boncuk terletilen, küfür ve hakaretlere uğrayan Başbakana, sağlık cüzdânlarındaki başörtülü resimleri zorla açık  baş resimlerle değiştirilmedikçe sağlık yardımı alamayan 80'lik ninelerimize , Üniversite öğrencilerimiziniknâ odalarında gördükleri zulûm, akıttıkları gözyaşlarına, iflâsa sürüklenen hazîneye rağmen verilen cezâların sadra şifâ olduğu söylenebilir mi?
Düşünebiliyormusunuz:Karar kesinleşinceye kadarlojmanlar, tahsîsli araçlar, korumalar, Ordu evleri ve her túrlü imkân...!Kaldığı yerden...!devam…
Şeriatın kesdiği parmak acımaz dedirtecek, toplumdaki infiâli dindirecek, "işte adâlet budur" kanaatine vardıracak, elle tutulur, gözle görülür mütenebbih bir cezâ..!
Hâni Nerede. ?Yok... !

Tek olumlu yönü yâ da tesellîsi darbecilerin nice savsaklamalarına ve aradan 16 yıl geçmesine rağmen güç belâ olsa da yargı önüne çıkarılabilmeleridir..Darbecilerdenhesâb sorulabilmeleri olumlu bir gelişme olarak görülse de;
İnfâz kabiliyeti olmayan kararlar, bir kısım sanıklar hakkındaki dâvâlarınmürûr-u zamana uğramış olması gibi husûslarkamûvicdânınıyaralamakda..!
Diğer yandan uygulamada müebbed cezası alan sanıkların hükmen tutuklanmaları esâsdır.Zirâ; Katolog suçlarda sanığın kaçacağı varsayılır,
Sonuç olarak dostlar; oybirliğiyle verilen Ankara 5.Ağır Cezâ Mahkemesinin karar gerekçesini beklemek ve sonucuna göre temyizlerinin sonucuna odaklanmak şimdilik en iyisi....!
Hele bakalım akîbetleri ne olacak?..

***Acaba diyorum hayalen;ben daha yaşlanmadan 10-15 arkadaş bulup…..darbe yapıp….devleti soyup…millete kan ağlatıp…sonra yaşlanınca’da mahkemenin vereceği adil kararla…!  “hasta ve yaşlı”katogorisi ile denetimli serbestlik ile dışarda oltamı  atsam ne dersiniz…..! VAH BENİM ÜLKEM VAH…VAH Kİ VAH..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.