Sinan Yiğit Samancı

Sinan Yiğit Samancı

Hakimiyet Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

28 Şubat zulmü

A+A-

Türkiye, çok büyük zorluklardan yeniden ve yeniden doğan bir ülke. Neredeyse her 10 yılda bir demokrasisi ve ekonomisi darbelerle sekteye uğratılan bir ülkesiniz ve yine de bugünkü gelişmişlik seviyesine ulaşıyorsunuz.
Bu ülkenin başarısı da burada yatıyor. Zorluklara, engellemelere rağmen yolunda ilerlemeye devam ediyor.
Bu karanlık dönemlerden bir tanesi de 28 Şubat post-modern darbesiydi. Milyonlarca insanımız ayrımcılığa, zulme maruz kaldı. İnsanlar inançlarından, düşüncelerinden, yaşam biçimlerinden dolayı işlerinden atıldı. Statükonun, düzenin taraftarı olmadığınız zaman okuyamıyor, iş yapamıyor, çalışamıyordunuz. Adeta ‘bizden değilsen, sana yaşam hakkı yok’ deniliyordu, devrin zalimleri…
Binlerce insan kamudaki işlerinden atıldı o dönemde. Tek suçları, devletin sahipleri gibi düşünmemeleri ve yaşamamalarıydı. 
Devrin anlı şanlı generalleri, işadamları, gazete patronları ‘devranın bir gün döneceğini’ hiç düşünmeden insanların hayatlarıyla oynadı. Ve bugün Türkiye bu noktaya geldi. Bir zamanlar devletin kapısından dahi geçirilmeyenler, devletin sahibi oldu. İşte bu yüzden demokrasi güzel bir şey…
Başörtüsünden dolayı kamuya ait hiçbir yere alınmayan insanlar, bugün devletin tepesinde yer alıyor. 
Hiçbir zulüm baki kalmıyor. Mutlaka zalimlerin devri geçiyor ve mazlumlar huzura kavuşuyor. Bazı durumlarda 28 Şubat örneğinde olduğu gibi, bu dünyada adalet sağlanıyor. Bazı durumlarda ise adalet mahşere kalıyor. Ama adalet mutlaka yerini buluyor. 

Bu yazı toplam 434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar