1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 280 derecede oruç tutuyorlar
280 derecede  oruç tutuyorlar

280 derecede oruç tutuyorlar

Ramazan ayında halkın ekmek ve pide ihtiyaçlarını karşılayan fırıncılar, oruçlu halde 280 derecelik fırınların karşısında zorlu bir mesai geçiriyor. Fırıncılar hem yaz sıcağı hem de ocağın ateşi karşısında oruçlarını da tutarak ibadetlerini aksatmıyor.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Ramazan ayında yoğun bir mesai harcayan Konyalı fırıncılar, sıcaklara aldırış etmeden oruçlarını tutuyor ve halkın ekmek ihtiyaçlarını gideriyor. Gün içerisinde gelen siparişleri iftara saatler kala yetiştirmeye çalışan fırıncılar, akşama doğru vatandaşın oluşturduğu yoğunluk kendilerini zor durumda bırakıyor. Günü hem oruçlu hem de yoğun bir mesaiyle geçiren fırıncılar, yemek yemekten çok özellikle su içme ihtiyaçlarının olduğunu belirterek, tüm zorluklara rağmen Allah’ın kendilerine yardım ettiğini dile getirdiler. Konya’da meslekleri gereği yüksek sıcaklıkta çalışmak zorunda olan fırıncılar, Ramazan ayında çalışma şartları daha zor olmasına rağmen oruçlarını aksatmıyor. Yüksek sıcaklıklarda ekmek pişiren fırıncılar bir yandan oruçlarını tutarken, diğer yandan vatandaşlara hizmet sunuyor. İftara doğru vatandaşlar yemek, etli ekmek ve pide yaptırmak için fırınlara akın ederken, fırıncılar yaşanan yoğunluktan dolayı zor durumda kalıyor.

AÇLIK DEĞİL TELAŞ YORUYOR

İftara saatler kala müşterilerinin verdiği siparişler için bir yoğunluk oluştuğunu belirten Kalite Ünlü Mamulleri işletme sahibi Rafet Karakoç, oluşan bu yoğunluğun kendilerini çok zor durumda bıraktığını dile getirdi. Karakoç, “Ramazan boyunca başta fırın başında çalışan ustalarımız olmak üzere, en çok biz fırıncılar sıcaklıktan etkileniyoruz. Tabi biz ne kadar kötü etkilensek de Allah bizlere yardım ediyor. Bunun yanında nefsine hâkim olmak, azmetmek ve gayret göstermekte lazım. Gündüz vakitleri pide çıkarıyoruz, akşamüstü ise iftar nedeniyle Ramazan pidesi, susamlı pide siparişlerini alıyoruz. Akşam vakitleri özellikle açlık ve susuzluktan ziyade bizleri müşterilerimizin telaşı yoruyor. Müşterimiz siparişini iftara dakikalar kala hazır olmasını istediği için, bu durum bizleri zor durumda bırakıyor” diye konuştu.

İFTARDA SADECE SU İÇEBİLİYORUZ

İşletme sahibi Karakoç, aşırı hava sıcaklıkları ve fırının sıcaklığından dolayı sadece susadıklarını ifade ederek, “Ramazan ayı öncesinde günde 2,5 litre su tüketiyorduk. Bunun yanı sıra Ramazan ayı boyunca hem kavurucu hava sıcaklığı, hem de fırının sıcaklığı, vücudumuzu adeta kurutuyor. Bu sebeple ezandan sonra sadece su içebiliyoruz. Su bizi doyurduğu için yemek ihtiyacımızın önüne geçiyor ve bir şey yiyemiyoruz” dedi.

BEREKETİNİ HİSSEDİYORUZ

Ramazan ayında özellikle iftar vaktinde pidenin çok tercih edilmesinden dolayı işlerinin çok iyi olduğunu dile getiren Rafet Karakoç, “Her yönüyle Ramazan ayının bereketini hissediyoruz. Tabi Ramazan'ı anlamak lazım ve anlayan için de Ramazan ayı çok önemlidir. İş konusunda da bölgede sıkıntı var ama yine de işlerimizde sıkıntı yaşamadık. Halkımız misafirperver olduğu için Ramazan'da birilerini davet ediyor ve bu da işlerimize olumlu yansıyor. Bu ayda genellikle pide çeşitleri satılıyor ve Allah’a hamd olsun ki işlerimizde herhangi bir sıkıntı yok” şeklinde konuştu.

4 LİTRE SU TÜKETİYORDUM

Ramazan pidesi çıkaran Avni Öndağ ise, Ramazan ayı öncesi 4 litre su tükettiğini ifade ederek, buna rağmen Allah’ın farz kıldığı orucu tutuğunu belirtti. Öndağ, “Ramazan’da fırında çalışmamız hasebiyle çok susuyorum. İş esnasında özellikle su kaybı daha fazla oluyor. Bundan dolayı açlık değil de su ihtiyacımız fazla oluyor. Fırın karşısında çalışmaktan dolayı zorlanıyorum ama Allah yardım ediyor. Vatandaşlarımızın ekmek ve pide ihtiyacını karşılamak için yoğun bir mesai yapıyoruz. Ramazan hayırlı ve bereketli bir aydır. Herkes oruç tutuyor ve Ramazan içerisinde de satışlarımızda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz.” ifadelerini kullandı.
img_2776.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.