1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 3- ÂDEM BABAMIZ VE HAVVA ANAMIZ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

3- ÂDEM BABAMIZ VE HAVVA ANAMIZ

A+A-

       İlk insan babamız Adem aleyhisselam ve ilk insanları vahşi bir yaratık gibi resimleyerek gösterdiler bizlere. İlk okul talebesi iken görürdük o çirkin resimleri. İnanmamız icabeden hal, Hz. Allahımız Hz. Âdem ve oğullarını zürriyyetini gayet medeni vaz’ıyyetde yaratmıştır. Lakin sonraları ademoğlunun bir kısmı dinden çıkıp sapıtmış ve bir kısmıda, kendilerine ginderilen peygamberlerine itaat ederek vahşice değil bilakis medenice hayat sürmüşlerdir.Bilinsin ki, mesleksiz bir peygamber yoktur. Bunlardan hisse çıkarmak lazım diyor ve babamız Adem a.s.dan başlayalım:

     Hz. Âdem babamız, cennetden dünyaya gönderildiğinde çok ağladı ve Cenabı hakka yalvardı. Nihayet Cenabı hak, onun tevbesini kabul buyurdu. Ve “Mekke tarafına git” diye vahiy gönderdi. Âdem (a.s.) dahi oraya gidip Havva validemiz ile buluştu. Ondan sonra, sair nas (insanlar) onlardan meydana geldi ve nice kavimler ve sınıf sınıf insanlar türedi.

      Âdem babamızın zürriyyeti çoğaldığı gibi, Şeytanın da zürriyyeti çoğaldı ve Âdem’in evladı ve ahfadını(torunlarını) azdırmak ile meşgul oldu.

        Hz. Âdemin vefatından sonra Peygamberlik oğlu Şit (a.s.) a geldi ve Allah tarafından ona elli Suhuf (sahifeler) nazil oldu. Kabeyi ibtida taştan inşa eden odur.          

        İlk insan ve hazreti Âdemin yaratılmasına gelince:

      Allahü Teâla Kuranı Kerimin müteaddit ayeti kerimelerinde beyan buyurduğu üzre, ilk İNSANI topraktan( şekillenmiş balçıktan) yarattı. Bazı safhalardan sonra kudretiyle ona ruh verdi. Ruh’tan feyiz bahşetti. Böylece ilk insan hayat buldu. Diğer tabirleriyle beşeriyet, ademilik, adamlık vücuda geldi. Yoktan var oldu. Bu en şerefli mahlûk, bu manaları ifade eden Âdem ismini aldı.

      Ebu’l-Beşer yani insanlığın babası olan Hz. Âdemin yaradılışı Cuma günü, kendisine Ruh verilişi ise Aşure günü vuku buldu.

      Havva validemizin yaratılmasına gelince:

    Hz. Âdem Cennet de ilahi nimetler içerisinde uyku ile uyanıklık arası bir halde iken, Allahü Teâlâ, onun sol kaburga kemiğinden Hz. Havva’yı yarattı. Hz. Âdem bu ameliye sırasında vücudunda bir acıma duymadı.

      Hazreti Havva diriden yaratıldığı için bu manayı ifade eden “ Havva “ ismini aldı.

       Cenabı Hak insanların babası olan Hz. Ademi topraktan yarattıktan sonra Meleklerin huzurunda bizzat nikahlarını kıydı. Onları birbirlerine eş ve arkadaş kıldı.

         Hazreti Âdem’in cennetde ki hali;  Âdem a.s. Cennetde iken vücudu tüysüzdü. Dünyada iken de hiç sakalı bitmedi. Siyah saçlara, son derece güzel bir sima’ya ve endama sahipti.

       Evladından ilk önce sakalı biten Hz. Şit a.s.dır. Havva validemiz de görünüş itibariyle Hz. Âdeme benzerdi peygamberimiz (a.s.) hazreti Âdemin sûreti hususunda “ Yusufun güzelliği, Âdemin güzelliğinin yarısıdır” buyurmuşlardır.

     Hz. Âdem babamız bin yaşında ebedi âleme intikal etmiştir. Hz. Âdem-i Melekler yıkayıp kefenlediler. Oğlu hz. Şit imam, diğer evladı ile melekler cemaat olmak üzere namazını kıldılar. Kabri şerifi Mekke-i Mükerreme de Ebu Kubeys dağındadır. Hz. Nuh, tufan hadisesinde Âdem (a.s.) ın tabutunu çıkarıp gemiye almış ve daha sonra aynı yere veya o civara defn etmiştir. Hz. Âdemin vefatından bir yıl geçmeden Havva validemiz vefat etmiştir. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.