1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 3 bin TL’ye yorgancı aranıyor
3 bin TL’ye yorgancı aranıyor

3 bin TL’ye yorgancı aranıyor

Hazır yorganların içinde bulunan elyafın hammaddesinin petrol olduğunu açıklayan Yorgancılar Odası Başkanı Cengiz Çiftçi, vatandaşları uyararak, çıraklık okulunda bölümlerinin olması gerektiğini söyledi.

A+A-

 

Nagihan ÇAPKIN

Bir zamanlar günlük yaşamın parçası sayılan ve çeyiz sandıklarının vazgeçilmezleri arasında bulunan "el emeği, göz nuru" yorganların yerini, artık makine üretimi ucuz ve hafif yorganlar alıyor. İtibar gören geçmişin saygın mesleği yorgancılık, önceki yıllardaki kadar rağbet edilmediği için yavaş yavaş kaybolan meslekler arasında yerini alıyor. Yorgancılar, Çeyizciler, Tuhafiyeciler, Yün ve Orloncular Emsali Odası Başkanı Cengiz Çiftçi, odalarının çok eski olduğunu 50’li yıllarda kurulduğunu belirtti. 450’ye yakın yorgancı üye sayısının olduğunu dile getiren Çiftçi, günümüzde bu sayının 50’ye düştüğünü vurguladı. Çiftçi, “90’lara baktığımızda sayı 100’lere inmeye başladı. Oda başkanımız İsa Çiftçi o yıllarda kendisi başkan olarak  odanın kapanmaması  için çünkü yüzden aşağı üyesi olan odalar kapanır. Bir proje geliştiriyor, çeyizcilerİ ve tuhafiyecileri de ekleyerek Ticaret ve Gümrük Bakanlığına ismini bildiriyor ve onaylanıyor. Bugün 600’e yakın üyemiz var. 50’ye yakın yorgancı var.” dedi.

EN KÖTÜ MAAŞ 3 BİN TL

Yorgancıların en büyük sıkıntısının çırak kalfa ve usta yetiştireme olduğunu açıklayan Çiftçi,” En kötü yorgan 50 liraya dikilir. Günde bir kişi 2 yorgan dikse ayda 3 bin yapar. En kötü en ucuz yoldan 3 bin lira. Yorgancılık hiçbir zaman bitmeyecek. Herkes ömür boyu bunu kullanacak. Devletimizden şunu istiyoruz. Çıraklık okulunda bizim bir yerimiz yok. Yorgancılar odası olarak bizim çıraklık okulunda bir bölümümüz yoksa ben nasıl eleman yetiştireceğim. En kötü şartlarda 3 bin lira kazanç sağlıyor. Daha bunun düğünlük yorganları var. 200 liradan aşağı dikilmez mümkün değil. İstanbul’da 750 liraya dikiyorlar bir yorganı. 200 liradan bir kişinin günde bir yorgan diktiğini düşünün. Devlet bu teşviği verse yorgancı da çoğalır, emektar da çoğalır, sağlıkta artar.” ifadelerini kullandı.

AVRUPA ÜLKELERİNDE YASAK ÜLKEMİZDE SERBEST

Hazır fabrikasyon yorganlarının çıkmasının kendilerini etkilediğine dikkat çeken Çiftçi, insanlarda kaliteden ve sağlıktan daha çok yıkanabilir ve günlük hayatta kullanım şartları kolay olan elyafın tercih edildiğini kaydetti. Elyaf kadar  kanser yapan hiçbir şeyin olmadığının altını çizen Çiftçi,  “Bunun bilincinde değiller. Amerika’da ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yasak. Ama bizim ülkemizde serbest. Sağlık Bakanlığımıza bunların her zaman incelenmesini söylüyorum. Denetim mekanizmasının muhakkak çalışması gerekiyor. Çünkü gelecek bizim çocuklarımızda ama çocuklarımız her geçen gün o elyafların üzerinde yatıyor. Cilt kanserinden tutun akciğer kanserine ve guatıra kadar her türlü hastalıklarla birebir karşılaşıyorlar. Ondan dolayı biz yün ve pamuktan vazgeçilmemesini istiyoruz. Bugün kaliteli bir yün makinede yıkanabilir. Kaliteli yün derken mesela Avusturalya merinos yünleri vardır. Tiftik keçisinin özel yünleri vardır Türkiye’de de yetişen. Bu yünlerden yapılan yorgan ve yastıklar hem ince olur hem de makinede yıkama özelliğine sahip olur. Günümüzde çok güzel pamuklar yetişiyor bu pamuklardan yapılan yorganlar yıkanabilir. Eskiden yıkanmaz deniyordu çünkü bu kalitede pamuk yoktu kullanılmıyordu.” şeklinde konuştu.

POLAR VE ELYAFIN HAM MADDESİ PETROLDÜR

Cengiz Çiftçi, yorgan almaya marketlere gidildiğini ama bunun yerine yorganın yorgancıdan alınması gerektiğini ifade etti. Yorgancıdan daha çok bilinçsiz bir şekilde marketlerden alışveriş yapıldığını söyleyen Çiftçi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Markette satılanların hepsi birinci sınıf satılmıyor ve satılanların yüzde 80’inin ürün kalitesi bozuk. Denetimden geçmiyor. Polara da karşıyım çünkü petrol artığından yapılır. Ne kadar üreticiler inkar etse de ben diyorum ki buyurun çıkalım ham maddesinin ne olduğunu tartışalım. Kısırlığa kadar götürür. Elyaf ve poların ham maddesi aynıdır. Kışın çocuğuma şapka eldiven almak istedim yün ve pamuktan bulamadım.”

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.