1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 3 eş 19 çocuğu var 4. EŞİNİ ARIYOR
3 eş 19 çocuğu var 4. EŞİNİ ARIYOR

3 eş 19 çocuğu var 4. EŞİNİ ARIYOR

53 yaşındaki Abbas Azzem 3 eşi ve 19 çocuğunu da yanına alıp Türkiye’ye kaçtı. Konya’da 2 odalı bir evde yaşayan Azzem ailesi komşuların yardımı ile yaşamlarını sürdürüyor

A+A-


Irak’ta TIR şoförü olarak çalışırken terör örgütü DAEŞ’in korkusu ile yaşadıkları Musul kentini terk eden Abbas Azzem 3 eşi ve 19 çocuğuyla 2 yıldır Konya’da yaşıyor. Azzem her şeyin Irak, İran savaşında abisinin şehit olması ile başladığını söyledi. Abbas Azzem, “Abim Abdulbaki Irak ordusunda askerdi. 1993 yılında cephede şehit oldu. Aile büyüklerim toplanıp abimin eşi olan yengem Mahasen Salih ile evlenmeme karar verdi. Biz de büyüklerin aldığı karar kanundur. İstemeye istemeye yengemle evlendim.  İkimizde utancımızdan birbirimizin yüzüne bakamıyorduk. Yapacak bir şey yoktu aile büyükleri karar vermişti. Ama sonrasında aldıkları başka bir karar ikimizi de bitirdi.”dedi.
ÇOCUK YAPMAZSANIZ ÖLÜR
Şehit abisinin hanımı olan yengesiyle aile büyüklerinin aldığı kararla zorla evlendirilen Abbas Azzem 3 yıl boyunca yengesi ile aynı odada ayrı yataklarda yattığını belirterek, “Yenge dediğim insan biranda karım oldu. Ama bu benim için sadece aile kararından ibaretti. 2 yıl boyunca Mahasen ile aynı odada ayrı yataklarda kaldık. Bir gün aile meclisi yine toplanmış. Bir karar daha almış. Mahasen ile aramızda sevgi bağı oluşması için çocuk yapmamıza karar vermişler. Bu kararı bana amcam söyledi. Olmaz dedim. Amcam bana bunun kader olduğunu kaderime boyun eğmem gerektiğini aksi halde Mahasen’in aile kararı ile öldürüleceğini söyledi.  Dünya başıma yıkıldı. O bana abimin emanetiydi. Abimden 1 kızı olan Mahasen’in ölmesine razı olamadım. 1996 yılında Mahasen oğlum Ahmed’i dünyaya getirdi.”ifadelerini kullandı.
YEZİ’Yİ GÖRÜR GÖRMEZ AŞIK OLDUM
İkinci eşi olan 39 yaşındaki Yezi El Ali ile tanışma hikâyesini de anlatan Abbas Azzem, “Onu pazarda gördüm. Göz göze geldik. İçimde bir şey koptu. Yezi’yi görür görmez aşık oldum. Takip ettim. Evini öğrendim. Evli olup olmadığını araştırdıktan sonra aile büyüklerime durumu anlattım. Onlarda eşlerim arasındaki İslami kuralları yerine getirmem halinde evlenmeme izin verdileri.  1996 yılı mayıs ayında evlendik’ Onu ilk eşimin yanına getirip tanıştırdım. İstemeye istemeye de olsa birbirlerini kabul ettiler.” şeklinde konuştu.  Üçüncü evliliğini yaptığı 2003 yılına kadar ilk eşinden 3, ikinci eşi olan Yezi’den 2 olmak üzere 5 çocuk sahibi olan Abbas Azzem 3 evliliğini ise 2003 yılında yapmış.
BİZİM ORALARDA 3-4 EŞ ALINIR
3. Evliliğini 44 yaşındaki Türkan Abbas ile 2003 yılında yapan Abbas Azzem, “Bizim oralarda erkekler genelde 3-4 eş alır. Yeter ki eşler arasında haksızlık yapma.  Şuna 3 eşimden 12 erkek 7 kız olmak üzere 19 çocuğum var. Eğer bulsam 4. Eş alırım ama bulamadım’ ifadelerini kullandı. 3 Eşi 19 çocuğu ile birlikte 3 odalı bir evde kalan Abbas Azzem rahatsızlığı nedeni ile çalışamadığını ve biri 20 diğeri 18 yaşında iki oğlunun çalıştığını ifade etti. Azzem ‘İki oğlum çalışıyor. Komşuların yardımı da eksik değil. Elbette geçim sıkıntısı çekiyoruz. Ama halimize şükür.”şeklinde konuştu.
ABBAS YOKKEN GEÇİNEMİYORUZ
Evin en büyük hanımı olan Mahasen Salih hiç konuşmazken ikini eş olan Yezi El Ali, “Bizim ülkemizde erkekler 3-4 kadınla evlenir. Bu bizim kaderimizdir. Tek eşi olanlar da var. Onlar şanslı. Ben de tek eş olmak isterdim. Ama kaderin önüne geçilmez. Abbas evde iken 3 kuma hiç kavga etmeyiz. Ama Abbas yokken kavgamız eksik olmaz. Çocuklar arasında bir sorun yok onların hepsi kardeş ve hepsi hepimizin evladı”ifadelerini kullandı. Abbas Azzemim ilk eşinden 3 ikinci eşinden 10 ve son eşi olan Türkan Abbas’dan ise 6 çocuğu var.  


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.