1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 3 MAYIS Ve SİTEM’im
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

3 MAYIS Ve SİTEM’im

A+A-

Bizim için her gün, her saat, her dakika, her saniyenin önemi vardır.

Çünkü geçen zamanı hiçbir zaman geri getirmek mümkün olmamaktadır.

Bunun gibi 3 Mayıs’ın da bizim için ayrı bir önemi bulunmaktadır.

Neden diye sorabilirsiniz. Hemen açıklayayım.

 

Çünkü  3 Mayıs’ta  Hz. Mevlana Konya’ya gelmiştir. Bununla ilgili köşe azımı ve haberi dünkü nüshamızda okudunuz.

Diğeri ise   3 Mayıs dünya Türkçülük gönü. Ben şahsen ve çok şükür hem Türk’üm, hem Müslüman’ım

Elhamdülillah. Ne mutlu Türk’üm diyene…

Son ise Mesleğimizle ilgili.

Medya’da çalışanların günü. Yani Dünya Basın özgürlüğü günü…

İlk ikisi için çok şey yazacak değilim. Ancak 3. ünde ise durmak lazım. Acaba Dünya’da ve Türkiye’de basın ne kadar özgür.

Şu kadarını da bilirim. Benim özgürlüğümün, hürriyetimin bittiği yerde başkasının özgürlüğü ve hürriyeti başlar. Bu iki kavram sınırsız değildir.

Bugün için basın özgürlüğü hakkında çok şeyler söylenip yazılabilir. Ancak şunu belirtmemiz gerekirse geçen yılın basın özgürlüğü endeksine baktığımızda Türkiye yaklaşık 200 ülke içinde150. Sıralarda…

Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi için dünya çapında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler,  Geçen yıl dünyada Basın Özgürlüğü Endeksi'ni yayınladı.

Türkiye, geçen yıla göre 4 sıra daha gerileyerek yaklaşık 200 ülke arasında 155'inci sırada yer aldı. Böylece, Türkiye'nin "kara liste" olarak isimlendirilen en kötü durumdaki ülkelerin arasına girmesine sadece dört sıra kaldığı belirtilmektedir. Bugün neredeyiz onu da siz değerlendirin.Türkiye, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler" kategorisinde yer almaktadır. Bu ekonomik olarak, fikir olarak, çalışma şartları olarak böyle algılanacaktır.

Geçen yılkı endekslere göre Türkiye'ye özel bir bölüm ayıran kuruluş, Türkiye'yi 'en ürkütücü ülkelerden biri' olarak tanımladı.Tabii ki, bu kuruluşun kendi görüşü olmakla beraber, ne doğru, ne de yanlış olduğunu belirtmek bana düşmez. Meslek örgütleri bu konuda sanırım açıklama yapacaktır.

Ancak özellikle geçen yıl FETO’nun darbe girişiminden sonra farklı seslerin ise  çok fazla çıkmadığı, çıkartılmadığı da inkar edilemez bir vakıadır. Konya’mızda ise bu durum  özgürlük anlamında daha iyi görünüyor.

Bu yılki gerilemeyle birlikte Türkiye'nin en kötü kategoride bulunan ve kara liste olarak adlandırılan ülkelerle arasında yalnızca dört ülke kaldı.En iyiler İskandinav ülkeleri gösterilmektedir.

Endeksin ilk 10 basamağında sırasıyla Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, Kosta Rika, İsviçre, Jamaika, Belçika ve İzlanda yer alırken, son sıralara ise Çin, Suriye, Türkmenistan, Eritre ve Kuzey Kore yerleşti.Kuzey Kore, basın özgürlüğünün en kötü olduğu ülke özelliğini Eritre'den aldığı görülmektedir.Listede en çok gelişme gösteren ülke 25 sıra yükselen İtalya oldu. Geçen yıl 77. sırada olan İtalya bu yıl 52. oldu. İtalya'dan sonra en fazla gelişen ülkeler Trinidad ve Tobago ile Fiji oldu.

Listede en çok gerileyen ülke ise Nikaragua oldu. Geçen yıl İtalya'nın iki sıra önünde bulunan ülke bu yıl 92.'liğe gerilediği görülüyor.Nikaragua'nın ardından en fazla gerileyen ülkeler Tonga ve Tanzanya oldu.

Avrupa, endekste basının en iyi koşullara sahip olduğu bölge olsa da örgüt Avrupa'da da dikkat çekici bir gerilemenin olduğunu, kıtadaki durumun son 5 yılda yüzde 17,5 kötüleştiğini vurguladı.

Ne diyelim,

Bu yılki endekste ülkelerin yüzde 8,9'u iyi, yüzde 18,3'ü tatmin edici, yüzde 32,7'si sorunlu, yüzde 28,3'ü gazetecilik yapmak için zor, yüzde 11,7'si ise çok ciddi durum sınıfında yer aldı. Medeniyetin beşiği kabul edilen İngiltere de sıralamada düşüş yaşadığı görülüyor.

Her alanda özgürlüklerimizi kullanırken, ahlaki değerleri dejenere etmemeliyiz.

Aile yapımıza dikkat etmeliyiz.

İnsanların özel yaşantılarına kadar gitmemeliyiz.

Ülke çıkarlarını ön planda tutmalıyız.

Bundan sonrası ise, Basın özgürlü için önümüz açılmalı, basın çalışanlarına rahat bir yaşam verilmelidir.

Burada şunu da belirteyim.

Maalesef  bize insanların, bazı kurum ve sivil toplum kuruluşların ihtiyacı olduğu zaman biz aranmaktayız, hatırlanmaktayız. Gönlümüz isterdi,  basın mensuplarının bu özgürlük günü  bu kurum ve kuruluşlarca, yetkililerce hatırlansaydı.

Bu günümüzü sadece ve sadece özel Akademi Hastanesi hatırlamış ve bize  Genel direktör Dr. Esat Mehmet Arslan imzasıyla bir tebrik ve başarı yazısı göndermiştir. Bizde bu nazik davranışından dolayı kendisine bu sütundan teşekkür ediyoruz.

Bu yazı toplam 369 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.