1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 3 Milyar liralık bütçe
3 Milyar liralık bütçe

3 Milyar liralık bütçe

Devlet Su İşleri(DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, “2016 yılında 3 Milyar Liralık bir bütçeyle 108 projeye imza attık” dedi.

A+A-

DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, 2016 yılında gerçekleştirdikleri plan ve projeler hakkında bilgi verdi. Bu yıl ağırlıklı olarak büyük işlerle uğraştıklarını ve bunun meyvesini de aldıklarını belirten Bölge Müdürü Çınar, “Avşar Hadimi Barajı, Hotamış Depolaması, Bozkır Barajı, Mavi Tünel projesi gibi büyük projeler bu sene sonunda bitirilecek. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü olarak 2016 yılında Konya ilinde toplam proje sayısı 108 adet olarak gerçekleşti. 103 adet proje tarım sektöründe, 5 adet proje ise hizmet sektöründe gerçekleşti. Gerçekleştirilen projelerin toplam maliyeti ise 3 Milyar TL oldu. DSİ olarak şu an ki fiziksel gerçekleşmemiz yüzde 60 civarında oldu. 108 projenin 13 adeti bitti ve hizmete girdi” dedi.

BİTİRİLMEYEN PROJE YOK
DSİ olarak Konya’da yapılması gereken gölet, sulama ve barajların yapıldığına dikkat çeken Bölge Müdürü Çınar, maddi açıdan sekteye uğramış herhangi bir projelerinin de olmadığını söyledi. Çınar, “Biz DSİ olarak Konya’da yapılması gereken her türlü gölet, sulama ve barajların, plan, proje ve inşaatları için gerekli olan bütün yardımı devletimizden alıyoruz ve projelerimizi en kısa zamanda bitiriyoruz. Paramız olmadığı için sekteye uğramış hiçbir projemiz bulunmamaktadır. Yani kurum olarak hazırladığımız her projenin kaynağı var. Konya’da DSİ tarafından yapılması beklenen ve yapılacak her türlü işin bütçesinde herhangi bir sorun yok. İşimizi en iyi ve en hızlı şekilde sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.ÇINAR, “BÜYÜK PROJELERE İMZA ATTIK”
Bölge Müdürlüğü olarak başta Konya Ovası Projesi(KOP) olmak üzere birçok önemli ve büyük projelere imza attıklarını belirten Birol Çınar, Konya Ovası Projesi 2019 yılında tam anlamıyla bitirilerek Konya’da ekonomik ve sosyal gelişmeye de katkı sağlayacağız diyerek yapılan projeleri şöyle sıraladı; “ Seydişehir Sula Cazibe Sulaması işini yüzde 90 oranında bitirdik. Beyşehir, Sula, Apa (BESA) arasındaki 100 kilometrelik kanalın çift taraflı tel çit ile kapatılması işini tamamladık. 365 Milyon su depolayacak olan Avşar Hadimi barajını yüzde 95 oranında bitirdik ve bu sene sonunda tam anlamıyla hizmet verecek. Mavi regülatörü Apa-Hotamış iletim kanalı(AHİ Kanalı), Mavi Tünel çıkışıyla Hotamış depolaması arasındaki 125 kilometre uzunluğunda 75 metreküp saniye su taşıma kapasitesine sahip çok büyük bir kanalın yüzde 97’sini tamamladık ve sene sonunda da tamamıyla bitecek. Bozkır barajı yüzde 95 oranında gerçekleştirildi. 361 Milyon metrekarelik bir su depolayacak. Hotamış depolamamız var. 580 Milyon su depolayacak. Beyşehir Gölünden gelen fazla sular ve Mavi Tünel’den gelen suların kullanılacağı çok büyük bir suni göl oluşturduk. Büyük projelerimizden bir tanesi olan Konya Ovası 1, 2, 3 sulamaları projesinde ise inşaat son sürat devam etmekte. Yüzde 15 oranında bir fiziki gerçekleşme sağlandı ve 2 yıl içerisinde de bitirmeyi hedefliyoruz. Mavi Tünel ve Konya İçme Suyu projemiz var. İki gruptan oluşan bu proje ile artık çeşmelerden içme suyu akacak. 1. grupta arıtma tesisi yapımı vardı ve onu bitirdik. 2. grupta ise, Mavi Tünel içme isale hattı. Bu isale hattının uzunluğu 125 kilometre. Bunun 65 kilometresi tamamladı. Geri kalanı kısmın ikmal ihalesine başladık ve Ağustos ayında bitirmeyi hedefliyoruz. Konya bölgesinde devam eden 18 adet gölet ve sulama işlerimiz var. Bu işlerde planlandığı gibi ve istikrarlı bir şekilde yapımları devam ediyor. 24 adet taşkın koruma tesisimizin inşaatı devam ediyor. Bunlarda yine program dahilinde söylendiği sürede bitirilecek. Bunlardan başka ihale sürecinde olan 39 projemiz daha var. Bu projelerinde sene sonuna kadar ihalelerini sonuçlandırıp önümüzdeki inşaat sezonunda hepsinin inşaatına başlayacağız. Bu sayabileceğim projelerin sadece önemli olanları.”/Mesut Ercüment
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.