1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 3 TL’ye Alternatif Tedavi
3 TL’ye Alternatif Tedavi

3 TL’ye Alternatif Tedavi

Konya’da tanesi 3 TL’den satılan tıbbi sülükler, atardamar ve toplardamar tıkanıkları başta olmak üzere, birçok dolaşım sistemi hastalığının alternatif tedavisinde kullanılıyor.

A+A-

Konya’da genellikle Kadınlar Pazarı semtinde tanesi 3 TL’den satılan ve tıp dilinde Hirudo Medicinalis adı verilen tıbbi sülükler, başta atardamar ve toplardamar tıkanıkları olmak üzere, birçok dolaşım sistemi hastalığının tedavisinde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Bacak bölgesindeki damarların yakınına 2 ile 3 cm mesafede ve damar boyunca 5 ile 10 adet sülük konularak uygulanan tedavi yönteminde, 3 ile 7 gün arası ve yaklaşık 12 seans ve üzeri uygulamalarda olumlu sonuçlar alındığı belirtiliyor.

Mikro cerrahi veya plastik cerrahide tedavi edilebilecek bölgede küçük bir ısırıkla işe koyulan bu küçük omurgasız hayvanlar, kanı emerken salgıladıkları enzimler sayesinde vücudun kan dolaşımını sağlamaktadırlar. Boyları genellikle 10-15 cm olan sülüklerin ağırlığı da 3-6,5 gram civarındadır. Vücut ağırlığının 3-10 katı kadar kan emen sülükler, vücut ağırlığı arttıkça emdiği kan miktarı da artar ve bir yıla kadar beslenmeksizin yaşamını sürdürebilirler.

İbn-i Sina’da Sülük Tedavisi Uygulamıştır
Sülük tedavisi ile ilgili ilk kaynaklar MÖ. 15. yüzyılda yaşamış Babil’li hekimlere kadar gitmektedir. Yine MÖ. 3. yüzyılda Mısır hekimlerinin vazgeçilmez tedavi yöntemleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca MÖ. 2. yüzyılda Ege kıyılarında yaşamış olan hekim Nikandros, MS. 1. yüzyılda Yunan hekim Pliniy ve MS. 2. yüzyılda yaşamış olan Galen sülük tedavisi uygulamışlardır. İbn-i Sina’nın kitaplarında da sülük tedavisi yerini almıştır. Ne var ki, 20. yüzyılda doğadan elini çeken insanlık sülük tedavisini unutmuştur. Amerikalı araştırmacı Roy Sawyer sülüklerin potansiyel tedavi edici etkilerini ortaya koyup dünyanın ilk modern sülük üretim çiftliğini (Biopharm– İngiltere) kurmakla, sülüğün tıbbi kullanımı günümüzde tekrar hatırlanmıştır.

Sülük tedavisinin uygulandığı bazı hastalıklar
Tıbbı sülükler, bazı göz Hastalıkları (Behçet hastalığı, Üveitler, Glokom, Makulopatiler, Sarı nokta hastalığı, Diyabetik retinopatiler, Hipertansif retinopatiler, Retinitis pigmentosa , Optik sinire ait problemler ve Optik atrofiler gibi gözün damar, sinir, makula ve retina hastalıkları) Varis ve venöz damar sorunları, Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar, Artroz ve eklem kireçlenmeleri, Migren ve gerilim baş ağrıları, Baş dönmesi, kulak çınlamaları ve meniere sendromu, Her türlü kas ağrıları, fibromyaljiler, huzursuz bacak sendromu, Boyun fıtığı, bel fıtığı, tendinit-tenosivonit-bursit iltihap ve ağrıları Dejeneratif sinir sistemi hastalıkları ve felçler (MS,ALS,PARKİNSON gibi…), Egzama, ürtiker, kronik deri hastalıkları, sedef hastalığı ve akneler, Kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları, Depresyon ve fobiler, Tüm bağışıklık sistemi hastalıkları ve kronik yorgunluk sendromu gibi hastalıklarda doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.