1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. “3 Y“ İflas Mı Etti?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

“3 Y“ İflas Mı Etti?

A+A-

Kimse kusura bakmasın.
Gerçekler acıdır.
Artık hiçbir şey günümüzde gizli kalmıyor.
Rahmetli İsmet İnönü’nün bir sözü aklıma geldi:
“Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadan o memlekete kurtuluş yoktur.Tarihin, insanlığın her döneminde olduğu gibi, elbette, ülkemde de namuslu insanların sayısı, namussuz olanlardan çok daha fazladır. Teoride, yalnız kağıt üzerinde kalan namusluluğun, kimselere bir hayrı, bir faydası yoktur; ne yazık ki...
Bu ülkeyi düzgünce, doğruca idare etmeniz kolay değil. Hele etrafındaki çıkar çevreleri sizi çember içine alırda etrafınızı göremezseniz daha da zorlaşır ve işin içinden çıkılmaz hale getirebilir. Yine bu noktada merhum Prof. Dr. Erdal İnönü’yü hatırlarım. Siyasete girdi ve bir baktı ki, bu iş yapılacak iş değil ve köşesine çekildi kaldı. Emin olunuz ki, ülkemdeki namuslu insanların, sadece onda biri, sesini biraz yükseltse, şöyle azıcık yerinden kımıldasa, haddini bildirmeye çalışsa namussuzlara... Ortalıkta, ne hırsız kalır ne arsız; ne namussuz görürsünüz bir daha; ne de haddini bilmez bir edepsiz....
O halde, sormak isterim sizlere... Ülkemin namuslu insanları, bugün çıkmayacaksa, ne zaman çıkacak ortalıklara? Bugün sesi çıkmayacak, soluğu duyulmayacaksa, vatan sevdalılarının; ne zaman başlayacaklar doğrunun peşinde koşmaya acaba?
Bugün yükseltmeyecekseniz sesinizi, ne zaman ve nasıl anlatmayı düşünüyorsunuz derdinizi? Siz konuşmaya, namussuzlara haddini bildirmeye karar verdiğinizde; dilerim ki, ülkem için çok geç olmaz; o günlerde...
Görüyorsunuz,izliyorsunuz.Rüşvet var. Yolsuzluk var. Yalan, dolan, talan var. Nüfuz ticareti var. Hırsızlık var. Dolandırıcılık var. Toprak satışının, her türlüsü var; maşallah! Vatana ihanet edenler, üç kuruşluk çıkarı için ülkemi satanlar, ülkemi satanlara seyirci kalanlar, teröristi kardeş, kardeş bilmesi gerekeni düşman belleyenler, asker düşmanları, hukuk bilmezler, ahlak tanımazlar....Varoğlu var; anasını satayım!
Bu ülkenin namuslu, doğru ve şeref sahibi, hak, hukuk bilen insanları!... Silkinip ayağa kalmak, vatanına sahip çıkmak, freni patlamış bir kamyon gibi, yokuş aşağı giden ülkenin makus talihine dur demenin zamanı gelmedi mi sizce ?
Şimdi aşağıdaki tespitleri MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ‘nın şahsıma gönderdiği ileti içinden seçtim. Katılırsınız, katılmazsınız ama, yaşananlarda bize fikir vermiyor mu?
AK PARTİ’NİN yaklaşık 12 yıllık iktidar dönemi; hem merkezi idarede hem de yönetimlerde kamu ihaleleri ve imar düzenlemeleri ile ilgili yolsuzluk iddialarının ayyuka çıktığı bir dönem olmuştur. AK parti Hükümetleri yolsuzluklarla mücadele etmediği gibi, yolsuzlukların önünü açacak düzenlemeler yapmış, etkin bir denetim sistemi oluşturmak yerine denetimi etkisizleştirmiştir.
AK Parti iktidarı iktidarı ilk önce ihale mevzuatını değiştirmekle işe başlamıştır. Kamu ihalelerini istedikleri gibi yönlendirebilmek için ihale mevzuatında çok sayıda değişiklikler yapılmış, birçok işe istisna ve muafiyet getirilmiş ve ihale mevzuatı dikensiz gül bahçesine döndürülmüştür. Kamu ihale sisteminden kaçmak, ihalelerin dilediğine verilmesini sağlama almak için, ilan yapılmayan ihalelerde, ihale dokümanının sadece idare tarafından davet edilenlere satılmasına yönelik düzenleme bile yapılmıştır. İşte Konya’da yapılaşmaya ve kentsel dönüşümlere bakınız. Stat inşaatını hatırlayınız. Alış-veriş merkezlerinin yapıldığı yerlere bakınız. 18 madde uygulamasına bakınız. TOKİ inşaatlarına bakınız.
Yolsuzlukların önünü açan ikinci düzenleme alanı imar mevzuatı olmuştur. İmara ilişkin yetkilerin çeşitlendirilmesi suretiyle rant paylaşımı kolaylaştırılmış, kentsel rantların paylaşımı için âdeta altyapı oluşturulmuştur. Vatandaşın elinden düşük fiyatlarla alınan yerler, imar yetkisi kullanılarak kısa süreler içinde büyük rantların sağlandığı alanlar haline getirilmiştir.
Yolsuzlukların önünü açan üçüncü düzenleme alanı ise, denetim sisteminin engel olmaktan çıkarılması olmuştur. Teftiş kurullarını önce toptan kapatmaya yeltenen sonra da tesirsiz hale getiren AK Parti Hükümetinin, Sayıştay’ı da işlevsiz ve etkisiz hâle getirmek için çıkardığı kanun Anayasa Mahkemesi’nden dönmüş ancak tekrar çok daha ağır hükümleri içeren bir kanun teklifi gündeme getirilerek Sayıştay üzerinde baskı oluşturulmuş, Sayıştay sindirilmiştir.
AKP’nin yaptığı dördüncü düzenleme alanı ise yolsuzluk cezalarının hafifletilmesi olmuştur. Türk Ceza Kanununda yapılan değişikliklerle usulsüzlük ve yolsuzluk yapanlar kurtarılmıştır. İhaleye fesat karıştırma suçunun cezası azaltılmış, görevini ihmal eden ve kötüye kullananlara verilecek ceza indirilmiş, cezanın ertelenmesi ya da paraya çevrilebilmesinin önü açılmıştır. TCK kanununda yapılan düzenleme ile fuhuş ve hırsızlık nerede ise suç olmaktan çıkartılmıştır.
Ne diyelim? Allah sonumuzu hayır etsin. Hukuk baskı altında kalmadan çalışsın ve suçlular gerçek cezasını bulsun.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum