1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladılar
30 Ağustos Zafer Bayramını kutladılar

30 Ağustos Zafer Bayramını kutladılar

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ve Vatan Partisi(VP) Konya İl Başkanlıkları ile ADD Konya Şube Başkanlığı anıtta ortak olarak düzenledikleri programla 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladılar.

A+A-

Programa CHP Konya İl Başkanı Mehmet Ali Ünal, VP Konya İl Başkanı Kazım Koçer ve ADD Konya Şube Başkanı Ferhat Pekedis ile vatandaşlar katıldı. CHP, VP ve ADD sırasıyla anıta çelenk sundular. Daha sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlamı üzerine konuşan CHP Konya İl Başkanı Mehmet Ali Ünal 30 Ağustos Zafer Bayramıyla Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun temelinin atıldığını belirterek; “ 30 Ağustos’ta kazanılan zafer aynı zamanda tam bağımsız, laik Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun yolunu açan zaferdir. Türk ulusu birlik ve beraberlik anlayışı içersinde kötü gidişe dur diyerek, kendi kaderine el koymuş ve canını dişine takarak esaret altında yaşamayacağını yedi düvele ilan etmiştir. Sevr sevdalıları ve işbirlikçilerinin hevesleri kursaklarında bırakılmıştır. Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde verilen bu mücadele ve kazanılan zaferden sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temelleri atılmış, kurucu değerleri ortaya konulmuştur. O günlerden bu yana Cumhuriyetimizin kurucu değerleri ile sorunu olanlar, bu değerlerden rahatsız olanlar çeşitli zamanlarda, fırsat bulduklarında girişimlerde bulunmaktan çekinmemişlerdir. Ama her seferinde Türk Ulusunun direnci ile karşılaşmışlar ve amaçlarına ulaşamamışlardır. Son olarak 15 Temmuz’da Laik Cumhuriyetimize ve parlamenter demokrasimize karşı girişilen darbe yine halkımızın her kesiminin birlik ve beraberlik anlayışı içersinde püskürtülmüştür. 15 Temmuz’da halkımız darbeyi nasıl önledi ise şiddetini artıran terörün de üstesinden gelecektir. Artvin’de Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan alçak suikast girişimi yine halkımızın tüm kesimleri tarafından lanetlenmiştir. Sayın Genel Başkanımıza yapılan bu suikast girişimi Türkiye Cumhuriyetine ve demokrasimize; birlik ve beraberliğimize karşı yapılmıştır. Ülkemizin çağdaş dünyadaki yerini güçlü bir şekilde alabilmesi, aydınlık yarınlara ulaşabilmesi için Cumhuriyetin kurucu değerlerine bağlı olarak demokrasi ve özgürlük alanının genişletilmesi kaçınılmazdır. Bu düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ve minnetle anıyorum. Zafer Bayramımız kutlu olsun” dedi.

CHP Konya İl Sekreteri Orhan Kaya’da; “94 yıl önce bugün güneş Anadolu’ya özgürlük için doğdu. Büyük Taarruz küllerinden doğan bir milletin dönüm noktasıdır. Mazlum milletlerin umut ışığı oldu, minnettarız. 30 Ağustos boyun bükmeyen Türk milletinin cihana attığı imzadır. Sadece Türk’ün Zafer Bayramıdır. 30 Ağustos onurdur, gururdur, şereftir. Biz bu zaferi kolay kazanmadık; parola YA İSTİKLAL YA ÖLÜM. Bilelim ki; bu zafer olmasaydı Sevr yırtılmayacak, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olan Lozan Antlaşması gerçekleşmeyecekti” şeklinde konuştu.
Bayram kutlama programı CHP Konya İl Binasındaki bayramlaşmayla sona erdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.