1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 30 Ağustos Zaferi !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

30 Ağustos Zaferi !

A+A-

Ağustos ayı Türk Milletinin şan ve şerefle dolu aylarındandır.
Zafer Haftası 26 Ağustos’ta başladı. Malazgirt’te Alpaslan’ın Anadolu’ya gelişi muhteşem canlandırıldı.
26 Ağustos günü 30 Ağustos Zafer Bayramının startını verildiği Afyon Şuhut ilçesinde de bir tören vardı. İzleyenler herhalde gördüler ve herkesin canı sıkıldı.
Neden mi?
AK Partililer ile CHP’liler törende bir birlerine girdiler. Bu olayı kim çıkartırsa çıkartsın, hoş karşılanacak tarafı var mı?
Yazık ve ayıp.
Türk tarihinin en muhteşem günlerinden birisi olan 30 Ağustos Zafer bayramının yıldönümü başlangıcında böylesi tablolardan kimse bir şey kazanmaz. Sadece ve sadece Türk ve Millet düşmanları sevinirler.
Bu milleti 600 yıl bir arada tutan zihniyet acaba bu işi nasıl başardı?
Dinimiz, imanımız, bayrağımız milletin çimentosudur. Lütfen bu mozaik bozulmasın.
Bakmıyor musunuz, görmüyor musunuz, etrafımız ateş çemberi…
İşte bugün Ağustos ayının 30 ‘u ve bu günün Türk tarihinde önemi çok büyüktür.
Bu günün adı ,Zafer Türk tarihine altın harflerle yazılmış olan 30 Ağustos Zaferi, Türk milleti için son derece önemli bir zaferdir. Başkomutan Mustafa Kemal’in bizzat yönettiği meydan muharebesi sonucunda, düşman vatan topraklarından tamamen atılmış, 9 Eylül günü İzmir’de Yunan denize dökülmüştür. Bu sayede düşman işgaline nihayet bir son verilmiştir.
İnsanlara ve özellikle de günümüz gençliğine bu bayramları, bu zaferlerin nasıl kazanıldığını iyi anlatmak, tarih bilincini beyinlere iyi yerleştirmek gerekir.
Nerden geldiğini, bu günlere nasıl gelindiğini bilmeyen ve tarih bilincinden yoksun gençlik ve millet için gelecek nasıl olacağı karanlıktır.
Gençliğimize, Milletimize Dumlupınar Meydan muharebesini, Sakarya Meydan Muharebesini, Çanakkale Savaşlarını yansız ve tarafsız şekilde ve doğru şekilde iyi anlatmak gerekir. Gençliğimize Türklerin Anadolu’ya girişini, 1071’i iyi anlatmak gerekir. Tarih bilincinden yoksun insanlar Millet olmakta zorlanırlar.
Bize bu zaferleri yaşatanları, bize bu cennet vatanı bırakanları rahmetle anıyorum. Kaldı ise gazilerinin önünde saygı ile eğiliyorum ve mübarek ellerini öpüyorum.
Bu zaferleri Türkü ile, Kürdü ile, Çerkezi, Abazası, Alevisi, Sünnisi ile ecdadımız hep birlikte omuz omuza verip kazanmışlardır. Ayrılık, ayrıkçılık tohumu ekenler bizden değildir ve bu milletin düşmanlarıdır. Bunları iyi seçmemiz gerekir.
Bakınız bizim dışımızda iki büyük devlet adamı bu konuda neler demiştir?
Pakistan Devlet Başkanı M. Ali Cinnah’ın 30 Ağustos Zaferi sonrası 11.09.1922’de Londra’da söyledikleri:
“Ne biz ne de her kıtada yaşamakta olan tutsak ve mazlum ulusları bundan sonra tutamayacaksınız. Mustafa Kemal ve Türkler ki, kendileri için hazırlanan tabutu yayılmacıların başına geçirmişlerdir. Şimdi dünyada başlarına tabutlar geçirilecek başkaları da benzer sonuçlara hazırlanmalıdırlar.”
Hindistan Devlet Başkanı Mahatma Ghandi’nin 08.09.1922’de düzenlediği basın toplantısında söyledikleri:
“Türkiye Orduları bir devir kapatmıştır. Şimdi mazlum ve tutsak devletler ve uluslar artık vazgeçilmez bir reçeteye sahiptirler. Mustafa Kemal’in utkusu, Dünya için özgürlük ve bağımsızlık sancağıdır.”
Yine Atatürk’ün dediği gibi “ İçimizde ve dışımızda harici ve dahili bethbahlar olabilir.” Bugün bunlara çok dikkat etmeli ve bunların ülkemizi, milletimizi bölmesine izin vermemeliyiz.
23 Ağustos 1921 de başlayan Sakarya Meydan Muhaberesi gece ve gündüzlü olarak aralıksız 22 gün sürmüştür. Birinci Dünya Savaşı sonunda bir şekilde İstanbul’u Türk’lerin elinden almaya çalışan İngilizler, Yunanlıları da kandırıp ve tehdit edip, İzmir’e asker çıkarttırdılar. Türk düşmanlığı ile ünlü İngiliz Başbakan’ı Llyod George Yunanlılara her türlü desteği verdi. Sakarya Savaşında 40 bin kişilik Türk Ordusunda 10 bin silah vardı. Yani cephede 30 bin askerimizin silahı yoktu. Yunan Ordusu 100 bin kişi idi. Ayrıca ellerinde İngilizlerin verdiği 300 adet top ile 20 uçak vardı. Türklerde ise top sayısı 150 civarında idi. Mermi yoktu. Tek bir uçağımız cephede idi.
Bu şartlar altında Türk Milleti olarak birlik içinde savaşıldı ve Düşman hezimete uğratıldı. Bu savaşta bin subayımız,24 bin askerimiz şehit düştü.
İsterseniz birde Çanakkale Savaşındaki İllerin şehit sayılarına bakalım.
Çanakkale’yi düşmana geçilmez yapan şanlı milletimizin şanlı ordusu vardı. Bu savaşlarda da yaklaşık 50 bin askerimiz şehit oldu. İllerimiz arasında en çok şehit verenler arasında ise resmi kayıtlara göre Konya’nın 2 bin 488 şehidi var. En fazla şehit veren ile ise Bursa’dır. Bu ilde tam 3 bin 737 dir.
Yani her ilimizden, her karış toprağı kanları ile sulayarak bugünkü yurdumuzu düşmandan kurtarmışlardır. Ruhları şad olsun. 30 Ağustos zaferi Bayramınız kutlu olsun.

 

Bu yazı toplam 231 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.