1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 30- İBRETLİ BİR HİKÂYE
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

30- İBRETLİ BİR HİKÂYE

A+A-

      Selimiye Camiinin inşaatı esnasında, Mimar Sinan, bir işçinin sırtındaki taşı bir aşağı bir yukarı taşıyıp durduğunu, bir türlü yere koymadığını görür ve çağırır.

-Evladım neden taşı koymayıp taşıyıp duruyorsun? Amelenin verdiği cevap enteresandır!

Efendim, gece ihtilam olmuşum. Yıkanacak yer bulamadım. Bu mübarek mabedin duvarına cenabet halde bu taşı koyamadım. Bu sebepten dolaşıp duruyorum der. Bunu duyan koca mimar hemen kuzey tarafına güzel bir hamam yaptırır. Evet, kardeşim onlar öyleydi!

    NEDEN İSTANBULA DEĞİL DE EDİRNEYE YAPTI BU CAMMİİ II. Selim Han?

     Muhterem okuyucularım, bu hususta çeşitli rivayetler var. Ben sadece birini yazacağım;     Selim han, SELİMİYE CAMİİ’ni neden Edirne’ye inşa ettirdi ?

     Selimiye Camii, içerisine girmeden bile görür görmez ihtişamından gözlerimiz kamaştı. Gerçekten insanı büyüleyen bir haşmetli görünüşü var. İsteseniz de, istemeseniz de görünce gözlerinizi oradan ayıramazsınız.             

       Kapısındaki heybet, göklere yükselen dört adet minaresi ki bunların ikisinde, minarelerin üç şerefesine üç kişi ayrı ayrı merdivenlerden çıkar ama birbirlerini görmezler. Yükselen kubbesinin hem yüksekliği ve hem de genişliği, direklerinin azameti dünya da hiçbir ülkede görülmez ve görülemeyecektir de. Bu cümleden çıkarak,  Mimar Sinan merhumun, Ayasofya’yı inşa eden Hristiyan mimarlara karşı şu sözü çok manidardır………..

      Mihrabında ki incelik ve mihrabının kenarlarındaki, binanın sağa ve sola kayıp kaymadığını tespit eden sütunlar…, minberindeki muhteşem görünüş, içerisindeki lâle resmi, mumların isinden boya meydana getirmesi, hele bu yüce mabede verilen akustik ayar……İnsanın, dinleyenlerin aklını dimağını durdurur.

   İstanbul da yedi tepe vardır. Ve her birerinde baba ve delerinin yaptırdığı camiler var. Ama hiç birisi Selimiye Camiine benzemez ihtişamında. Eğer böyle bir mabedi İstanbul’a yaptırsa idi Selim Han, yaptırmış olduğu bu caminin öbürlerinden daha güzel. İstanbul’da ecdadını yaptırmış olduğu o eserlere karşı daha üstününü ben yaptım gibi, bu davranışını edebe aykırı bulduğu için İstanbul’a yaptırmamıştır diye anlatılır. Güzel bir düşüncedir ve bu ayrı bir edeb anlayışıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.