1. HABERLER

  2. KONYA

  3. ‘30’un üzerinde yasaya uymayan özel eğitim kurumu var’
‘30’un üzerinde yasaya uymayan özel eğitim kurumu var’

‘30’un üzerinde yasaya uymayan özel eğitim kurumu var’

Özel öğretim kurslarıyla ilgili merak edilen konuları Yalçın Özel Öğretim Kurslarının Müdürü Mehmet Yalçın ile Zindankale Şube Müdürü Ebru Vural Hakimiyet Gazetesine anlattılar.

A+A-
Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılında dershanelerin kapatılmasıyla birlikte yeni bir tanımlama yaptı. Bu tanımlamada Özel Öğretim Kursları adı altında yeni kurslar oluşturuldu. Dershane formatında belli ihtiyaçları karşılayacak düzeyde kurum oldular. Bu kurumlarda Öğrenciler sadece 3 ders alabilirken bu sayı sonradan 5 e çıktı. Bu kurslar 19 Eylülde eğitim-öğretime başlayıp,25 Hazirana kadar devam ediyor. Özel öğretim kurslarıyla ilgili merak edilen konuları Yalçın Özel Öğretim Kurslarının Müdürü Mehmet Yalçın ile Zindankale Şube Müdürü Ebru Vural Hakimiyet Gazetesine anlattılar.

Mehmet Bey Özel Öğretim Kurslarından bahseder misiniz?
Dershaneler kapatıldıktan sonra öğrencileri ders konusunda desteklemek amacıyla Özel Öğretim Kursları açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı bu kurslara önemli sınırlamalar getirdiğini söyledi. Tüm dersler verilmeyecek. Eski süper dershaneler modelini bitirdi. Yani bir binadan hem Teog (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı) hem de üniversite sınavına girecek öğrenciler yaralanabiliyorlardı. Bu durum şu şekilde değişti. 12 yaştan küçük olan öğrenciler ve altındaki öğrenciler etüt merkezine gidecekler.

Dershanelerin sadece ismimi değişti yoksa içerik olarak da değişiklik var mı?
Hem isim hem de içerik olarak değişiklikler oldu. Şuanda en fazla 5 branştan ders verilebiliyor. Biz bu ihtiyacı karşılamak amacıyla bu yıl 2.bir bina daha açıyoruz. Eski İsabet Dershanesindeki yerimiz ana binamız. Birde Zindankale’ye şube açıyoruz. Devletin okullarına yardımcıyız.

Özel Öğretim Kursları konusunda insanlar ne kadar bilinçli?
Geçen yıl böyle kurumlara ihtiyaç olduğunu çok algılayamadık. Buna bağlı olarak da Türkiye’deki kurumların bir kısmı kurumlarını kapattılar. Konya merkezde geçen yıl 6 tane Özel Öğretim Kursu vardı. Bu kurumların azlığı bu kez İllegal Kurumların ortaya çıkmasına neden oldu. Bizim Merdiven Altı diye tabir ettiğimiz kurumlar ortaya çıkmaya başladı. Bu bizim en büyük problemimizdir. Merdiven Altı Kurumlarda hiçbir şekilde Maliye, Milli Eğitimle sorumlulukları yok. Öğrencilerden iyi ücret alıp bir şekilde geçen yıllarda bu işleri yaptılar.

Konya’da Merdiven Altı Kurumlar çok mu ve bu kurumları denetleyecek ya da engelleyecek kurum yok mu?
30 un üzerinde bu şekilde kurumlar var. Hala da faaliyetlerine devam ediyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda şikayet üzerine çalışır. Genelde bizim halkımızda buna çok yanaşmaz. Biz bu kurumları engellemek için dernek kuruyoruz. Konya Özel Öğretim Kurumları Derneği (KÖÖK-DER) adı altında. Dernek üyelerinin tamamı elini taşın altına koyarak bir başkanı, başkan yardımcısı içeriğiyle bu kurumlarla mücadele edeceğiz. Çok yakın bir süreçte bu derneğin kurumu tamamlanmış olacak. Sonra Valilik, Milli Eğitime bir ziyaret düzenleyip bir basın toplantısı yapıp İllegalle bu alanda kamuoyunda böyle bir mücadele ve çalışma olduğunu duyuracağız. Buna dair dernek tüzüğünü hazırladım. Şimdiden meyvelerini vermeye başladı. İllegaller kapanmaya başladı. Milli Eğitiminde, Adalet Bakanında buna dair talepleri var. Milli Eğitim Bakanlığı Adalet Bakanlığına buna dair çalışma yapılabileceği, İllegal Kuruluşlara maddi cezaların dışında birde hapis cezaları gibi ağır cezalar getirilmesi gibi çalışmaları var.

ilkokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin eğitim durumunu nasıl ayarlıyorsunuz?
Bizde iki ayrı kurum var. Özel Öğretim Kursları var. Birde Etüt Eğitim Merkezi var. Etüt Eğitim Merkezi ilkokul 1. Sınıftan itibaren ortaokul 8. Sınıfa kadar olan öğrencileri alabiliyor. Ağırlıkla hafta sonu olmak kaydıyla hafta sonu grupları da var. Biz 6. sınıftan itibaren başlıyoruz. Çocukluk evrelerini bu tip kurumlarda geçirmelerini istiyor ve sadece öğretime yönelik çalışmaların olmasını istemiyoruz. Çünkü eğitim noktası daha önemli. Öğretimi bir şekilde halledebilirsiniz ama eğitimi halletmeniz zor olur. Üniversite sınavına girecek öğrenciler ile teog öğrencileri aynı binada bulunabilirler. Ama giriş ve çıkış yerleri farklı olmak zorunda.

Özel Öğretim Kurumunuzda ne kadar öğrenciniz bulunmakta?
Geçen yıl itibariyle 700 civarında idi. Bu yıl ki toplam kontenjanımız 900 civarında. Etüt Eğitim Merkezine de yaklaşık 400 civarında kontenjanımız var. Şuanda özellikle okuyan gruplarda kontenjanı doldurmak üzereyiz. Hafta içi, hafta sonu, akşam grubu olmak üzere 3 gruba tüm dersleri ayrı 2 binada vermekteyiz.

Öğretmen kadronuzu nasıl değerlendirirsiniz?
Her bir öğretmenimiz birbirinden kaliteli. En genç olan derse giren öğretmenlerimiz 10 yılını doldurmuş, 11. Yılına devam eden öğretmen arkadaşlar. Bunlar içerisinde meslek hayatında 25.yılında olan hocalarımız var. Her biri branşında daha iyisinin olmadığı öğretmen kadrosundalar. Örneğin sadece matematik kadrosunda 11 tane öğretmenimiz var. Bunun yansımalarını alabiliyoruz. Buda bizim için önemli.

Sizin minimum ya da maximum ücretleriniz ne kadar? Size gelenler nasıl ödeme yapabilirler?
Kurum olarak diğer kurumlardan daha pahalı bir kurumuz. Diğer kurumlarla aramızda 500 ün üzerinde fark var. Tam fiyat 4500. Taksit alımlı yardımcı oluyoruz. Elden ya da kredi kartıyla, anlaşmalı olduğumuz banka finansman destek sağlıyor. O anlamda da veliyi desteklemiş oluyoruz. Pahalı olmamızın sebebi güçlü öğretmen kadromuz. Diğer kurumlar öğrenciye hiç kitap vermezken ya da 3-5 kitap verirken biz bir öğrenciye 23 kitap veriyoruz. Diğer kurumlar 10 denemeyle geçiştirirken biz bir dönem 35 YGS 25 LYS deneme sınavı yapıyoruz. Yaptığımız toplam 60 ın üzerinde sınav var ve bu minimum değerinde. Bu bizde eşittir başarı demektir. Yani öğrenci kendini her noktada denemiş oluyor.

Öğrencileri sınava nasıl hazırlıyorsunuz?
Özellikle yaptığımız güzel çalışmalardan bir tanesi Karatay Üniversitesi ile iş birliği yaptığımız adı ‘Tıpkı Sınavlar’ olan sınavlarımız var. Geçen yıl ygs den önce 2 defa yaptık. İçeriği gerçek sınavda öğrenci ne yapıyorsa aynısını yapıyor. Gerçek ösym formatı nasılsa onun aynısını biz uyguluyoruz. Buradaki amaç öğrenci sınav anını yaşayacak. O ana alışacak. Yaptığımız sınavda da öğrencilerin heyecanı gerçek sınava girermiş gibi oldu. O havayı teneffüs etmiş oldular.

Ebru hanım Tıpkı sınavlardan öğrenciler ve veliler memnun mu?
Her hafta deneme yaptığımız için eleştiriliyoruz. Öğrencinin eleştirmesi normaldir. Ama bazı velilerde eleştiriyor. Biz öğrencilerle ilgilenmekle kalmıyor, velilere de her konuda mesaj atıyoruz. Sürekli niye mesaj atıyorsunuz bu kadar yeter atmayın gibi eleştiriler alıyoruz. Derste öğrencilerin telefonunu topluyoruz. Velilere öğrencinin bir durumu varsa bize ulaşın kurumumuzda bir sorun olursa biz size ulaşalım diyoruz. Çünkü öğrenci kandırmaya o kadar müsait ki. Yeri geliyor bizi bile bir şekilde kandırıp, gidiyorlar. Ailelerine haber vermiyorlar. Onlar burada zannediyorlar. Biz bu konuda velilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Rehber öğretmenlerimiz hem öğrenciyle hem de veliyle ilgileniyorlar. Öğrencinin başarısı ne kadar soru çözdüğü ile de alakalıdır. Bu açıdan denemeleri takip ediyoruz./Elif Türkoğlu

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.