1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 31- GELİBOLU
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

31- GELİBOLU

A+A-

   Gelibolu, Çanakkale ilimize bağlı bir ilçedir. Trakya yakasında, esas Çanakkale savaşının vuku bulduğu Gelibolu yarımadasıdır.  Gelibolu, Osmanlı Devletinin Trakya tarafında ilk fethettiği yerdir. Tarihte Balkanlara sıçrama noktası olmuş ve beşiklik yapmıştır. Gelibolu da metfun, gönül sultanlarından Mehmedi Bican ve Ahmedi Bican (rahmetüllahialeyhima) ve Yazıcoğlu kardeşler ismiyle de şöhret bulmuş bu büyük zatlar, çok gönülleri fethetmişler……..

        Osmanlı devletinin ll. Padişahı Orhan Gazinin oğlu Süleyman Paşa merhum tarafından 1356 tarihinde fethedilmiştir. 1359 yılında Gelibolu Bolayır da atından düşüp yaralanıp vefat etmiştir. Vefatı içine doğmuş olacak ki arkadaşlarına;

“Eğer ben bu yakınlarda vefat edersem vasiyetim olsun ki, Beni Bolayıra defnedersiniz! Üzerinize düşman gelirse Allaha tevekkül edip gayrete gelip, benim cesedimi düşmana aldırmayasınız! Benim kabrim burada kaldıkça benim soyum ecdadım bu toprakları küffara bırakmayacaktır.” Diyerek vasiyet etmişti.

       Gelibolu’ya 15 km. mesafede Bolayır köyünde Süleyman Paşa Türbesindedir. Bu gün bile o, vazifesini icap ettiğinde yapmaktadır. Nitekim Süleyman paşanın vefatını duyan Bizanslılar, 30 bin kişilik bir ordu ile Gelibolu ve Bolayıra saldırdıklarında Süleyman paşanın kabrini çiğneyip geçemediler. Ege Denizinde boğulmaktan ve esir edilmekten kurtulamadılar. Yani Süleyman Paşa, kaldığı yerden vazifesine devam etmiştir.  Bizlerde o büyüğümüzü ziyaret etmekle vefa borcumuzu bir nebzecik ödemiş oluyoruz. Ruhları şad olsun.

      Titredim girerken uzletgahına.

      Ey yadı ölmeyen şanlı kahraman.

       Ricalar getirdim ki penahına.

      Versin o muazzam ruhun ilmihan.

       Esselam ey ulvi ruhu Süleyman.

      Dağlar gibi yeşil giyen askerin.

      Tepelerle tekbir alan seslerin.

      Her taşında yadın duran şu yerin.

      Gözlerimde eski hali bir duman.

      Hayalimde talih kadar bir tufan.

      Milletin böylece and içdi inan.

      Hoşça kal kabrinde, huzurunda kan.

     Gelibolu, Çanakkale harbine kadar bilhassa deniz muharebelerinde çok kritik noktada bulunmakla çok büyük hizmetler vermiştir. Yıllardır o bölge de rehberlik yapan ve burası ile ilgili bir eser yazan Ahmet TUNA beyin araştırmalarına göre 99 evliya yatmaktadır.

      Gelibolu’nun fethinde, Çanakkale boğazında, istemeye istemeye manevi gücünü gösteren HU ALLAH diyerek heybesindeki kumları denize saçarak, kumu serptiği yerlerden kendi geçebileceği kadar yol oluşan ve arkadaşlarına yetişip fethe katılan KUM BABA burada fethe katılmıştır.

     Biz Gelibolu ziyaretimize devam edelim. Ve bunların içerisinde, Gelibolu’nun, balkanların fethinde emekleri olan maneviyat erbabından, Sultan ll. Murat Han devrinde yaşayan, çoklarımızın bildiği Muhammediye ve Envarulaşıkın eserlerinin yazarları Mehmedî Bîcan ve kardeşi Ahmedî Bîcan hazretleri burada metfundurlar. Bu zatlar, ibadetle meşgul iken Çilehanelerinde. Allah Resulünü anmaktadırlar ihlâs ile.  Teşrif buyurur güzeller güzeli bu halis dua mahalline. Ve emir buyurur Yazıcı Mehmed’e;

      Beni anlatan bir kitap yaz. Bu güzel emir tecelli eder satırlarında MUHAMMEDİYE kitabı ortaya çıkar. Yüzyıllar boyu zevkle okunup insanların gönüllerini nurlandırır. Yani bu eserin yazılmasını isteyen Rasulüllah Efendimizdir. Zira sevgilinin olmadığı şehir; sanki yığındır. Beton yığınıdır. Sevgili; Gözde bir fer gibidir. Allah dostları bu yörelerin manevi liderleri ve koruyucuları olarak hizmet ederek ta zamanımıza kadar isimlerini yâd ettirdiler. Yâd ettirmeye de devam etmektedirler.  (devam edecek) 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.