1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. 31 Marttaki Seçim Keşke Sadece Yerel Seçim Olsaydı
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

31 Marttaki Seçim Keşke Sadece Yerel Seçim Olsaydı

A+A-

Dövizin, faizin yükselişi beraberinde birkaç kalem (mesela emlak) hariç her şeye zam olarak yansıdı. Hükümetleri, iktidarları en çok zorlayan meselelerin başında güvenlik, (ülkemizde bu kalem terörle eş anlamda kullanılır)  ekonomi, (pahalılık, işsizlik, alım gücündeki düşüş) adalet… Gelir. Allaha şükür ki yurt içi terörde epey bir mesafe alındı. Yalnız Suriye’deki pkk/ypg unsurlarının Suriye’nin yüzde otuzunu işgal edip,  ABD ve Batı tarafından silahlandırılıp güçlendirilmesi ülkemizin ve bölgemizin geleceği için büyük tehlike.
Büyük devletlerin hemen hepsinin Doğu Akdeniz’e savaş gemilerini yığmış olmaları, İran’ın, İsrail’in, Rusya’nın,  ABD’ nin… Irak ve Suriye’de büyük oranda güç bulundurmaları ülkemizin çok kritik bir dönemden geçtiğinin en bariz göstergeleri. Suriye haritasının çizileceği bu günlerde yapılacak olan 31 Mart yerel seçimleri bu nedenlerden dolayı sonuçları açısından yerel olmaktan çıkıp genel, hatta ülkenin geleceğinin belirleneceği bir konjonktüre dönüştürüyor. Bahçelinin ve Erdoğan’ın “BEKA MESELESİ”  dediği,  muhalefetin ise bu yaklaşımı "oy kazanmanın başka bir yolu" olduğunu söylemesi çok dikkat çekici.
TOY MUHAFAZAKÂRLARIN DİKKATİNE
Türkiye siyasetini yıllardır takip eden tecrübeli, yaşlı biri olarak derim ki: Değerli gençler, saygı değer Toy Muhafazakâr kardeşler! Şunu iyi bilin!  Eğer seçimlerde Millet İttifakının oy oranı Cumhur İttifakının oy oranını geçerse şu gelişimeler olur:  Başta CHP olmak üzere müttefikleri olan İYİ parti, SP ve gizli ortak HDP başlarlar bağırmaya; “Başkan Erdoğan Meşruiyetini kaybetmiştir. Bu seçimler göstermiştir ki Erdoğan’ın arkasındaki oy desteği kaybolmuştur. Derhal seçime gidilmelidir…” Seçime gidilir mi? Asla. Muhalefette bunu istemez zaten.  lakin Başkanın /hükümetin,  başta Suriye olmak üzere dış meselelerde elini çok zayıflatır.         
Bizim muhalefet,  iktidar bu kadar güçlü iken bile AB ve ABD ye Türkiye’yi şikâyet etmiyor mu?  Maazallah bir de oy oranları iktidardan fazla olursa olacakları tahmin etmek hiç de zor değil. Bunu tarihte çok yaşadık. Mesela Özal iktidarda iken Demirel, İnönü, Erbakan ve Türkeş Özal’ı öyle sıkıştırdılar ki sonun da O’nu iktidardan düşürdüler… Sonuç, Demirel geldi İnönü ile hükümet kurdu. Sonra neler oldu neler! Güya Türkiye’yi kurtaracaklardı. Art arda kurulan zayıf koalisyonlar Türkiye’yi uçurumun kenarına getirdi. Bankalar battı, sağlık, eğitim, ekonomi çöktü,  iç barış bozuldu. Türkiye siyaset kendini 28 Şubat soğuğunda buldu. Gecelik faizler yüzde 700 lere çıktı. ABD den Kemal Derviş geldi. Herkes çok kolay emekli oldu, lakin emekli parası çereze dönüştü. Memurlar, işçiler “bu ay maaş alabilecek miyiz*” sorusunu sık sık  sorar oldular.
Bu günler o günlere çok benziyor. Döviz ve faizdeki yükseliş, ülkenin alt yapıya, savunmaya, eğitime, sağlığa ve savaşa harcadığı paraların çokluğundan kaynaklanan  ekonomik dengelerin bozulması,  Erdoğan düşmanlığı, 16 yıllık uzun iktidar dönemi  bıkkınlığa, kızgınlığa  dönüşmesi iktidarın yıpranmasına neden oldu. Bu normal anlaşılabilir bir durum, lakin maziye bakarak bu kızgınlığın nelere mal olacağını düşünmekte aklın bir gereği.
Bir savaşın içinde olmasaydık, Suriye’de sınırların çizileceği günler bizi beklemeseydi, Doğu Akdeniz’de tüm büyük devletlerin savaş gemileri bekler olmasaydı… Halk gönül rahatlığı ile bir yerel seçim yapabilirdi. Başkasını bilmem ama ben oy verirken başkana, şehre,  göre değil,  maalesef Suriye’deki, Doğu Akdeniz’deki, Egedeki…   Gelişmelere bakarak oy vereceğim. Çünkü ABD, YPG aracılığı ile sınırımıza kanserli bir devlet kurdurmak istiyor, Çünkü AB ve hempaları (Mısır İsrail, Yunanistan) doğu Akdeniz Gazını bizsiz  çıkarıp, bu gazı Avrupa’ya bize uğratmadan ulaştırmak için sinsi sinsi çalışıyorlar.  Kırım, Ukrayna meseleleri başka bir dert. Bu problemlerin ülkemiz lehine sonuçlandırmanın yolu  Başkanın(hükümetin) ardında kamuoyunun desteğinin hala güçlü olduğunu göstermekten geçer. 
Rabbim hayırlısını versin. Söz milletin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.