1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 32- BİR DAMLA TEMİZ SÜT
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

32- BİR DAMLA TEMİZ SÜT

A+A-

     Hz. Allah c.c. en şerefli varlık olan insanın beslenmesine çok önem verdiğinden, kitabı ilahisinde beslenmenin, rızkın helal ve temiz olmasını istiyor. Aynı zamanda bunun üzerinde azami derecede hassasiyet gösterilmesini istiyor. Bu hususa hassasiyet gösteren anneyi dinleyelim şimdi.

     Araştırmacı yazar Ahmet Tuna beyin Gelibolu Gönül Erleri isimli eserinde bahsettiğine göre; Kardeşi Ahmedi Bican Efendi, Yazıcı zade camiin de vaaz ederken ağabeyi Mehmedi Bican kapıda belirir. Tebessüm eder, girmeden geri döner. Ahmadi Bican buna çok üzülür ve akşam annesine şikâyet eder.

    “ Anneciğim bu gün camide vaaz ediyordum. Abeyim içeriye girmek üzereydi. Bana gülerek baktı, beni tenezzülen dinlemeden içeri girmeden çekip gitti.” Çok üzüldüm kalbim kırıldı bu davranışına.

           Annesi acele Yazıcı Zade Mehmet Efendiyi çağırır.

      “ Oğlum bu gün niye böyle yaparak kardeşinin kalbini kırdın” dedi. Mehmed efendi;

            Anneciğim! Burada darılacak kırılacak, üzülecek bir şey yok. Kardeşim okadır ihlâslı vaaz ediyordu ki, melekler onu dinlemek için caminin içini lebalep (ağzına kadar) doldurmuştu. Bu hali görünce hoşuma gitti ve güldüm. Melekleri rahatsız etmemek için içeri girmedim. Aksine bunda sevinilecek şey var deyince;   Ahmedi Bican!

            “ Anneciğim ikimizi de sen yetiştirmedin mi? Ağa beyim Melekleri görürde ben niye göremiyorum?

           Evladım ben ikinize de abdestsiz süt emzirmedim. Ama bir gün ben ibadetle meşgul iken sen çok ağlayınca sana bakan komşumuz abdestsiz emzirmişti. İşte o bir damla abdestsiz süt senin kalb gözünün açılmasına mani oldu. İşte o yüzden sen melekleri göremedin.”der. Cümle annelerin dikkatine sunulur ve duyurulur. Ve anneler müracaat kapısıdır diyelim, Agazade Mehmet Efendiye geçelim.

      Dünyanın en büyük Mevlevi Hanesi olan Ağa Zade Mehmet Efendinin Mevlevi Dergâhı yine buradadır. Bu zatı muhterem, zikriyle, irşadı ile çok hizmetlerde bulunmuştur.

       HAS AHMED EFENDİ, EMİR ALİ BABA, KALENDER BABA, SİNAN BEY, Hallacı Mensur gibi pek babalar yani maneviyat erleri Gelibolu’dadırlar. Bu hususta geniş malumatı, Çanakkale rehberi arkadaşım Ahmet TUNA Bey efendinin GELİBOLU GÖNÜL ERLERİ isimli eserinde bulabilirsiniz.

        Aslına bakarsanız onlar, buralarda vazifelerine devam etmektedirler demek daha doğru olur. Çünkü Kur’anı Kerim de “Onlara ölü demeyin. Onlar diridirler, fakat siz anlayamazsınız” ayeti celilesine göre böyle inanmak lazım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.