1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 32 Çaycı Birarada
32 Çaycı Birarada

32 Çaycı Birarada

1 kilometrekarelik alanda aynı işi yapan 32 esnaf olduğunu aktaran Esnaf Mustafa Demirci, aynı tür iş yerlerinin bir araya toplanmasının, müşterileri çarşı, pazardan soğuttuğuna dikkat çekti.

A+A-

Demirci, piyasada genel olarak yaşanan durgunluğun ise referandumdan sonra düzeleceğini ifade etti.

Konya’nın önemli noktaları arasında yer alan ve Konyalılar tarafından Teksas Otobüs Durağı olarak bilinen bölge çok sayıda çay ocağına ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında kaldırımları ve dükkan önlerini müşterilerle dolduran teksas çay evlerinde bugünlerde durgunluk göze çarpıyor. Durgunluğun sebepleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Star Çay Evi Sahibi Mustafa Demirci, durgunluğun nedenleri arasında kış şartlarının olduğunu söyledi. Durumun temel sebepleri arasına vatandaşların ekonomik durumlarını ve referandum sürecini de ekleyen Demirci, “ İnsanlar her yönden tutumlu davranmak istiyor. Büyük bir kesimin ise zaten çay ocağında ekstra harcayacak parası yok. Bununla birlikte daralan müşteri kitlesine kış şartları da eklenince gördüğünüz gibi oluyor.”dedi.

REFERANDUMDAN SONRA AÇILIR

Piyasalarda genel olarak bir durağanlık yaşandığına değinen Mustafa Demirci, “Büyük, küçük bütün esnafı etkileyen bir durağanlık söz konusu. Hangi sektöre gitseniz, hissedilen bir durgunluk olduğunu duyarsınız. Tamam, bizim işimiz doğrudan değil, dolaylı olarak etkileniyor ama hissedebiliyoruz. Dış baskılar, ekonomik dalgalanmalar gibi ülke geleceğini etkileyen gelişmeler tüm piyasalarda hissediliyor. İnşallah bu süreci referandumdan sonra atlatacağımıza inanıyorum. Beklentimiz referandum ve bahar ayları.”diye konuştu.

ESNAFLAR KUTUPLAŞTIRILMASIN

Konya genelinde esnaf dağılımlarında da sıkıntılar yaşandığına değinen Mustafa Demirci, kendi dükkanının da yer aldığı 1 kilometrekarelik bölgede 32 tane çay işiyle uğraşan esnaf olduğunu söyledi. Durumun Bedesten Çarşısı’nda ve bazı bölgelerde de benzer olduğunu aktaran esnaf Mustafa Demirci, Konya’da aynı tür işi yapan esnafların hep bir arada kutuplaştırıldığının altını çizdi. Demirci, “Esnafı küme küme birleştirmek, yine en çok esnafa zarar veriyor. Burada çaycılar, bedesten de manifaturacılar, giyim mağazaları, başka yerde başka şeyler. Bu sistem bence yanlış. Bu sistem yüzünden küçük esnaftan alışveriş yapan, çarşı, pazarda gezen müşteri kalmadı. Adam bölge bölge esnaf arayacağına ailesini de alıyor, AVM’lere gidiyor. Çünkü orada her şey bir arada bir alanda her şeyi bulabiliyor. Bence yetkililerin ruhsat verirken bu detaya dikkat etmesi gerekiyor.”ifadelerine yer verdi.

Ümit ÖZEL-Hakimiyet.com

32 Çaycı Birarada

32 Çaycı Birarada

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.