1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. 32 Yıl Sonra Derdimiz Yine Aynı: Gaz
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

32 Yıl Sonra Derdimiz Yine Aynı: Gaz

A+A-

1970’lerde belediye seçimlerinde başkan adaylarının vatandaşa en büyük vaatlerinden biride gaz meselesi idi.
- Sokakları kumlatacağız. İnşallah bu sokağa su vermeye çalışacağız, Allahın izni ile sizleri Gaz lambasından kurtaracağız…”
Vaatler böyle devam edip giderdi. Ara sıra muzip bir vatandaş halkın arasından haykırırdı: “
-Başkan telefonda isteriz. Bu gün birçok vatandaşın kapatmaya uğraştığı telefonlar o zaman altın değerinde idi. Bırakın kenar mahalleleri şehrin göbeğinde bile telefon almak büyük bir ayrıcalıktı. Başkan bu isteği duyunca genellikle gerçekçi olduğunu vurgulamak için bu vatandaşa şöyle cevap verirdi. ;
- Sayın vatandaşlarım biz tutamayacağımız, yerine getiremeyeceğimiz vaatleri vermeyiz. Size telefon vaat edemem. Çünkü bu zor bir iş ve de telefon bağlamak, hat çekmek belediyenin vazifesi değil.
Şu Allahın işine bakın ki Konya’da ve bir çok şehirde bu günlerde bir çok vatandaşın gündeminde yine GAZ meselesi var. Bu "gazın ayağı başka" yalnız. Bu gaz, gaz lambasındaki gaz yağı değil. Bu gaz, arabaşı çorbasının vazgeçilmez et sağlayıcısı olan gaz” da değil. Ya? Doğal Gaz. Konya' ya ilk doğal gaz gelmeye başladığında Hükümet yetkilileri galiba şöyle bir vaatte bulunmuşlardı:”
-Allahın izni ile 2008 de Konya’nın gaz işi tamamlanır.
Yıl 2013’'e bir kala hala birçok mahallemizde doğal gaz eksik. "Demek ki" diyorum kendi kendime, "insanların istekleri arzuları dünya döndükçe devam edecek. 1970’ler de Gaz lambasından kurtulmaya çalışan Konyalı 2013’te de Doğal Gaza kavuşmak için çırpınacak."
Meram İmam Hatip’in Temeli Atılamadı
Gaz meselesine benzer bir meselemizde galiba okullaşma problemi. Bizler 1970’lerde İHL de okurken. Bina yetersizliğinden dolayı orta 2 de 60-70 kişilik sınıflarda ders yapmak zorunda kalmıştık. 28 Şubatla beraber büyük öğrenci kaybına uğrayan İmam Hatiplerdeki öğrenci sayısı son yıllarda ciddi bir artış gösterdi. Bilhassa kız öğrencilerin bu okullara yönelmesi İHL lerde sıkışıklığa neden oldu. Hele de 4+4+4 sisteminin kabulünden sonra Konya'’da İHL’lere rekor başvurunun yapılması bu okullardaki sıkışıklığı çok artırdı. Mahallemizdeki çocukların çoğu bina yokluğundan dolayı çok uzaklara gitmek zorunda kalıyorlar.
Gül bahçe mahallesinde üç yıla yakın yakındır asılı duran “Meram İmam Hatip Lisesi İnşaat Alanı” levhası öyle mahzun, üzgün gelene gidene bakmaya devam ediyor. Önceleri "TİMAV buraya okul yapacak" deniliyordu. Sonra "Meram belediyesi bu işi yapacak" denildi. (MERAM WEB de İHL binası, “Planlanan Projeler “arasında gösteriliyor. Sitedeki proje resimleri çok güzel duruyor. İnşallah örnek bir bina olur. Ayrıca “Gül Bahçe Kır Düğün Salonu” projesi de alkışlanacak bir iş. Çünkü son yıllarda en çok ihtiyaç duyulan hizmetlerden biri de düğün salonu meselesi idi.) Sayın Başkan Kalaycı, yazın mahalle toplantısında "“Gül bahçeye bir yüzme havuzu ve bir İHL binası yapacağız. Yakında bunların temelleri atılacak"” demiş ve bizleri sevindirmişti Havuzun temeli atıldı ve Allaha şükür bina yükselmeye devam ediyor. Fakat hala İHL binasının temeli atılamadı. Bir ay önce falan Belediye’den birkaç arkadaş ;”Hocam proje tamamlandı ihale aşamasına gelindi “ demişlerdi. İnşallah yeni seneye yetişmek üzere ihale yapılırda İHL’lerdeki sıkışıklığa katkısı olur. Meram Belediyesinin çalışkan başkanından ve öz verili çalışanlarından beklentimiz bu işin hızlandırılması.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.