1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 34- AKBAŞ ŞEHİTLİĞİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

34- AKBAŞ ŞEHİTLİĞİ

A+A-

Gelibolu ilçemize takriben 30 km. mesafede ilk şehitliğimiz AKBAŞ ŞEHİTLİĞİMİZ’dir. Çanakkale harbinde en büyük hastanelerimizden birisi buradaydı. Şirketi Hayriye vapuru burada hastane olarak kullanılıyordu. 1915 Temmuzunda yasak olmasına rağmen uzaktan top ateşine tutuldu ve Haleb vapurundaki yaralı askerlerimizden iki yüz kadarı şehid edildi. Onlar, bu şehitliğimiz de yatmaktadırlar. Çokişittiğiniz Tokatlı Bekir şehidimizde buradadır.                            

      Buradaki şehitlerimize Fatihalar, ihlâsı şerifler göndererek, Çanakkale Deniz savaşlarında düşmana geçit vermeyen 26 KUTSAL MAYIN depolarının yanından geçerek, Kakma dağ’ın eteklerinden yolumuza devam ederiz.

     Yine bu kakma dağı geçince ECEABAT ilçesi vardır. Mehmetçiklerimizin aşı burada kaynamıştır. Eceabat-ı geçince, Hz. Fatihin Kilit bahir kalesini ve o kale inşa edilirken aşçılığını yapan gönül erlerinden KAŞIKCI BABA’YA selam vermeden geçmeyiniz.

     Kilit bahir kalesini geçince de boğazın değerli komutanı Çanakkale deniz savaşları müstahkem mevki komutanımız Cevat Mülkat Paşayı da unutmamalıdır. Ve kalenin üst tarafında metfun Ahmet Cahidi Sultan Türbesine doğruda Fatiha göndermeyi ihmal etmeyelim.

     Ve Cevat Mulkat paşayı tanıyalım:

     CEVAT PAŞA, Albay Tevfik Bıyıklı oğlu 1950 yılında Çanakkale konferansında Cevat paşayı şöyle anlatır; “ Çanakkale müstahkem mevki kumandanı Cevat Paşanın 18 Mart 1915 Zaferinin kazanılmasında hizmeti ve emeği büyüktür.

      Çanakkale’de Almanların büyük topları girişe taşımalarına mani olan Cevat Paşadır. Cevat Paşa, boğazda esas savunmanın en dar yerde, içerde yapılmasını istemiş ve hadiseler onun haklı olduğunu göstermiştir. Cevat paşa pek kıt olan boğaz silah ve vasıtalarını yerinde kullanmakla ve ehli ellere tevdi etmek hususunda çok titiz davranmak suretiyle zaferi önceden temin etmiştir. Onun boğazda yerini kendi eliyle seçmediği, tanımadığı subay yoktu”.

        Buradan sırayla, HAMİDİYE VE MECEDİYE TABYALARI’NA uğrayıp, Çanakkale deniz zaferinde payları büyük olan bu eserlerde emeği geçenlere Fatihalar okumayı ihmal etmiyoruz. (Devam Edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.