1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 35-SEYİT ONBAŞI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

35-SEYİT ONBAŞI

A+A-

   Meşhur KOCA SEYİDİMİZ’in,  yani sonradan SEYİD ONBAŞI ismiyle gönüllerimiz de taht kuran koca Seyidimizin anıtı ve karşısında bulunan arkadaşlarının şehitliğini ziyaret edince Oşin gemisini batırırken sanki orda imişsiniz gibi o anı yaşıyorsunuz.

      Mecidiye tabyası, düşmanın belini kıran tabyaydı. Düşman gemilerinden yağan binlerce merminin bir kısmı bu tabyalara düşmüş. 14 er şehid edilmiş 24 de yaralanmıştı. Sağ kalan sadece Niğdeli Ali ve Balıkesir Havran Çamlıca Köyünden Seyit sağ ve ayaktaydı. Yanlarına düşen bir merminin şiddetinden savrulan Seyit kendine gelince arkadaşlarını yanında göremeyince;

    “Ali arkadaşlar nerde “diye sordu. Âliden hepsinin şehit olduğunu sadece ikisinin kaldığını duydu ve çok üzüldü. “ Ali kardaşım “ yarım dünya” şimdiden Çanakkale şehrini bombalıyor. Bu gemi buradan geçerse; Ne Çanakkale kalır ne İstanbul, ne vatan kalır. Gel şunu durduralım! Ali-Seyit bu gülleler 215 okka(275 kg). Hiç elle kalkarmı? Vinç bozuk görüyorsun.

     -“Hele sen gel de bir destek ver bana! Dedi Seyit 275 kiloluk gülleyi kucakladı. O anda kime müracaat edeceğini biliyordu. Gözyaşlarıyla” Ey güç ve kuvvet sahibi rabbim. Güç ve kuvvet senindir. Ne olur “ La havle” sırrına bana da güç kuvvet ver! Diyerek gülleye yanaştı. Âlinin şaşkın bakışları arasında bir hamlede sırtladı mermiyi. Kemikleri çatırdayarak beş altı basamak ta yukarı çıkardı. Topun yuvasına yerleştirdi.

     “Bismillah” diyerek ateşledi topu. Ali şaşkınlıkla izliyordu Seyid’i. Koca bir sarsıntıyla top gürledi. Gülle uçarak kendilerini, arkadaşlarını ve Çanakkale’yi mahveden OŞİN’nin dümenine isabet etti.”

     “- Vurdun Onu Seyit!” diye zıplıyordu sevinçten Niğdeli Ali. Oşin alevler içinde dev gövdesiyle tepsi gibi dönerek akıntıyla boğazın girişine kayıyordu. Karanlık limana gelince, Nusretin döşediği mayınlardan birine de çarptı. Oşin ikinci bir büyük patlamayla Çanakkale boğazının derinliklerine gömülüverdi birkaç dakika içinde. Evet! “LA HAVLE’nin gücüyle Çanakkale’yi geçemediler… Az ilerde HAVUZLAR ŞEHİTLİĞİ:

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.