1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 37- CESARET TEPE- KORKU DERESİ MEHMET ÇAVUŞ ANITI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

37- CESARET TEPE- KORKU DERESİ MEHMET ÇAVUŞ ANITI

A+A-

Değerli okuyucularım, Çanakkale muharebeleri denince mananın maddeye galip geldiği muharebeler akla gelmelidir. Yedi Mehmetler hikâyesi bize neler anlatıyor dinleyelim;

     20. Alayın 7 Mehmet mangası da denen bir askeri birliğe komuta eden Bigalı Mehmet Çavuş, Cesaret Tepeye düşman ayağı bastırmamakla ünlü bir şehidimizdir. Lağım Atığı ile şehit edilmişlerdir. Anıtı 1934 yılında yapılmıştır. Bu 7 Mehmetler; Balıkesirli pehlivan Mehmet, Karamanlı Keli Mehmet, Maraşlı Balı Mehmet vardı, Aydınlı efe Mehmet vardı, Vakfı Kebirli Taka Mehmet vardı, hepsinin ayrı ayrı lakabı vardı. Ama onların hepsi burada patlama merkezinde hepsi burada şehit olmuşlardır.

      Aşağıda Anafartalar köyünden çoban Mustafa buradan geçenken koyunları keçileri şurada iki selvi’nin yanından geçerken ayrılıyorlardı. Çoban Mustafa bunu görünce bunda bir iş var diyerek Anafartalar köyüne gelir. Köyde gördüklerinden bahseder. Bunun üzerine köylüler, hep beraber toplanıp giderler ve buracıkta ufak bir çukur kazarlar. 27 sene geçmiş aradan. Bir Mehmetçiğimiz uyuyor. Hiçbir bozulma yok. Tebessüm ediyor adeta pantolonunu bağlamış, boynun da künyesi. 27. Alaydan Mehmet çavuş. Onu buradan alıp şu karşı taraf da Anafartalar köyüne götürmek isterler. Yani orada Anafartalar şehitliğine defnedecekler. Tam o sırada iki Selvi ağacı! Ellemeyin, götürmeyin şehidimizi dercesine eğilirler. Ve ondan sonra şehidimizi yerinden kaldırmazlar. Ve bugünkü mevcut abideyi dikerler.

     1960 yılına kadar Çanakkale zaferi törenleri burada yapılırdı. 1960 yılında büyük abide yapılınca törenler orada yapılmaya başlanmıştır. Buraya 1960 yılına kadar ülkemizin en güzel hafızları, mevlithanları her 25 Nisanda 10 Ağustos da buraya gelir. Burada mevlitler okutulur, şehitlerimizi anardık. Onun için buranın havası bir başka. Buranın havasını başka olduğunu bir başka hadise ile anlatıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.