1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 37- CESARET TEPE- KORKU DERESİ MEHMET ÇAVUŞ ANITI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

37- CESARET TEPE- KORKU DERESİ MEHMET ÇAVUŞ ANITI

A+A-

Burada 1941-1942 yıllarında askerlik yapmış olan Mustafa sağlam adında bir gazimiz anlatıyor:

Kumandanım beni buraya nöbetçi olarak koydu. Ve bak Mustafa oğlum bu tepenin altında yüzlerce şehit yatıyor. Sakın tuvalet ihtiyacın olursa buraya öyle bir şey yapma. Git demiş derede ihtiyacını gider ama sakın burayı pisletme!. Baş üstüne kumandanım dedim. Ben zaten namaz kılan bir insanım.

Ve bir taraf da abdest aldım burada namaza durdum. Secdeye gittiğim de toprağın altından nasıl sesler geliyor, bağırış sesleri, tekbir sesleri savaş naraları geliyor toprağın altından. Başımı kaldırıyorum bir şey yok. Secdeye gidiyorum aynı sesleri duyuyorum korka korka namazımı zor kıldım diyor. Sabahleyin de kumandanım sordu. Mustafa çavuş, nöbet nasıl geçti deyince, gördüklerimi anlattım, korktuğumu söyledim. Komutan;

Yavrum, sana dedim işte, orada yüzlerce şehit var,  anladın mı şimdi demiş. Çok iyi anladım kumandanım ama benim askerliğim bitiyor. Bana müsaade edersen askerliğimin son nöbetini burada tutayım diyor. Orda bir kuran okuyup öyle gitmek istiyorum.

Kumandan, tamam evladım der. Son nöbetini oraya yazar. Geliyor Mustafa çavuş. Burada başka kimse yok ki. Sadece şehitlerimiz var. Yanında getirdiği küçük kuranı kerimi açmış başlamış okumaya. Okumaya başladım ama sağıma bir kişi geldi soluma bir kişi geldi derken koca bir daire olduk. Kuranı bitirdim dua yapıyorum. Âmin âmin dediler. Dua da bitti. Yanımdaki döndü” Evladım askerliğiyin son gününde bize çok güzel bir ziyafet çektin Kuran ziyafeti. Biz senden çok memnun olduk haydi bahtın açık olsun dediler ve şehitlerimiz hepsi birden kayboldular diyor. Onun için burası çok maneviyatlı bir yer. Onun için biz bir kısa hatim okuyarak şehitlerimize gönderelim. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.