1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 370 bin kurbanlık bayrama hazır
370 bin kurbanlık bayrama hazır

370 bin kurbanlık bayrama hazır

Konya’daki kurbanlık hayvan sayısı hakkında bilgi veren Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof.Dr. Aşkın Yaşar, kurban kesenlerin sayısında düşüş yaşandığını kaydetti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof.Dr. Aşkın Yaşar, Konya bölgesinde kurban kesen sayısında 15 ile 20 bin arasında azalma olduğuna dikkat çekerek bunu et fiyatlarına ve ekonomik alım gücüne bağladı. Yüzde 10’a yakın hayvan varlığının kurbanda kesildiğini dile getiren Yaşar, 2016 yılında Konya’da 51 bin 400 büyükbaş, 260 bin küçükbaş hayvanın kurbanlık olarak kesildiğini açıkladı. Yaşar, Konya’daki kesilen hayvanların oranın yüzde 7 büyükbaş yüzde 8,5 küçükbaş hayvan olduğunu belirterek, 2017 kurbanlık fiyatları hakkında, “Konya’da 2017 yılında inek 15-16TL/kg, düve 17-18TL/kg ve dana 19-20TL/kg, koyun 12TL/kg, toklu 15TL/kg, ve kuzu 18 TL/kg’dan kurbanlık canlı ağırlık fiyatları dikkat çekiyor.”dedi.

KONYA’DA 370 BİN 470 KURBANLIK HAYVAN MEVCUT

Bu yıl Konya’da küçükbaşta 311 bin 100 hayvan, 59 bin 370’te büyükbaş kurbanlık hayvanın mevcut olduğunu vurgulayan Yaşar, fiyatlarda çok yüksek olduğu için satışlarda düşüşler olabileceğinin altını çizdi. Yaşar, “2015 yılı ile 2016 yılını karşılaştırıp tahminde bulunursak eğer, 2015 de kesilen küçükbaş hayvan sayısı 250 bindi. Bu rakam 2016’da 260 bine yükseldi. Büyükbaş hayvan 2015’te 57 binden 2016’da 51 bine düştü. Küçükbaşta yükseliş büyükbaşta düşüş var. Büyükbaş hayvanda 6 kişiden bahsedersek 24 bin kişi olur. 14 bin kişi kesememiş. Azalma var. Biz 6 kişiden hesapladık ama 7 kişi kesen de oluyor o zaman bu rakam 20 binlere çıkıyor.” şeklinde konuştu.

2017’DE İKİ YENİ UYGULAMA HAYATA GEÇİRİLDİ

Aşkın Yaşar, bu sene uygulamaya giren uygulamalardan da bahsederek şunları kaydetti: “Bu sene devlet dişi hayvanın kesimini yasakladı. Hasta, doğum yapamıyor, gebe kalamıyor ise bunlar veteriner hekim kontrolünde kesimi yapılıyor ama vatandaş ben hayvanımı kesiyorum diyemiyor artık. Hayvancılığın geleceği açısında çok önemli bir karar. Bir diğeri de bakanlık bu yıl yeni bir uygulamaya gitti. ‘HaySag’ mobil uygulaması ve ‘https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr’  web sitesi uygulaması ile kurbanlık havanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanması sağlanıyor. Hayvanın kulak küpesi barkodu okutularak ya da küpe numarası girilerek bu bilgilere ulaşılabilmesi söz konusudur. Böyle bir sistem kuruldu vatandaşlarımız yararlanabilir.”

CEZALAR AĞIR

Cezalar hakkında bilgi veren Yaşar, vatandaşları uyararak dikkatli olmaları gerektiği söyledi. Yaşar, küpesiz yakalandığı takdirde büyükbaş hayvana 479 TL, küçükbaş hayvanlara 75 TL, araç sahibine de bin 600 TL ceza kesileceğini bildirdi. Küpesiz hayvan satış sırasında yakalanırsa hayvanın kesimhaneye götürülerek kesileceğini vurgulayan Yaşar, kesimden sonra hayvan sahibine geri teslim edileceğinin altını çizdi.

img_8067.jpg
KESİLEN HAYVAN SAĞLIKLI OLMALI

İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvan kökenli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aşkın Yaşar, insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin de yüzde 90’ının hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklandığını açıkladı. Yaşar, hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek tehlikelerin azaltılması ve ya ortadan kaldırılması için, kesilen hayvanın sağlıklı olması son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Veteriner hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan, satışa sunulan ve kesilen hayvanların, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırdığını belirten Yaşar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bu hayvanlardan elde edilen etler insan sağlığı açısından önemli risk oluşturuyor. Kurbanlık hayvan satışlarının büyük çoğunluğu, hayvan pazarları veya kurbanlık satış yerlerinde yapılmakta. Bu yerlerde yapılacak etkili veteriner hekim denetimleri, hayvan sağlığı ve halk sağlığı açısından riskleri önemli ölçüde bertaraf edecektir. Bu kadar çok sayıda hayvanın bu kadar kısa sürede nakledilmesi ve kesilmesi, gerekli tedbirler alınmadığı ve gerekli alt yapı oluşturulmadığı takdirde, insan sağlığı hayvan sağlığı ve çevre sağlığı ile ilgili sorunları da beraberinde getirecek. Bu konuda kurban kesen vatandaşlarımıza da önemli görevler düşmektedir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.