1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 38- ANAFARTALAR ŞEHİTLİĞİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

38- ANAFARTALAR ŞEHİTLİĞİ

A+A-

      Anafarta harbinde 20 ve 21. Alayların şehit kumandanları ile birçok subay ve askerimizin defnedildiği mezarlık ve şehitliklerdir. Anafartalar savaşı Ağustos ayından Ekim ayına kadar devam etmiştir.

     Düşman, Cesaret Tepe, Conkbayırından gördüğünüz Büyük Anafartalar ve Küçük Anafartalar köyünden geçip Çanakkale boğazından çevirecekler hesaplarınca. Ama ilahi takdir Mehmetçiği muzaffer kılmıştır.

Anafartalar savaşı Ağustos ayından Ekim ayına kadar devam etti.

 Ama Düşmanı ilk karşılayan Seddülbahir de Mahmut Sabri Beydir.

  Karşıdaki ada Yunanistan’a ait Sema direk adasıdır.

      Yine bu bölgede bir siperden alev fışkırdı. Orada patlayıcılar varmış………… Düşman mermisi ona isabet etmiş. Alev alev yanıyordu. Bir Türk subayı alevlerin içinde kalmıştı. Yaklaşık yarım saat sürdü. Ateş söndü. Onun kavrulmuş vücudu nu görmek için gittim. Yanına vardım ama o yarım saat ateşin içerisinde kalan o Türk subayını ateş bir milim bile yakmamıştı. Anladım ki, yaratıcı Türklerden yan. Bunu anlatan bir Fransız subayı.

        Dünya tarihinin en önemli savaşıdır Çanakkale savaşları. Bu gün dahi birçok ülkenin Harp okullarında savaş stratejisi olarak önemle okutulmakta ve incelenmekteyse. 90 yılı geçmesini rağmen hala konuşuluyor, hala belgeleri ve hatıraları araştırılıyorsa. Savaşın geçtiği yerler, hala milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyorsa. Dünyanın en önemli savaşları arasında baş sırayı almaktaysa. Bu savaşın sahipleri olan bizlerde çok dikkatle okumak mecburiyetindeyiz kanla yazılan bu sahifeleri. Dikkatle okuyup ders almalıyız bu satırlardan. Vatan sevgisinin nasıl olması gerektiğini öğrenmek, öğrenip de öğretmek için. Bizi biz yapacak kaybettiğimiz değerleri, tekrar tanıyıp sahiplenmek için.

      Mustafa Kemal, o kahramanları anlatırken “ Siperdeki arkadaşı az sonra ölecek. Bunu bildiği halde arkadaşından boşalan siperi hemen dolduruyordu. Hâlbuki az sonra oda ölecekti. Bunu bildiği halde adeta ölüme koşuyordu. İşte savaşı kazandıran ruh buydu” diye anlatmaktadır.

     Tekrar o ruha, Çanakkale ruhuna sahip olabilmek için. Tarihini bilmeyen milletlerin gelecek hayalleri de olmaz. Tarih övgü, ya da kitabı değil, tecrübeler kitabıdır. Tarihten ders alınır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.