1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 39 Basamak !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

39 Basamak !

A+A-

Biz okuma özürlü bir milletiz?
Pek okumayı sevmeyiz.
Avrupa ülkeleri sıralamasında çok gerilerdeyiz.
Avrupalı birisi toplu taşıma araçlarında, tatilde, sahilde haftada birkaç kitabı okurken, sanırım istisnalar hariç bizim ülkede tatilde, toplu taşıma araçlarında kitap okuyan insan sayısı oldukça azdır.
Araştırma, kendini geliştirme çalışmaları nerede ise yok konumundadır.
Eğitim gören, okula giden öğrencilerimiz bile ders kitaplarını istisnalar hariç zorlukla okumaktadır.
Şimdi Konya’mızda günlük 15 kadar gazete yayınlanmaktadır. Konya’nın nüfusu yaklaşık 2 milyondur. 4-5 üniversitemiz vardır.
Gazetelerimizin toplam satış sayısı sanırım 5 bini aşmaz.
Ulusal gazeteler ve dergilerde öyle.
Günümüzde varsa yoksa, bilgisayar, İnter-net…
Keşke onları da sağlıklı biçimde, kendimize faydalı şekilde kullanabilsek.
Artık dünya’da birçok bilim adamının iddia ve ispat ettiği gibi, tiyatro hem eğlendirici, hem eğitici ve hem göze, hem kulağa, hem duygulara hitap eden bir sanat dalıdır.
Konya’mızda Belediye tiyatro toplulukları yanı sıra, Devlet Tiyatromuzda var. Gerçekten çok iyi eserler sahneye konuyor. Ancak tiyatro izleyicimizde çok fazla değil. Bakıyorum hemen hep, aynı insanları görüyorum. Okullarımız ve çocuklarımız için sahneye konulan tiyatro oyunları da eğitici ve eğlendirici durumda. Mesela Konya Devlet tiyatrosu 3-4 Aralık tarihinde bir çocuk oyunu sahneye koyuyor. Gördüğüm ve işittiğim kadarıyla okullarımız ve yöneticileri bu tiyatro oyununa büyük ilgi gösteriyorlar.
Gerek sivil, gerekse öğrenci biletleri de öyle göz korkutucu fiyatta değil. Bu hizmeti bize sunan yöneticilere, sanatçılara da teşekkür etmeliyiz. Devlet tiyatromuz son derece temiz, nezih ve düzenli. Ses ve akustik düzeni yerindedir.
Geçtiğimiz günlerde Yazarı Joohn Buchan, Alfred Hitchcock’un yazdığı Patrick Barlow’un oyunlaştırdığı, Mehmet Ergen’in dilimize çevirdiği ve Nazif Sami Gürcaali’nin yönetmenliğini, Emre Satı’nın Dekor tasarım, Fatma Görgü Sarıkurt’un Kostüm tasarımını, Osman Uzgören’in Işık tasarımını yaptığı “39 Basamak” adlı oyunu izledik.
Oyunda Yiğit Gümüşada, H. Emru Erbaş, Ferdi Dalkılıç, Yaşar Özboz, Ahmet Çözmez rol alırken, oyunun danscıları ise Hasan Tanınmış, Çağatay Eker, Yasemin Bekciler, Ecem Karakoç, Sait Gürbüz, Deniz Yuca danscılar olarak sahneye çıktılar.
Suflöz ise Şerife Kızılbağlı idi.
Gerçeği söylemek gerekirse çok değişik bir oyundu. Bazı taşlamalar ve yaşanan bir traji komik oyunda bizden bir parça çok fazla yoktu veya ben anlayamadım.Ancak oyunu zevkle izledim. Çekici ve sürükleyici bir oyundu.
Konya Devlet tiyatrosu yabancı oyuncuların yanı sıra yerli oyunculara da ağırlık verirse ve insanlmarımız oyundan kendine bir parçacık alabilir veya bulabilirse sanırım daha iyi olur diye düşünmekteyim.
Prömiyer oyunda beni en çok etkileyen ise yönetmen Nafiz Sami Gürcüali’nin arkadaşı, Kosovalı ve oyuncu Etem Kazaz’ın Kosova’dan getirdiği ve oyun sonunda yaptığı konuşma ile “ Size dünyanın en değerli, gerçekten en değerli hediyeyi takdim ediyorum” deyip Atatürk posterini Tiyatro Müdürü Alpay Aksum’a takdim etmesi bence gecenin flaşı idi. Kosova’da Türkçe tiyatro yapan ekipten olan Etem Kazaz’ın bu düşünce ve hediyesi de ne diyelim, buradan Atatürk’ü sevmeyenlere kapak olsun.
Ayrıca Türk ve Türkçeden de rahatsız olanların kulakları çınlasın. Osmanlı diyarından olan, sınırlarımız dışında kalan Kosova’da bile Türkçe tiyatro yapanlara ve Türkçeyi burada yaşatanlara da teşekkür ediyorum.
 

Bu yazı toplam 245 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum