1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 39- ÇANAKKALE MUHAREBELERİNDE FADİME ANA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

39- ÇANAKKALE MUHAREBELERİNDE FADİME ANA

A+A-

Ey bu cennet vatanın güzide evlatları! Anaların bacıların bu vatan uğrunda gösterdikleri kahramanlıkları ve altın harflerle yazdırdıkları destanlarını, dünya da hiçbir milletin anası tatmamıştır ve yazdırmamıştır tarihine. Balıkesirli Cevdet Efendinin anası ve Karadenizli Fadime ananın gösterdikleri vefakârlık ve fedakârlıklarını Müslüman Türk milleti azla unutmayacaktır:

      Çanakkale muharebelerine, hanımlardan da katılanlar olmuş. Bunlardan biri, Karadenizli Fadime ana. Fadime anaya savaştan sonra sormuşlar. Ve demişler ki; Fadime ana kaç gavur öldürdün?

      Fadime ana, 20 gâvur öldürdüm der. Karşısındakiler, hemen o kadarcıkmı? deyince;

      Abe uşağum,ben buşuna kurşun sıkar muyum, çıkardum ağacun başuna böyük rütbelilerini vururdum, der kahraman ninemiz. Ruhu şad olsun.

      Yine Balıkesirli Cevdet anlatır: Ben 1915 doğumluyum. Babam Çanakkale savaşlarına katılmış ama dönmemiş. Şehit olmuş. Lakin sevgili anam, evden bir yere gideceğin de, evladım Cevdet; Ben filanca yere gidiyorum. Baban gelirse hemen bana haber ver, ben hemen gelirim tamammı evladım der giderdi. Anam, her gittiği yere giderken bu tembihatını yapardı. Ben ise Ana; Babam gelmez sen neden böyle beklersin derdim. O ise, oğlum ya geliverirse! Ona, “ Anam seni ömür boyu bekledi dersin derdi.

       Yine, günün birinde bir yere gitmişti. Orada hastalandı. Başını bir sağa bir sola çeviriyordu. Bir ara, gözlerini bir yöne dikti. Ve “Efendi, senin geleceğini biliyordum, bir ömür bekledim, bilirsin ha! Dedi ve tatlı tatlı gülerek ruhunu teslim etti” diye anlatır oğlu.  (Vehbi VAKKASOĞLU, Konya programı ve Kon TV. Saat 21 y.)

         Evet, şehitler ölmez, yanımıza da gelebilirler. Bizlere emanet ettikleri vatan topraklarının hesabını sorabilirler. Onun için vatanımızı hor kullanmayalım. Vatan bize emanettir.

    ŞEHİDİMİZ YAHYA ÇAVUŞ

     En uç noktada bulunan SEDDİÜLBAHİR köyünün bulunduğu yerde KOCA ŞEHİDİMİZ YAHYA ÇAVUŞ şehitliği var. Harbin ilk başladığı yerlerin başında gelen bu mıntıkada düşmanın üç Tümen zannettiği, hakikat de Yahya çavuşu ve 64 arkadaşı ile geçit vermeyen savaş meydana gelmiştir. Bundan dolayı burada cereyan eden savaşlara YAHYA ÇAVUŞ SAVAŞLARI da denilmektedir. Düşmana karşı, bu bölgeyi müdafaa eden Konyalı Mahmut Sabri Beydir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.