1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 4 bin yıllık tarih; Bozkır
4 bin yıllık tarih; Bozkır

4 bin yıllık tarih; Bozkır

Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Bozkır’ı anlattı. Gün, yaptıkları tüm çalışmaların Bozkır’ı tarih serüveninde hak ettiği yere getirmek için olduğunu kaydetti.

A+A-

4 bin yıla dayanan tarihiyle sapasağlam ayakta kalan Bozkır, Konya’nın yıldızı parlayan ilçeleri arasına girmeye hazırlanıyor. Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Hakimiyet’in sorularını cevapladı. Başkan Gün, Bozkır adına yaptıkları çalışmaların aralıksız devam edeceğini söyleyerek, “1870 yılında ilçe olan Bozkır’ın ilçe olmasının 150. Yılı olan 2020 yılında Bozkır’ı, hem ekonomik, hem sosyal, hem kültürel, hem hizmet noktasında kalkınmış ilçeler arasında yer almasını sağlamak en önemli hedefimizdir. Yapmış olduğumuz çalışmaların tamamlanmasının ardından, faaliyete geçireceğimiz projelerle bu hedefimizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacağız.”dedi.

İbrahim Gün’ü kısaca tanıyabilir miyiz?
1968 Yılında Bozkır ilçesinde Dünya’ya geldim. Öğrenim hayatımı, 1979 Bozkır-Hacılar Köyü ilköğretim Okulu;1986 Yılında ise Bozkır İmam Hatip lisesinden mezun olarak tamamladım. Daha sonra 1988 Yılında Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümüne girdim. 1992 Yılında mezun oldum. Askerlik görevimi Muhabere-Piyade olarak Mamak ve Edirne-Süloğlu’nda tamamladım.
Konya Ticaret Odasında görev aldım. Ticaretle uğraşmaktayım.
2001 Yılında kurulan AK Parti Meram İlçe Teşkilatı kurucular kurulu Üyeliğinde bulundum. 2 Yıl AK Parti Meram İlçe Teşkilatında Ekonomik İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüm. 2004 Yılında yapılan yerel seçimlerde Meram Belediyesi Meclis üyeliğine seçildim. 5 Yıl bu görevi tamamladıktan sonra 2009 Yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti’den aday oldum ve Bozkır’dan İl Genel Meclis üyeliğine seçildim. 30 Mart 2014 seçimlerine kadar da bu görevi yerine getirdim. 30 Mart Yerel seçimlerinde Bozkır Belediye Başkanı seçilip, halen belediye başkanı olarak görev yapmaktayım. Bozkır’da ikamet edip; İngilizce bilip; Evli ve 2 Çocuk babasıyım


Bozkır’ın tarih içerisindeki serüveninden kısaca bahseder misiniz?
Bozkır, tarih sayfalarında yerini M.Ö. 2000’li yıllarda yer almaya başlar. Bu dönemde İsauralılar medeniyetinin başkentliğini yapan Bozkır, Tarihi Zengibar Kalesiyle birlikte bu döneme ışık tutmaktadır. Bozkır, Antik çağda Leantropolis yani Aslanlar Şehri olarak tarih sayfalarında yer almaktadır. İlçemiz o dönemden itibariyle Selçuklular döneminde önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Selçuklular döneminden kalma tarihi eserlerimiz bu döneme ışık tutmaktadır. Tarihi Selçuklu Taş Köprüsü, Tarihi Asarlık Camii, Tarihi Büyük cami bu eserlere en güzel örnektir. İlçemize Osmanlılar döneminde Sancak verilmiş bölgenin tek ilçesidir. Bu sancak geçmişten geleceğe en önemli kültürel mirasımızdır. Sancağın aslı, Koyunoğlu müzesinde sergilenmektedir.

İlçemizi diğer ilçelerden farklı kılar dediğiniz bir yönü var mıdır? Varsa nelerdir?
İlçemizin diğer ilçelerden ayıran en önemli unsur olarak gördüğümüz, her ilçeye nasip olmayan ilçenin ortasından geçen ve eşsiz güzelliğe sahip olan Çarşamba Çayı’dır. Bölge ilçeleri arasında kendisine sancak verilerek büyük onura sahip olan ilçemiz, tarihi ve kültürel miras bakımından oldukça zengin olması ilçemizin en önemli özelliklerindendir. Ayrıca Bozkır Elması ve Bozkır Tahini olarak markalaşmış ürünlerimiz, her geçen gün üretim anlamında hızla büyümektedir.

Bozkır Belediyesi’nin hizmet anlayışında öncelik verdiği hususlar nelerdir?
Yapmış olduğumuz tüm hizmetleri sadece Bozkır’da yaşayan vatandaşlarımızı göz önüne alarak değil, Bozkır dışında yaşayan 250 bin Bozkırlı hemşehrimizi de göz önüne alarak yapıyoruz. Yapmış olduğumuz tüm çalışmalarda 250 bin Bozkırlı hemşehrimizin bizlere vermiş olduğu güç ve çalışma aşkıyla, Bozkır’ı hem kültürel, hem ekonomik hem sosyal hem de marka bir ilçe konumuna getirmek için çalışıyoruz. Bugün yapılan, yapımı devam eden ve yapım sürecine girmiş olan çalışmalarımızda, sosyal ve kültürel yatırımlarımızda, ilçe ekonomisinin gelişmesi amacıyla kapsayıcı bir şekilde yapmış olduğumuz çalışmalara bakıldığında 250 bin Bozkırlı hemşehrimizin her birinin etkisini görebiliriz.

Şube müdürleri ve bizzat kendinizin halk arasında sorunları doğrudan dinlediğiniz biliniyor. Bu uygulamanın size ve belediyenize geri dönüşleri neler oluyor?
“Her zaman yerinde tespit yerinde çözüm” ilkesiyle hareket ediyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda yapmış olduğumuz mahalle ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, halk günü programlarıyla vatandaşlarımızla sık sık bir araya gelerek onların sorunlarına çözüm getiriyoruz. Yılda belirli aralıklarla muhtarlarımızla bir araya gelerek mahallelerimizin öncelikli sorunlarını buluyor, çözüm getirmek için çalışmalarımızı yapıyoruz. Halkımızın bu uygulamalardan memnun olduğunu gözlemliyoruz. Bu bağlamda bizlere geri dönüşü olumlu oluyor.

Bahsettiğiniz uygulamada en çok aldığınız şikayet nedir? Çözümü için neler yapıyorsunuz?
Aslında şikayet almıyoruz. Vatandaşlarımız yapmış olduğumuz çalışmalarda bilgi sahibi. Bu anlamda vatandaşlarımızla çoğunlukla yapılacak olan diğer çalışmalarla ilgili istişare yapıyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmaların tamamına istişareyle gerçekleştirerek sorunlarımızı daha kapsayıcı bir şekilde hallediyoruz.

Büyükşehir yasasından sonra ilçelerde neler değişti?
Büyükşehir yasasından en çok yararlanmaya çalışan ilçeler arasındayız. Büyükşehir yasası ilçelerin merkezle bağlantısını daha da kuvvetli hale getirerek, hem hizmet noktasında, hem de yapılan işlerin kalıcılığı ve kalifiyeliyi anlamında önemli katma değer kazandırıyor. Özellikle taşra ilçelerin gelişmesinde, ekonomik ve sosyal anlamda kalkınmasında, yapı ve hizmet anlamında büyükşehir yasasının önemli katkıları oluyor. İlçemizle Büyükşehir belediyemizin arasındaki bağ ağabey-kardeş ilişkisidir. Bu ilişkinin faydalarını fazlasıyla görüyoruz. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanım Tahir Akyürek’e, tüm Daire Başkanlarına ve personellerine teşekkür ediyorum.

Bozkır Belediyesi’nin tamamlanan, devam eden ve başlanacak çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
İlçemizde şu anda başlayan veya biten birçok projemiz var. Komek kurs merkezimiz, alt yapı çalışmaları, asbestli boruların değiştirilmesi, drenaj çalışmaları, Kapalı pazar alanımızın inşaatı, prestij cadde çalışması, cumhuriyet mahallemizin kaldırım ve yol çalışması, şehir konağımızın yapımı, tarihi eski belediye binamızın restorasyonu, 5 mahallelerimizde sentetik çim saha çalışması, Mustafa Öz Parkımızın restorasyonu başlayan başlıca projelerimizdir. Başlayacak projelerimiz ise, gençlik merkezimizin yapımı, tarihi Selçuklu taş köprümüzün restorasyonu, belediye ek hizmet binasının yapımı, yukarı mahallemizin yol ve kaldırım yapım işi, anıt meydan düzenlememiz, çay kenarı rekreasyon projemiz, DSİ tarafından yapılacak olan yeni köprümüz, ikinci etap toki çalışması, otogar yapımı, tarihi esik hamamımızın restorasyonu, yürüyüş yolu çalışması yakın zamanda yapımına başlayacağımız projelerimizdir.

Son olarak, Bozkır’ı ilerleyen süreçte neler bekliyor, belediye olarak hedefiniz nedir?
1870 yılında ilçe olan Bozkır’ın ilçe olmasının 150. Yılı olan 2020 yılında Bozkır’ı, hem ekonomik, hem sosyal, hem kültürel, hem hizmet noktasında kalkınmış ilçeler arasında yer almasını sağlamak en önemli hedefimizdir. Yapmış olduğumuz çalışmaların tamamlanmasının ardından, faaliyete geçireceğimiz projelerle bu hedefimizin ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacağız. Projelerimizi bir bir gerçekleştirirken, bizlerden desteğini esirgemeyen, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na ve devletimizin her kademesindeki bürokratlarımıza, Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Tahir Akyürek’e, Milletvekilimiz Ziya Altunyaldız’a, bütün daire başkanlarımıza ve personellerine ve personellerime teşekkür ediyorum.

Bende kurumum adına bizlere ayırdığınız zaman için size teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.