1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 4- EYYÜB ALEYHİSSELAM
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

4- EYYÜB ALEYHİSSELAM

A+A-

Nimetler karşısında şükür, belalar ve afetler karşısında sabır peygamberlerin şiarındandır. Bu manada örnek kimselerden Hazreti Eyyüb ( a.s.)dan bahsedelim. Zira sarayını, sayısını ancak Allahın bildiği servetini, aile ve çocuklarını kaybedip, yıllarca hastalık çekmesi peygamberler tarihinde dillere destandır. Bu hastalıklarından birisi de çiçek hastalığıdır.       

          Dünya da çiçek hastalığına ilk defa Eyyüb ( a.s.) yakalanmıştır.

         Hz. Eyyüb hastalığa yakalandığında, mübarek başı ateş gibiydi. Bütün vücudu yer yer kabardı. Dünya da çiçek hastalığına tutulan ilk kişi oldu. Hastalığı senelerce sürdü. Bedeni temamiyle eriyerek bir deri bir kemik haline geldi. İnsanlar, hastalığı bulaşır korkusuyla, Allahın Peygamberini şehir dışına çıkardı.

     Mühim not: Hazreti Eyyüb’un hastalıktan mütevellit yaralarına kurt düştüğü söyleniyorsa da, bunun aslı ka’iyyen yoktur bu kurt düşme, sözü Yahudi eserlerinde geçmektedir. Çünkü imtihan içinde olsa böyle bir illeti Cenabı Hak hiçbir Peygamberine vermez. Ve münasip de görmez. Hz. Eyyübün cümle azasına hastalık arız olduğu halde dili ve kalbi Allahı c.c.zikirden bir lahza bile hali kalmadı. Dilini ve en sonunda tek sağlam azası kalbi idi. Onada hastalık olub zikredemeyince”Rabbim bana bir zarar ilişdi, sen ise merhamet edenlerin en merhametlisisin” mealindeki ayeti celilede beyan buyurulduğu gibi rabbisine halini arzetti de asla şikayetde bulunmadı. Sabrının ve duasının neticesinde hanımı, 7,8 evladı verdiği gibi evlad sayısınıda rivayete göre 23 adetle nimetlendirdi.

         Hz. Eyyüb hanımına, şeytanın verdiği vesvesesinden müteessir olmaması için ona:

       “ Şeytanın vesvesesine kulak asma, söylediğin gibi seksen sene, Allahü Teâla’nın her türlü nimet ve ihsanı ile refah ve huzur içerisinde yaşadık. Bu ibtilaya tutulalı henüz yedi sene oldu. Senelerce süren ihsanlar ve ebedi nimetlere,şu kadarcık bila ve afet için şikayetçi olmaya Rabbimden haya ederim” dedi.

     Sevgili kardeşlerim, hz. Eyyüb’ün söylediği bu veciz ifadelerden; İnsanoğluna Allahımızın, ihsan ettiği nimetleri tefekkür ederek, o nimetler sayesinde huzur ve refahı elde ettiğini düşünmeli. Senelerce Mevlamızın verdiği bu nimetlere karşı, maruz kalınan afet ve belalar karşısında Rabbimizden şikayeçi olmamalıyız. Maruz kalınan bela ve musibetlerden kurtulmak, yine işi Rabbimize havale ederek yani onun tarifesi ile kurtulacağımız kanaatı ile kurtuluşumuzu ona havale etmeliyiz manası çıkmaktadır ve böyle düşünülmesinde fayda vardır diye düşünüyorum.

        EYYÜB RUHSATI !   

        Hazreti Eyyüb, hastalığı sırasındaki bir hareketi sebebiyle hanımına, yüz değnek vurmaya yemin etmişti. Cenabı hak, bir demet yaprağı zevcesine bir defada vurmasını ve yeminini yerine getirmesini emretti. İslam hukukunda bu hafifletici tatbikat “Eyyüb ruhsatı “ namıyle anıldı. Lakin zamanımız da bazı kimselerin “Hile-i şer’iye” diyerek kendilerini kurtarmak için kendilerine göre mantık yürüterek, yanlış davranışlara girdiklerini işitmekteyiz. Bu davranış asla doğru bir hareket değildir. Çünkü, yüce İslam dininin bütün hükümleri, ehlisünnet ulema’sının ameli ve itikadi manada yazdıkları eserlerinde açıkça beyan edilmektedir, okumalarını tavsıye ederiz.    (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.