1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 40 Yıl Ve Üniversite
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

40 Yıl Ve Üniversite

A+A-

Konya gerek medeniyet, gerekse kültür ve hoşgörünün merkezidir. Çağlar geriden beri yaşamını sürdüren Konya’mızda nice insanlar, nice yaşam devam etti ve sonra da hayatı sona erdi.
Konya özellikle bizim bilebildiğimiz kadarıyla Selçuklular ve Osmanlılar döneminde eğitim, öğretim, medreseler ile Dünya’nın dikkatini çeken bir kent merkezi oldu.
Cumhuriyet tarihinden sonra Konyalıların çocukları lise sonrasında yüksek tahsillerini başka büyük kentlerde devam ettirdiler. Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki medreseler seviyesinde okul ile buluşulamadı.
Nihayet Konyalının özlem duyduğu üniversite bundan yaklaşık 40 önce Konyalı ile buluştu. O günleri çok iyi hatırlıyorum. Kentin çeşitli yerlerinde bölük pörçük yerlerde ve o günkü adıyla Baraka üniversite olan Selçuk Üniversitesi, yıllar içinde büyüdü, gelişti. Türkiye’nin ve hatta Dünya’nın en önde gelen 500 üniversitesi içinde yar almaya başladı. Bilim ve teknolojideki yenilikleri ile, Tıp fakültesinde şifa dağıtmasıyla aranılan, tercih edilen Selçuk Üniversitesi bugünlerde Prof. Dr. Hakkı Gökbel ve ekibiyle birlikte 40. Doğum, kuruluş yılını kutlamaya hazırlanıyor.
Selçuk Üniversitesi büyümeye, gelişmeye ve devam etti ve ana üniversite olarak bünyesinden bir üniversite daha çıktı. Kurulduğu günden bu yana fiziki anlamda da büyük yol kat eden üniversitede rektör olarak kimler geldi geçti. Bunlar arasında rahmetli Prof. Dr. Erol Güngör, Süleyman Kadayıfcılar, Halil Cin, Abdurrahman Kutlu, Süleyman Okudan ve son olarak ta Hakkı Gökbel ve ekipleri ile çalışarak üniversitenin bu noktaya gelmesine büyük katkı yaptılar. Yine Selçuk Üniversitesinde huzur ve güven, öğrenciler arasında arkadaşlık bağları, Konya’nın huzur kenti olmasına paralel olarak, çok ciddi bir numayiş olaylarının olmaması da yöneticilerin tutarlı yönetimleri ve disiplinleri ile ve aklı selim öğrencilerle sağlanmıştır. Bu tabloda Selçuk Üniversitesi için bir övünç kaynağıdır.
Selçuk Üniversitesi(SÜ), 40. yılını doldurması sebebiyle bu yıl büyük bir kutlama programına hazırlanıyor. 40 gün sürecek programda tiyatrodan söyleşiye, sergiden spora birçok aktivite olacak.
Programın içinde her türlü aktivite ile birlikte yabancı uyruklu öğrencilerin yapacağı sergiler, tanıtımlar ve yabancı üniversitelerle ortak çalışmalar da yer alacak. . Bu etkinlikler içinde spor aktiviteleri ve konserler dışında yabancı öğrencilerin ülkelerini ve kültürlerini tanıtacağı bir platform da olacak.
Prof. Dr. Hakkı Gökbel, SÜ’nün tarihine ışık tutacak bir kitap ve belgesel yayınlanacağının da müjdesini verdi. İlk zamanlarında barakalarda eğitim verildiğini söyleyen Gökbel, “Artık belli bir statüye belli bir noktaya gelmiş bulunmaktayız. Amacımız arkadaşlarımla üniversiteyi daha da büyütmektir. Türkiye’nin köklü üniversitelerinden olan Selçuk Üniversitesi büyük atılımlar gerçekleştirdi. Büyük projelere imza attı. İlk zamanlarında barakalarda verilen eğitimler vardı fakat o günden bu yana bu kadar hızlı ve değer kaybetmeden büyüyen bir üniversitemiz var. Selçuk Üniversitesi’nin bu 40 yıllık tarihini ve gelişmesini anlatacak bir kitabımız ve belgeselimiz yayınlanacak. Ve bu eserler üniversitenin tarihine ışık tutacaktır” şeklinde konuştu.
Bizde ilim, irfan, medeniyet kentimizin ve ülkemizin önde gelen bu eğitim yuvasının 40. Yılını kutlar, başarı ve huzur içinde nice 40 yıllar dileriz.
 

Bu yazı toplam 249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.