1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 43- ORHAN GAZİNİN ŞAHSİYETİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

43- ORHAN GAZİNİN ŞAHSİYETİ

A+A-

Şu ahlaka ve yüce karaktere bekalımda ibret alalım. Veya ibret alması icap edenler mutlaka burayı okusun lütfen.

     Osman Gazi, vefat edince aslında hak büyük oğlu Alaeddin beyindir. Töre böyledir. Orhan Gazi askerin başında bulunmasına ve babasının kendisini bu işe tensip etmiş olmasına rağmen töreye uygun olarak;

“ Ağa Bey buyur hak senindir” der. (Türk töresinde büyük ağabey baba yerinedir) 

      Alaeddin Bey ise; 

     Gel kardeşim, bu işi sen üslen. Atamızın babamızın duası ve himmeti seninledir. Sağlığında askeri sana koşmuş idi. Şimdi çobanlıkta ( Sultanlık ) senin olmalı” deyince Orhan Bey:

“ O halde babamın malını mülkünü paylaşalım.”

      Alaeddin Bey:

      “ babamdan kalan koyunlar, mallar ve diğer eşya başa geçenin olmalıdır. Çünkü onun mala ihtiyacı olacaktır. Başa da sen geçtiğine göre mal senindir. Dolayısıyla bizim taksim edecek bir şeyimiz yoktur.”der.

      O anda, istişare heyetinde bulunan ileri gelenler ve büyüklerde bunu uygun görüp kabul ettiler ve Orhan Bey bu şekilde vazifeyi devralarak tahta çıkmış oldu.

   Birçoklarının kavga ettiği iktidar için Alâeddin Bey niye böyle müstağni davranır? Çünkü dedesi Ş. Edebalı’nın yanında yetişmiş, gözleri ötelere açılmış. Hani derler ya bulmuş ballar balını ne yapsın dünya malını.

     Bu hadise, Osmanlı devleti tarihinin başına asılacak ikinci altın çerçeveli levha olacak kadar önemlidir.

     Alâeddin Bey, Türk göçebe hayatı törelerine uymayarak başa geçip sultan ( çoban ) olmayı kabul etmez. Ancak o da teklifler ve ısrarlar üzerine vezir (hamal) olmayı kabul eder. Ve bu iki müthiş kardeş bazı reformlar yaparak devletin temellerini çok sağlam bir şekilde atarlar. İşte büyüyerek üç kıtaya yayılmış, insanlığa büyük bir medeniyet armağan etmiş olan, 6 asırdan fazla yaşayan ve tesirleri bu gün de devam eden o büyük devlet bu iki kardeşin kurduğu devlettir. Orhan Bey 1281 de Söğüt de doğdu, 1360 da vefat etmiştir. Hz. Allah şefaatlerine nail eylesin. Ve onlarda ki gayretten bize ve zürriyetimize de nasip etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.