1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 43- ORHAN GAZİNİN ŞAHSİYETİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

43- ORHAN GAZİNİN ŞAHSİYETİ

A+A-

 Orhan Gazi, hastalanınca oğlu Veliahd 1. Murada şu nasihatte bulunmuştu.

   “ oğul! Saltanatın ihtişamına mağrur olma! Unutma ki, Dünya Süleyman A.S.a bile kalmamıştır. Onun da tahtı viran oldu. Zira her dünya saltanatı fanidir! Lakin yaşanan hayat herkes için bir fırsattır. Allah yolunda hizmet ve Peygamber A.S.in şefaatine mazhariyet için bu imkân iyi değerlendirmelidir! Dünya’ya ahret ölçüsü ile bakarsan, onun ebedi olan ahret saadetini feda etmeye değmediğini görürsün!

     Cennet mekân babam Osman gazi, Söğüt ve Domaniç’ten itibaren bir avuç toprağı kısa zamanda bu siyaset ile güçlü bir beylik yaptı. Biz ise Allahın izniyle Beyliği Sultanlığa çevirdik. Sen daha öteye götüreceksin!   

     Tophane mevkiinde, Bursa’nın en büyük manevi zenginliğini teşkil eden ve bu ülkenin manevi direkleri olan, Devleti Âliye’nin kurucusu Osman Gazi ve oğlu Bursa Fatihi Orhan Gazi hazretleri ve yanlarında Orhan Gazinin hanımı Nilüfer Hanım ve daha birçok evlat ve ahfadı yatmaktadırlar.

      Dilerseniz Nilüfer hanımı kısaca tanıyalım:

      Yar hisar Tekfuru’nun kızıdır. 18 Yaşında babası Osman Gazi oğlu Orhan Gazi’ye nikâhlamıştır. Bilecik Tekfurunun oğluna gelin gidecek iken, Orhan gaziye gelin hanım olur 1299. ( kime niyet kime kısmet ) Daha sonra kendi isteği ile Müslüman olan bu gelinin adı Nilüfer Hatun’dur. Bu ismi, Osman Bey ile evlendikten sonra almıştır. Süleyman Paşa ve I. Muradın anneleridir. Osmanlıya çok hizmeti geçmiştir. Bursa da bıraktığı çok eserler vardır. Bu günde adını hayırla yâd ediyoruz.

      Üftade hazretlerinden az aşağıya indiğiniz zaman meşhur ULU CAMİİ’ne varırız. Buradan, YEŞİL KUBBE’Yİ ve imkân olursa ULUDAĞA Teleferik ile çıkmanızı tavsiye ederim.

      Değerli okuyucu kardeşlerim, bu güzel şehrimizin tarihi zenginliklerini görmek, ziyaret etmek doyulmayacak lezzetlerdendir. Lâkin çoklarımızın zamanı buraları tamamen ziyaret etmeğe müsait olmadığından, YEŞİL KUBBE’Yİ geçtikten sonra, Peygamber Efendimizin torunlarından, seyyidlerden Emir Sultan hazretlerinin Türbesini ziyaret edip  Şeyh Edebali hz.lerine BİLECİK’E doğru... (devam edecek)             

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.