1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 44- BİLECİK VE ŞEH EDEBALİ HAZRETLERİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

44- BİLECİK VE ŞEH EDEBALİ HAZRETLERİ

A+A-

     Bu güzel vatanımızın güzel şehrini gezdikten ve ziyaret ettikten sonra, ziyaret etmenin hazzına doyamadan, inşallah tekrar buluşmak ümidiyle deyip Bursa’dan ayrılıyoruz.

       Osman Gazi merhumun ilk fethettiği yerlerden olan ve hocası, aynı zamanda Yüce Osmanlı Devletinin manevi Mimarlarından  ŞEYH EDEBALÎ rahmetüllahi aleyhin metfun bulunduğu BİLECİK vilayetine varıyor ve onunla beraber hanımı ve kerimesini ve daha nice talebe evlat ve ahfadını ziyaret ediyoruz.

“Biz Osmanlı terbiyesi aldık düşene vurmayız”  sözü Osmanlıyı iyi anlamada yardımcı olur kanaatindeyim değerli dostlar.

      Şeyh Edebali, (1206 - 1326) اده بالي شيخ, Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı-din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası, Orhan Gazi'nin dedesi, bir anlamda da sonradan imparatorluk olacak Osmanlı Devleti'nin fikir babasıdır. Yani Osmanlı Devleti Aliyesinin manevi mimarlarındandır.

       Aslen Karamanlıdır ( oraya da Rey’den geldiği söylenmektedir). Karaman'da başladığı tahsilini Şam'da tamamlamıştır. Tefsir, hadis ve özellikle İslam hukukunda uzmanlaşmıştır. Mevlânâ Celaleddini Rumi ve Hacı Bektaşi Veli gibi, zamanının büyüklerinin sohbetinde bulunmuştur. Tasavvuf yoluna girdiği, Baba İlyas halifelerinin ileri gelenlerinden olduğu belirtilmektedir. Doğum tarihi kesin olmamakla beraber, 1206 yıllarında doğduğu tahmin edilmektedir.

     Âlim, faal, varlıklı, çevresi için örnek teşkil eden bir kişi olan Şeyh Edebali, Eskişehir yakınlarında İtburnu denilen köyde yaşar, yaptırmış olduğu zaviyede öğrenci yetiştirir ve halkı aydınlatırdı. Bilecik'te bir dergâh yaptırmış, Osman Gazi'yi de birçok defa burada misafir etmiştir.

      Rivayete göre, Osman Gazi'nin dergâhta bulunduğu bir gece, rüyasında Şeyh Edebali'nin göğsünden bir ayın çıkıp kendi göğsüne girdiğini ve göğsünden bir büyük ağaç bitip dallarının âlemi kapladığını, altından birçok nehirlerin çıkıp insanların bu sulardan geçtiklerini görmüştü. Sabah olup rüyayı anlatınca, Şeyh Edebali rüyayı şöyle tabir etmiştir:

     "Sen, Ertuğrul Gazi oğlu Osman, babandan sonra bey olacaksın. Kızım Mal Hatun ile evleneceksin. Benden çıkıp sana gelen nur budur. Sizin soyunuzdan nice padişahlar gelecek ve nice devletleri bir çatı altında toplayacaklar, Allah nice insanın İslam'a kavuşmasına senin soyunu vesile edecektir."

     Gerçekten de öyle olur, altı asırdan fazla devam edecek olan bir imparatorluğun temelleri Osman Gazi ile atılır ve bunun ilk müjdecisi Şeyh Edebali olur.

     1326'da 120 yaşlarında Bilecik'te vefat etmiş, dergâhının zikir odasına gömülmüştür. Eskişehir'de de adına bir türbe yapılmıştır. Vefatından bir ay sonra kızı, dört ay sonra da damadı Osman Gazi vefat etmiştir.

      Allah dostu, gönüller sultanı bu zatı ve Aile efradını ziyaret edip Fatihalar ve ihlâsı şerifler göndererek SÖĞÜT’E doğru yöneliyoruz. (devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.