1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. 4,5 G abone sayısı 9,6 milyona ulaştı
4,5 G abone sayısı 9,6 milyona ulaştı

4,5 G abone sayısı 9,6 milyona ulaştı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, 1 Nisan itibarıyla hizmete giren 4,5G’yi kullanan abone sayısının hızla arttığını belirterek, “9,6 milyon abonemiz bugün 4,5G, LTE, IMT- Advanced teknolojisini kullanıyor.” dedi.

A+A-

BTK ile Kore Haberleşme Komisyonu (KCC) arasında, BTK Toplantı Salonu’nda, haberleşme alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Sayan, BTK ile KCC tarafından düzenlenen ortak forumda yaptığı konuşmada, imzalanan mutabakat zaptının ülkeler arasında haberleşme alanında iş birliği için önemli bir dönüm noktası olacağını ifade etti.

Bu kapsamda yapılacak faaliyetlerin mevcut ilişkilerin güçlenmesine, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulmasına vesile olacağını belirten Sayan, Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe son yıllarda önemli gelişmeler kaydedildiğini anlattı.

– “Geniş bant abone sayısı 52 milyona yaklaştı”

Geçen yıl sektöre yapılan yatırımların 17 milyar lirayı aştığına dikkati çeken Sayan, şunları kaydetti:

“Özel sektörümüzün fiber altyapıya dayalı yeni nesil şebekeler ile LTE Advanced mobil şebekelere yönelik yapmakta olduğu yatırımlarla birlikte haberleşme altyapısı alanında önemli adımlar atıldı. Bu gelişmeler sonucunda, 2008 yılında sadece 6 milyon olan genişbant abone sayısı 2016 yılı ilk çeyrek dönemi itibarıyla 10 milyona yakını sabit ve 42 milyonu mobil abone olmak üzere 52 milyona yaklaşmış durumda. 2015 yılı ilk çeyreğinde genişbant abone sayısında bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artış yaşandı. 2016 yılı mart ayı itibarıyla ülkemizde yaklaşık 11,1 milyon sabit telefon abonesi ve 73,8 milyon mobil telefon abonesi bulunuyor. M2M abone sayısı ise 3,2 milyonu aşmış durumda.”

Bilişim teknolojilerinin Türkiye’de daha da yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarının serbest ve etkin rekabet anlayışıyla devam ettiğini vurgulayan Sayan, 2015 yılının ağustos ayında yapılan IMT-Advanced hizmetlerinin Türkiye’de sunulmasına yönelik ihalede, 4,5G hizmetinin tüm vatandaşlara ulaştırılabilmesini temin etmek amacıyla işletmecilere çok önemli kapsama yükümlülükleri getirildiğini dile getirdi.

– 4,5G, 2023’te nüfusun yüzde 95’ine ulaşacak

İşletmecilerin 27 Ekim 2023 tarihi itibarıyla Türkiye nüfusunun yüzde 95’ine 4,5G hizmeti ulaştırmakla yükümlü olduğunu belirten Sayan, 27 Ekim 2018 itibarıyla otoyollar, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları ile 1 kilometre uzunluğun üzerindeki tüm tünellerin en az yüzde 99’unun, 27 Ekim 2021 itibarıyla da bölünmüş karayollarının en az yüzde 95’inin ve 27 Ekim 2025 itibarıyla yıl içerisinde konvansiyonel tren hatlarının en az yüzde 90’ının kapsanmış olacağını bildirdi.

Sayan, 1 Nisan itibarıyla hizmete giren 4,5G’yi kullanan abone sayısının hızla arttığını belirterek, “9,6 milyon abonemiz bugün 4,5 G, LTE, IMT- Advanced teknolojisini kullanıyor.” dedi.

Son dönemde yaşanılan teknolojik gelişmelerin mobil iletişimde 5G’yi gündeme getirdiğini anlatan Sayan, “5G teknolojisine ilk geçen ülkelerden biri olmak amacıyla, ülkemizde 1 Nisan 2016 tarihi itibarıyla sunulmaya başlanan IMT-Advanced hizmetine ilişkin yetkilendirme ihalesinde, 5G teknolojilerinin kullanılmaya başlanması ile yeni bir yetkilendirmeye veya düzenlemeye gerek olmadan işletmecilerin 5G teknolojilerini kullanabilecekleri bir ortam sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

Sayan, kamu, üniversite, üreticiler, işletmeciler, ilgili sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinin ve tüm çalışmaların koordinasyonunun sağlanması için “5GTR” forumunun kurulması yönünde çalışmaların sürdürüldüğüne işaret ederek, “Bu bağlamda, benzer bir forumu 2013 yılında kurmuş olan ve bu alanda çalışmalarını hızla sürdürmekte olan Kore’nin bilgi, tecrübe ve birikiminden yararlanmanın önemli olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

– BTK, gelirinin yüzde 20’sini Ar-Ge’ye aktarıyor

Düzenleyici otorite olarak Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem verdiklerine değinen Sayan, BTK olarak gelirlerinin yüzde 20’sini Ar-Ge fonuna aktardıklarını ve Türkiye’nin 2023 hedefinin Ar-Ge’nin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payının yüzde 2,5’e çıkarılması olduğunu kaydetti.

Sayan, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağladığı imkanların kötüye kullanımı suretiyle işlenen suçlarla mücadelenin, sektörün sürdürülebilirliği ve potansiyelinin tamamen gerçekleştirilebilmesi bakımından büyük önem arz ettiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“İnternetin terör amaçlı kötüye kullanımı dahil olmak üzere, her türlü yasa dışı eylemi önlemek için birlikte çalışmamız gerekiyor. İnternetin karmaşık, sınırsız ve bağlantılı topolojisi, internetin yasa dışı kullanımı ile mücadele etmek için, uluslararası kuruluşlar, hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör arasında yakın işbirliği yapılmasını gerektirmektedir. İlkini gerçekleştirmekte olduğumuz BTK-KCC Ortak Forumu’nun haberleşme sektörüne ilişkin pek çok konuda görüş alışverişine imkan vereceğine inanıyorum.”

– “İki ülke birlikte gelişebilmek için çalışacak”

KCC Komisyoneri Lee Ki-joo ise iki ülke arasında haberleşme alanında sistemli, kapsamlı ve bütünleyici bir işbirliği yapılacağını belirterek, “Kore ve Türkiye arasında sadece mobil haberleşme alanında değil, yeni teknolojiler alanında da iş birlikleri önemli. Her iki kurumun da yeni teknolojileri halka ulaştırma konusunda ilgili strateji ve politikaları düzenlemeleri büyük önem taşıyor. Ben, ileride iki ülkenin birlikte gelişebilmek için çalışacağına, iş birlikleri yapacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.