1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 48- DÜNYANIN EN AKILLI ADAMI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

48- DÜNYANIN EN AKILLI ADAMI

A+A-

Bilecik ili Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi rahmetüllahi aleyhi ziyaret edip, Fatihalar ve ihlâsı şerifler okuyup, mübarek zatın yanında rabbimize bir güzel dualar ederek onun himmetini elde etmek için bir müddet yanında kalmak hele mübarek kabrinden ikram ettiği o güzel kokuyu teneffüs etmek ne kadar hoş ah bir bilseniz, yanından ayrılamazsınız. Lakin zaman bihayli ilerlediği için ziyaretten sonra, Osmanlının ilk yerleşim zamanın da ki gibi kıl çadıra girip, karnınızı doyurursunuz. Ayran ve çaylarınızı keyifle yudumlarsınız.

      Söğütten ayrılıp Konya istikametine gelirken Akşehir de merhum Nasreddin Hocamızı da Fatiha ve dualarımızla hatırlarız. Hal böyle olunca da Nasreddin Hoca Efendiden de bahsetmeden geçmeyelim. Bakalım bize bu gün ne ders verecek:

      Bir keşiş Dünya'nın en akıllı adamını bulmak için diyar diyar geziyormuş sıra Nasreddin Hoca'nın köyüne gelmiş. Köylülere sormuş: -Sizin köyün en akıllı adamı kim? Köylüler de:

       -Nasreddin Hoca demişler. Bunun üzerine keşiş köy meydanında hoca ile görüşmeye başlamış ve eline bir çomak almış, yere bir daire çizmiş. Nasreddin Hoca'da çomakla daireyi ikiye bölmüş, keşiş bir doğru daha çizerek daireyi dörde bölmüş. Hocada dörde bölünmüş dairenin üç dilimine çarpı işareti koymuş. Keşiş elleriyle aşağıdan yukarıya doğru hareket yapmış. Hocada yukarıdan aşağıya doğru yapmış ve keşiş büyük bir hayranlıkla hocayı tebrik etmiş. Olup bitenden bir şey anlamayan halk keşişe ne olduğunu sormuş. Keşiş de:

       -Bu adam gerçektende Dünya'nın en akıllı adamı. Yere dünya çizdim. O ortadan ekvator geçer dedi. Ben dünya'yı dörde böldüm o da dörtte üçü sudur dedi. Ben yerden buharlaşma sonucunda ne olur dedim o da yağmur yağar dedi. Bu sefer hocaya neler olduğunu sorarlar, hocada:

    -Bu adam oburun biri, yere bir tepsi baklava çizdi. Ben yarısı benim dedim. Daha sonra tepsiyi dörde böldü. O zaman dörtte üçü benim dedim. O da tepsi altından ateşi hafif hafif almalı dedi. Ben de üstüne fındık, fıstık eklerse daha iyi olur dedim. İşte medyanın durumu da böyle arkadaşlar : ( TÜRK TV LERİ MAGAZİN-İNTİRNET)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.