1. HABERLER

  2. EDİRNE

  3. 5 Haziran Dünya Çevre Günü Barış Parkı’nda Kutlanacak
5 Haziran Dünya Çevre Günü Barış Parkı’nda Kutlanacak

5 Haziran Dünya Çevre Günü Barış Parkı’nda Kutlanacak

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkanlığı olarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çocuklara çevre bilincini aşılamak ve farkındalık oluşturmak adına bir dizi etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.Başkan Recep...

A+A-

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkanlığı olarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çocuklara çevre bilincini aşılamak ve farkındalık oluşturmak adına bir dizi etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.
Başkan Recep Gürkan, Edirne Belediyesi olarak çevreyi korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak adına çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerine dikkat çekti.
İnsanlığın varoluşundan bu yana çevresini kendi ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirmeye çalıştığını ve bu nedenden dolayı çevreyi olumlu ve olumsuz bir şekilde etkilediğine dikkat çeken Gürkan, “İnsanların çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek, yeni nesillere çevre bilincini aşılamak bizlerin en büyük görevlerinden biridir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir, daha temiz bir dünya bırakmak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz” dedi.
Edirne Halkı ile birlikte el ele vererek, daha yaşanabilir Edirne için çeşitli projelere imza attıklarını ifade eden Gürkan, “Bu çalışmalarımızın meyvesini en çok cam atık toplayan il olma başarısını elde ederek aldık. Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı’yla çalışan 158 belediyeden biri olan Edirne Belediyesi, aylık ortalama 200 ton cam atığı toplayarak birinci oldu. Edirne Halkı’na duyarlılıklarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Edirne Belediyesi olarak çevreye kazandıracakları en büyük projenin ise Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nin olduğuna dikkat çeken Gürkan, şunları söyledi:
“60 yıllık vahşi depolamaya Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri son verecek. Çok kısa bir zamanda hayata geçireceğimiz bu tesis ekolojik bir çöplük olacak, doğayı kirletmeyen, yer altı sularını kirletmeyen, çevreyi kirletmeyen. Tesisin yakının da bulunan Karayusuf ve Hıdırağa Köylerini rahatsız etmeyecek, koku yapmayacak, onların arazilerini, havasını kirletmeyecek bir çöplük olacak. Edirne Halkı kazandırdığımız bu çöplükle 60 yıllık utançtan kurtulacak. Çevre dostu olan bu tesisimizden üreteceğimiz gübreyi çiftçimizle birlikte kullanacağız. 3 yıl sonra tesisten üretilecek olan elektrikle ekonomimize katkı sağlayacağız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.