Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

5- HZ. MUSA

A+A-

Kainatın mürebbisi, ilahi gerçekleri bir kısım kimselerin idrak edebilmeleri için Peygamberlerine mucize gösterme izni vermiştir. Azgın Firavnı ve halkını ilahi dine davetle vazifeli olan ülü’l-azim peygamberlerden olan Musa (a.s.) a da hususi bir mucize salahiyyeti vermiştir ki, onunla nice nasibi olanlar ilahi hikmetlerden nasiplerini aldılar.

      Kısaca, H. Musa’nın babasının adı İmran, annesinin adı ise Yohabet’tir. Annesi Hz. Musayı üç ay emzirdikten sonra Nil nehrine bıraktı. Kız kardeşi Meryem eliyle saraya  getirildi. Yani düşmanın koynunda sarayında peygamberini büyüttü.

      ATEŞTE YANAN EL NUR KESİLDİ: Musa a.s. firavn aleyhillaneye mucize olarak, yedi beyza mucizesini göstertdi. Şöyle ki: Hz. Musa a.s. efendimiz sağ elini koynuna soktuktan sonra çıkardı. Mübarek eli, bakanların gözlerini kamaştıran ve etrafı aydınlatan bembeyaz bir nur kesiliverdi. Tekrar koynuna sokunca normal haline döndü. Firavn, vaktiyle bütün doktorlara tedavi ettiremediği ateşte yanmış bu elin; bembeyaz nur kesilip(yedi beyza) haline geldiğini görünce, büsbütün şaşırdı. Adeta aklı başından gitti. Zira o ışık düşmanlara korku dostlara ise anında sevinç veriryordu.

        Firavn’ın aklının başından gittiği yerlerden birisi de; Adamlarının, Nil Nehri’nin kenarında buldukları sandukayı açamadıklarını gördü. İlahi mahzara karşısında hayretini gizleyemeyen hanımı Asiye validemiz, elini sandukaya dokununca kolayca açtı. İçinden nur topu gibi bir erkek çocuk çıkınca!

      Firavn ; Bu çocuk benim tahtımı gelecekte yok edecek çocuktur deyip niyetini bozunca!

      Hanımı Asiye validemiz; Bey, kahinlerin sana söylediği zaman üç dört ay evvel değilmiydi?( kahinler firavna, bir erkek çocuk dünyaya gelip senin tacını tahtını yıkacak. Sen bunun için doğacak erkek çocukları öldür ki kurtulasın demişlerdi, o kendisine hatırlatıldı). Halbki bu çocuk nerde ise altı yedi aylıktır. Güzelde bir çocukmuş, saraya götürüp bakalım bizim olsun der ve Firavnın kucağına uzatır.

     Firavn ise, kucağına almaz “ öyle ise senin olsun der. Asiye validemiz onun bu tavrına karşılık “Ver bakalım benim olsun der “ ve sahiplenir. Ne hikmettir ki sahiplenmeyi red eden nasipsiz kalır. Sahiplenen Asiye validemiz ise, sahiplenmenin neticesini iman ile müşerref olmakla mükafatını alır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.