1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 5 milyon yıl sonra evcilleşen papağanlar
5 milyon yıl sonra evcilleşen papağanlar

5 milyon yıl sonra evcilleşen papağanlar

Yaklaşık 5 milyon yıl Avusturalya Kıtası’nda yaşadıktan sonra evcilleştirilerek evlerimize giren Muhabbet kuşları hakkında bilgiler veren Bayram Demir, bu kuşların Konya’da hobi olarak ve hediye olarak alınıp satıldığını söyledi.

A+A-

Muhabbet kuşu, papağan türleri içerisinde yer alan, evcil bir kuş türüdür. Küçük, uzun kuyruklu bu kuşlar yabani ortamda genel olarak yeşil veya sarı tüy rengine ve kanatlarında siyah taralı çizgilere sahiptir. Bu alımlı dış görünüşlerinden ötürü, muhabbet kuşları, dünya genelinde yoğun olarak evcil olarak beslenmektedir. Evlerde beslenen muhabbet kuşları mavi, beyaz, tamamen sarı veya tamamen beyaz renge sahip olabildikleri gibi, çok farklı kombinasyonlarda olabilirler. Doğal ortamlarında ağırlıklı olarak tohumla beslenen bu tür, Avustralya'nın kurak bölgelerindeki zorlu koşullarda beş milyon yıldan beri varlıklarını sürdürüyor. 1850’li yıllarda ilk olarak evcilleştirilmeye başlanan kuşlar aslında papağanların yakın akrabalarıdır. Evcilleşen papağanların Konya’daki durumları hakkında bilgi veren süs kuşları ve kanatlı hayvan satıcısı Bayram Demir, bu kuşların hediyelik ve hobi amaçlarla alınıp satıldığını aktardı.

EV ARKADAŞI OLUYORLAR

Konya Muhacir Pazarı’nda kanatlı hayvan ve süs kuşları alım satımıyla uğraşan Bayram Demir süs kuşlarını anlattı. 10 yıldır süs kuşları ile ilgilendiği aktaran Demir, Konya’da süs kuşları ticaretinin hızlı bir piyasaya sahip olduğunu aktardı. Süs kuşlarının doğum günlerinden, diğer özel günlere neredeyse her alanda hediye olarak tercih edildiğini ifade eden Demir, “Süs kuşları insanların streslerini alan, bir süre sonra hobi haline gelen bir alışkanlık. Evinize aldığınız bir ya da bir çift kuşa hiç alışkın olmasanız bile çok kısa sürede alışabilirsiniz. Bu alışkanlık bir süre sonra arkadaşlık boyutuna bile gelebilir.”dedi.

MUHABBET KUŞU ZEVK İŞİDİR

Muhabbet kuşlarında da yerli ve yabancı kuşlar olduğunu söyleyen Bayram Demir, “Muhabbet kuşlarının birçok çeşidi var. Şimdi net olarak şu kadar desek yalan olur. Çünkü hepsini bilmemiz mümkün değil. Ancak Türkiye’ye has muhabbet kuşları var. Diğer ülkelere coğrafyalara has kuş çeşitleri var. Bunlar renk renk, desen desen doğayı evleri süsleyen kuşlar. Benim bildiği 6-7 ırk kuş var. Tabii bunların kendi içinde çeşitleri var. Bunlardan bazıları Çekoslovak, Japonese, Jumbo, Kanarya çeşitleri gibi çok sayıda çeşit var. İnsanlar tercih ederken kendi renk ve şekil zevklerine göre kuşları seçiyorlar.”ifadelerini kullandı.

ÖMÜLERİ SİZE BAĞLI

Muhabbet kuşlarının ev ortamında beslenmesiyle ilgili, kuşların hayatını etkileyen huşular hakkında bilgiler veren Bayram Demir, şu ifadelere yer verdi; “Kuşların kafesi çok ufak olmasın, sürekli kafeste hapis gibi kapalı tutmayın. Bu kuşlar doğada tropikal sürekli sıcak bölgelerde yaşamaktadır, oralada soğuk asla yoktur. Dolayısıyla bu kuşlar soğukta ölürler, cereyanda kalırsa ölürler, balkona ya da dışarıya çıkarttığınızda hava sıcak olmalı, rüzgâr esmemelidir. İlk başta suyuna çok dikkat edin, yemlikleri kontrol edin. Muhabbet kuşları ne kadar yem olursa olsun aynı miktarda yem yerler o yüzden yemliklerine bol koymanız bir şeyi değiştirmez. İlaç, vitamin, krem ilaç gibi ürünleri asla gerekmedikçe kullanmayınız. Kafeste gaga taşı bulundurunuz her zaman. Asla banyo için yıkamayınız, sağlıkları direkt bozulur. Ayna gibi oyuncaklar yerine, gerçek bir arkadaş kuş alınız, aynalar psikolojilerini bozarlar. Çok fazla birarada yetişkin kuşları evde beslemeyiniz, fazla çift kuşları başkalarına verebilirsiniz.”

5 milyon yıl sonra evcilleşen papağanlar

5 milyon yıl sonra evcilleşen papağanlar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.