1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. 50 Yıl Sonra (2068’de)  Dünyanın Manzarası  
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

50 Yıl Sonra (2068’de)  Dünyanın Manzarası  

A+A-

Okuduğum tarih kitaplarından en ilginci Yılmaz Öztuna’nın eseri olan BÜYÜK TÜRKİYE TARİHİ dir.  Bu büyük, güzel ve  hacimli eserin en özgün yanı, benim en hoşuma giden tarafı her yüzyılda bir “… Yüzyılda dünya devletler sıralaması” başlığı altında verdiği bilgilerdi. Yazar bu başlığın altında o yüzyılda siyasi, askeri, ekonomik, toprak genişliklerini dikkate alarak devletleri sıralıyordu.  Mesela bu tip tarih kitabın yazan birt insan yıllar sonra 2018 yılını yazacak olsa muhtemelen şöyle yazacaktır. :2018 yılında dünya devletleri sıralaması; 1-ABD, 2- Çin, 3- Rusya,  4- Almanya…
Tarihi bu gözle okuyunca insan bir hoş oluyor. Nice devletler yıllarca dünyaya hükmettikleri halde bir bakmışsın tepe takla olmuş, gücünü kaybedip önemini yitirmiş. Mesela 1500 lü yılların ikinci yarısında dedemiz Kanuni döneminde Osmanlı böyle bir devletti. Tüm Avrupa’nın birleşerek oluşturduğu orduyu dedemiz Muhteşem Süleyman Mohaç savaşında iki saatte tarümar etmişti. Bu güç Avrupa’yı öyle korkutmuştu ki yıllarca Osmanlı karşısına çıkmamışlardır. Roma için de buna benzer örnekler verilebilir.
Günümüzde devletleri güç sıralamasına tabi tuttuğumuzda ABD birinci sırayı alıyor. Sadece savunma harcamaları bile işin rengini belli ediyor.  Tüm dünyada savunmaya harcanan paraların üçte biri ABD ye ait. (800 milyar dolar civarında) Diğer alanlarda da durum pek farklı değil.  Tarih okumanın tarihe bakmanın faydası da tamda bu noktada ortaya çıkıyor. Osmanlı’yı ve sonrasını,  Roma’yı ve sonrasını bilenler  şimdi de ABD ve sonrasını görebilirler. Mesela bundan 50-60 yıl sonra dünyanın şöyle bir manzara ile karşı karşıya gelmesi büyük bir ihtimal.
2100 yılında dünya devletler sıralaması şöyle olsa;
( 1-Türkiye İmparatorluğu ( sınırları 25 milyon km kare, nüfusu 400 milyon, askeri ve bilim gücü bir numara)
2- Acem (İran) İmparatorluğu ( sınırları 10 mily km kare, nüfusu 200 milyon askeri güçte iki bilimde 3. Sırada)  
3- Mısır İmparatorluğu ( genişliği 7 milyom km kare. Ekonomik güçte 2 askeri güçte 3. Sıra da)  
4- Pakistan İmparatorluğu…
……..
9- Nijerya, 10, Endonezya, 11 İngiltere , 12 Fransa…. 55 ABD, 56 Rusya o gün yaşayanlar buna hiç şaşırmazlar lakin bizler bu manzaraya ölsek inanmayız.  Tarihi ve Kuranı iyi okuyanlar,  bu veya buna benzer manzaraların olma ihtimalinin büyük olduğunu kabul ederler. Koskoca Cengiz İmparatorluğunun,  kısa bir süre de ne hale geldiği helkesin malumu. 622 Yılında Medine’de Peygamberimiz tarafından kurulan İslam Devleti’nin, 20 yıl sonra Hz Ömer devrinde Nihavent savaşı ile asırlık Sasanilere son vermesi bunun en büyük belgeleri. )  
bir tarihçi şöyle bir yazı yazabilir: “Ey Dünya’yı ve Türkiye İmparatorluğunu idare edenler! Unutmayın ki 2050’li yıllara kadar ABD de sizin gibi kendisini yenilmez sanıyor, Dünyadaki diğer devletleri sinek gibi görüyordu. Elinde bulundurduğu dolar, silah, bilim ve siyasi güçle rakiplerine büyük korku salıyordu. Ne oldu?  Zulmü başına bela oldu. Karşılıksız bastığı dolarlarla tüm dünyayı ekonomik kırbaçlarla terbiye eden ABD,  bu zulme karşı Türkiye liderliğinde birleşen dünya devletlerini doları terk etmesi ile önce ekonomik, ardından siyasi ve askeri gücünü kaybederek 20 sene içinde zirveden tabana düştü. Bakın şimdi onlarla tüm dünya  “at hırsızları, pis kovboylar, zalim katliamcılar, Azteklerin Mayaalrın Kızılderililerin  katilleri “ diye alay ediyor. Dünyayı idare den sizler, bu nedenle  ABD den ve tarihten ibret alın,  adaletten ayrılmayın. Mazlumlara dost zalimlere hasım olun…! “

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.