1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 500 kişi böbrek nakli bekliyor
500 kişi böbrek nakli bekliyor

500 kişi böbrek nakli bekliyor

3-9 Kasım arası Organ Bağışı Haftası olması nedeniyle uzmanlar tarafından halk bilinçlendiriliyor. Her ne kadar organ bağışına olan önem artsa da bu yeterli düzeyde değil. Konya’da hastalar 500 böbrek, 40 karaciğer, 200 toplam nakil bekliyor.

A+A-

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Bekir Pire, Konya’da çok sayıda kişinin organ nakli beklediğini söyledi. En çok böbrek nakli bekleyenlerin bulunduğunu aktaran Pire, Konya’da 500 kişinin böbrek, 40 kişinin karaciğer, ve 200 kişinin de başka nakiller beklediğini açıkladı. Pire, “Organ bağışı kişinin hayatta iken, tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organların başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Bağışlanan organlar sadece bir yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü kararı alınması halinde kullanılmaktadır. Organ nakli beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan ve organ nakli gereken hastaların eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Sadece böbrek ve karaciğer nakli canlıdan yapılabilmektedir.”ifadelerinde bulundu.

ORGAN BAĞIŞI YAPARKEN AİLE ONAYI ŞART
Bağışlanan organların alınabilmesi için aile onayı gerektiğinden, organ bağışı yaptığınızı mutlaka yakınlarınıza da bildirin diyen Pire, “18 yaşını doldurmuş akli dengesi yerinde olan herkes; Sağlık Müdürlüklerine, hastanelere, organ nakliyle ilgili dernek, vakıf ve kuruluşlara, başvurarak doku ve organ bağışı belgesi alabilir. Sonradan fikrinizi değiştirirseniz, bağış kartınızı yırtıp atmanız ve bu karar değişikliğinizi ailenize bildirmeniz yeterlidir. Nakil yapılan organlar ise böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, ince bağırsak, kalp kapağı, kornea, pankreas, kemik, kemik iliği, deridir. Organ nakli olmak için öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan nakil merkezlerine başvurulması gerekmektedir. Başvuru sonrası hasta, nakil merkezinin organ bekleme listesine kaydedilmektedir. Yurt genelinde tespit edilen kadavra donörlerden (Beyin ölümü gerçekleşmiş kişi) bilimsel kurallara göre Sağlık Bakanlığı tarafından organ paylaşımı gerçekleşmekte ve sıradaki merkezin sıradaki uygun hastasına nakil gerçekleştirilmektedir.”ifadelerini kullandı.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ORGAN NAKLİNE ONAY VERDİ
Bazı insanların dinimiz konusunda organ bağışı yapılmalı mı yapılmamalı diye kafalarında soru işaretleri olduğunu dile getiren Pire, bu konuda da Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in açıklaması olduğunu söyledi. Sayın Diyanet işleri Başkanımız pimlerin ve fetva kurullarının, geneli itibariyle fakat belli şartlar ve tedbirler çerçevesinde tedavi amaçlı nakil ve bağış işlemlerine onay verdi. Organ nakli bekleyen insanlara hayat taşımamız gerektiğini, dini, ilmi, tıbbi, hukuki şartlar yerine geldikten sonra bizim organlarımızı bağışlamamız candan cana giden en büyük sadakadır çağrısında bulundu dedi.”diyerek konuşmasına son verdi./Elif Türkoğlu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.