1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 52-ŞAH CİHAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

52-ŞAH CİHAN

A+A-

          Hindistan’da Babürlüler Devletinin hükümdarlarından. Selim Cihangir Şah’ın oğludur. 1592 de Lahor da doğdu. Çok iyi bir tahsil gördü. Askeri sahada çok güçlü olmasına rağmen, muzaffer olamadı. O zamanın büyük âlimi İmamı Rabbanî Müceddid-i Elfi sani’ye giderek, muvaffak olmasına dua etmesi için yalvardı. Büyük İmam (ks.) babasına karşı gelmesine mani olup, nasihat etti.

     “Babana git, elini öp, gönlünü al! Yakında vefat edecek, saltanat sana kalacaktır” diye müjde verdi.

     Şah Cihan emirlerini dinledi ve arzusundan vaz geçti. Az zaman sonra 1637 ‘de babası vefat edince Agra’da “Ebu’l-muzaffer Şihabüddin” unvanı ile Babürlü tahtına çıktı. Bayındırlık işlerinde ehemmiyetli hizmetlerle beraber, İngiliz, Portekiz ve Hollandalılara karşı ülkenin menfaatlerini korudu. Eserlerinden en önemlilerinden olan Taç Mahal denilen türbedir ki, Türk mimarlık tarihinin önemli eserleri arasındadır. 75 yaşında vefat etti. Tac Mahal’de eşinin yanına defin edildi.(Türk sult, sh.381 Hindistan tarihi;cd-2,sh.193)

                                           ŞAH İSMAİL KİMDİR?

        Safevi Devletinin kurucusudur. Türklerin Hatay kabilesindendir. Babası Şeyh Haydar Şiî inancındaydı. Kurduğu devleti de bu itikat üzere teşkilatlandırdı. Bütün İslam ülkelerine adamlar göndererek, gizli ve açık Ashabı kiram ve Ehli Beyt düşmanlığı propagandası yaptırdı. Zabt ettiği yerlerde pek çok Ehlisünnet âlimini katlettirdi. Kazerun vilayetinde bulunan âlimlerin hepsini kılıçtan geçirdi.

       Bu hareket Ehl-i sünnet itikadına mensup Osmanlıların tepkisine sebeb oldu. Kazvin de Halid bin Velid radıyallahü anhın soyundan gelen Halidileri imha etti. Elbistan’ a kadar ilerleyerek Ehlisünnet Müslümanlarından binlercesini şehid etti. 1508 de Bağdada girerek büyük tahribat ve katliamda bulundu. İmamı Azam Ebu Hanife’nin, Abdulkadir-i Geylanî hazretlerinin ve daha pek çok Ehl-i Beyt, Eshabı kiram ve Ehlisünnet âliminin kabir ve türbelerini yıktırdı. Ehlisünnet Müslümanlarını katlettirdi. Anadolu’ya gönderdiği Dâîlerden Şeytan Kulu Baba Tekeli, Güney Anadolu’da faaliyet gösterip, on beş bin kişilik silahlı kuvvet hazırlayarak İkinci Bayezid Han’a isyan ettirdi. Ama bunların hepsi hak ettikleri cezalarını buldular. Doğuda ki, Özbek Han’ı şehid edip, kafatasında şarap içen bir insan azmanına karşı, Yavuz Sultan Selim Han (cennet mekân) meseleleri halletmek için üç mektup göndermesine rağmen cevap alamadı. Ve Şah İsmail Meydanlarda da görünmüyordu.

      Yavuz Sultan Selim Han, içinde ağır ifadeler ve ithamlar bulunan son mektubu gönderince, Çaldıran meydan muharebesine çıkmak zorunda kaldı. Bu mektubta;

         Osmanlı ordusunun uzun bir yoldan gelip, epey zamandır muharebe için düşman ordusu aramasına rağmen, meydana çıkan olmadığından, hükümdarların ellerindeki memleketlerin, nikâhları gibi olduğu için erkek ve yiğit olanın onu namahreme(yabancıya) çiğnetmeyeceğinden bahsedilerek, Şah İsmail’e miğfer yerine yaşmak, zırh yerine çarşaf giymesi tavsiye olunmuş” kadın elbiselerinden hırka, şal ve çarşaf gönderilmişti. Bu ağır ifadeli mektup üzerine savaşı kabul etmek zorunda kaldı. Çaldıran da, Yavuz Sultan Selim Han’ın ordusuna bir gün bile dayanamadı. Osmanlı ordusunun teknik üstünlüğü ve kuvvetli imanı karşısında Şah İsmail’in ordusu eriyip gitti. Tacını tahtını ve hanımını muharebe meydanında bırakıp kaçan Şah İsmail, Tebriz’e çekildi. Ondan sonra kendini içkiye vererek sefih bir şekilde Azerbaycan’ın Serap şehrin de geberip gitti. Daha sonra Erdebil’e getirildi.(türk s.sh.382, Osmanlı –İran siyasi münasebetler;sh.36) (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.