1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 55- RASÜLÜLLAHIN FÜTUHATNAMESİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

55- RASÜLÜLLAHIN FÜTUHATNAMESİ

A+A-

Allahın emri Cebrail as. Vasıtası ile rasülüllah Efendimizin fütuhat namesi ve dört seçme dostu ile meşvereti : (Allah onların hepsinden razı olsun)

     Safa ehli kardeşler şöyle bilsinler ki, Hz. Resulü Ekrem elli bir yaşında iken Mekke de Ümmühan’ın evinde cinabı Hak tarafından davet olunup saadetle Kudsi Şerife ayak bastıkları anda, hz. Cibrile ferman olup, Refref adlı bir Cennet Burağı getirip Hz. Risalet ile hz. Cibril tutuşup kardeş oldular.

     Hz. Cibril, Ya rasülellah; Rabbin sana selam etti. Buraka binip ve bu ipekli cennet peştemalini kuşanıp utancından örtünüp, benim arş ve kürsümü, levh ve kalemimi, kat kat cennetimi ve on sekiz bin âlemimi seyreyleyip, Cenabı ba kemalimi görsün “ buyurdu diye Allahın selam ve emirlerini bir bir Peygamberimize açıkladı ve Hz. Rasülün beline peştamal gibi bir cennet ipeği bağladı. Onun için, sanat erbabı bellerine bir peştamal kuşanırlar. Bu suretle, örtünüp her şeyde mükemmel olurlar. O gece, Hz. Peygamber, on sekiz bin alemi seyredip” Kabe kavseyni ev edna “ mertebesine vardı. Cenabı Hakkın cemalini görüp, binbir kelime söyledi. Hz. Peygamber, Cenabı Hakka yakın olup, bazıları yetmiş bin kelime konuştu derler. Yine evine dönüp yatağını sıcak buldular.

      Resulü Ekremin bu mucizesi duyulduktan sonra, Hz. Risalet,  Mekke müşrikleriyle geçinemedi. Nihayet o, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber asıl yurdunu terk edip, muhacirlerle birlikte, Cenabı Rabbil-aleminin emri ile Medine-i Münevvere ye göç eyledi.

       Medine’ye yerleştiklerinin ikinci yılında oruç farz kılınıp, Kıble, Kudüs’ten Mekke-i Mükerreme’ye çevrildi. O sene tarikat ehli olmak için, Hz. Ebu Bekir, Rasülü Ekremden cihan fakrini kabul edip biat edince, Nakşibendi tarikatının başı oldu. Sonra, Hz. Osman biat ederek Vahidi tarikatının öncüsü oldu.  Sonra Hz. Ali biat idip Halveti tarikatı imamları başı oldu.

       Hz. Peygamber, bu dört sahabeye biat veririrken el el üstüne koyup “İnnellezine yübayiuneke innema yübayiunellah yedullahi fevka eydihim....” ayeti kerimesini okudu. Cihari yari güzin hazretleri dahi el öperlerdi. Bu suretle, herbiri dört vezir makamında seccade ve kuşak sahibi oldular. Biat, ahd ve yemindir. Ahd, yemin ve kuşak”Şed” sahibi olmayan tarikat sahibi olamaz. Eğer sorarlarsa ahd kimden kaldı ?.

     Cevap: Üç Peygamberden kaldı denile. Birincisi, Hz. Ademdir ki, allahın emri ile buğday danesinden yememeye ahd etti. Ahdini tutmadığı için cennetden uzaklaştırıldı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.