1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 55- RASÜLÜLLAHIN FÜTUHATNAMESİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

55- RASÜLÜLLAHIN FÜTUHATNAMESİ

A+A-

     İkincisi, Hz. İbrahim as.dır ki, Allahü teâlanın emri ile kabeyi yapmaya ahd edip ahdinde durduğu için Halilullah oldu.

       Üçüncüsü, hz. Muhammed sav.dir ki, evvla Cihari yari güzine ahdü misak verdi.

      Ama şed ondur. Birinci Şed’i hz. Adem safi as. Cennetten çıktığı yerde, cenabı Haktan ve Meleklerden utanıp avret yerini incir yaprağı ile örttü. İkinci şed;  İbrahim as. kabeyi yaparken şedr kuşandı. Üçüncü şed, Hz. Nuh as. Gemi yaparken kuşandı.  Dördüncü şed mirac gecesinde hz. Peygamber kuşandı. Beşinci şed, hz. Ebu bekr ra. Kuşandı. Altıncı şeddi, Hz. Ömer kuşandı. Yedinci şeddi hz. Osman kuşandı.  Sekizinci şeddi, hz.Ali kuşandı. Dokuzuncu şedd, hz. Hamza kuşandı.  Onuncu şedd, hz. Halid bin velid kuşandı. Hz. Peygamberden bunlar izinli olup, seccade sahibi ve birer pir oldular. Hz. Ali dahi hz. Peygamberin sav.min saadetli huzurunda Selmani Farisiye, Hz. Ömer Umeyyei zamiriye, müezzinlerin piri, pirimiz bilali habeşi nice kimselere şedd kuşatıp hepsi hz. Aliden cihad fikrini kabül ettiler. Selmani Farisi hazretleri hz. Peygamber sav.min huzurunda yedi kimseye şedd kuşatarak onları dahi öncü yaptılar.

       Eğer sorarlarsa Şedd’in manası nedir ?. denile ki:

Şeytan nefis ile daima savaş halinde olup, şeytanın vesvesesine karşı koyarak kötülük yapmamaktadır. Tarikat kardeşinin ne olduğu ve ilk defa kardeş tutmanın kimden kaldığı sorulursa ?: Cevab: Evvela hz. Adem as.ile cebrali as.kardeş oldular. Onlarda kaldı. İkincisi, hz. İbrahim ile Cibril as.kardeş oldular. Onlarda kaldı.  Üçüncüsü hz. Muhammed as. hz. Ali ile kardeş oldular. Onlarda kaldı.  Dördüncüsü, hicret sırasında, nağarada hz. Ebu Bekr ile kardeş oldu. Onlarda kaldı.

      Sorsalar, tarikat sahibleri arasndaki cemiyet günleri helva, cefne ve takke, şedd nedir ?.

     Cevab: Cebrail as. hz. Ademe cennetteki büyük Meleklerden hediye götürdüki helva, ama Cebrailin kendi hediyeleri yufkalı ekmek ve buğday idi. Cennetten hz. Ademe arkadaş olması için tuti ve kumru kuşları götürdü. Kırlangıç kuşları, Havvanın yanıdan uçarak dünyayı dolaşarak, Hindistana yakın Serendip adasına kadar gidip hz. Ademi bulur. Sakalından birkaç tel alarak hz. Havvaya, hz. Havvanın kaküllerinden birkaç tel ayırarak hz  Ademe götürürlerdi. İşte Adem ve Havva bu kırlangıçlar vasıtasiyle Zil-hıccenin onuncu günü Arafat dağında buluştukları için, odağa Arafe dağı derler. İşte, ta o zamandan beri Kırlangıç, insana yakın olup kaçınmaz derler.

     Dört selamet kapusunun ne olduğu sorulursa:

Cevab: Şeriat, tarikat, hakikat ve marifet kapılarıdır.

      Bunların ahkamının ne olduğu sorusuna cevab: Şeriat, dıştan ve içten Hz. Peygamberin şeriatına uymaktır.

      Tarikaet: Din ve imanı güzelce bilip müslim olmaktır. Hakikat, bütün dünya ilgilerinden uzaklaşmaktır. Marifet, Allahı bilmektir. “Men arafe nefsehü fekat arafe rabbehü” manası gereğince, kendi nefsinden eksikliği bilip, kendini aciz ve yaradanı  kadir bilmektir.(Evliya ç.s.c.1.s.339.340.341) (Devam edecek)  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.