1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 56- HAZRETİ ŞAYA’NIN HUTBESİNDEN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

56- HAZRETİ ŞAYA’NIN HUTBESİNDEN

A+A-

Vay şu hatalı kavme ki, ölümün kendine nereden geldiği idrak etmiyorlar. Deve bile vatanını hatırlarda ona döner gelir. Eşek bile üzerinde doyduğu bağı hatırlarda ona rücu eder. Öküz bile semizlendiği şenleği hatırlarda ona avdet eder. Bu kavim ise, deve değil, eşek değil, akıl sahipleri oldukları halde. Ölümün kendilerine nereden gelriğini farketmiyorlar. Ben onlara bir temsil yapacağım dinlesinlen ! söyle onlara !

     Bir zaman, boş, harap ölü bir arazi vardı. Bunun kuvvetli ve bilgili birde sahibi vardı ki, onu imara başlamıştı. Kendi kuvvetliyken arazisinin harap olmasını veya “Bilgili iken bırakmadı” desinler istemedi. Etrafını duvarla çevirdi. İçinede sağlam bir köşk yaptı. Ortasından ırmak geçirdi. Zeytinden, nardan, hurmadan, üzümden ve türlü türlü meyvlerin hepsinden çeşit çeşit ağaçlar dikti. Onu kuvvetli ve güvenilir bir muhafızın himayesine bırakıp büyümesini beklemeye başladı.

    Zaman geldi ağaçlar tomurcuklandı. Ancak meyveleri keçi boynuzu çıktı, o vakit :

     “ Ay bu ne fena yer, bunun duvarını yıkalım, ağaçlarını yakalım, ırmağını kapayalım, bekçisini yakalayalım. Olduğu gibi harap olsun, refahtan eser kalmasın” dediler. Allahü Teala buyurdu ki: “ O duvar benim zimmetim, köşk şeriatım, nehir kitabım, muhafız Peygamberim, dikilen ağaçlarda insanlar, o ağaçların çıkardığı keçi boynuzu da onların kötü amelleri. Bende onlara kendilerinin hazırladıkları kararı hükmettim. Bu onlara allahın darbedici bir mesel, getirdiği bir misaldir”.

              YAHYA PEYGAMBER AS. 

   İki şeriat ile amel etme, ilk defa hz. Yahya as.a nasib olmuştur.1 Musa as.ın. 2. İsa asın şeriatı.

 ALLAH YOLUNDA İLK KILINÇ SIYIRAN

Allah yolunda ilk kılınç sıyıran Hz. Zübeyirdir. Mekke de iken “Muhammed yakalandı “ diye bir haber duydu. Yardımına koşup kurtarmak üzere kılıcını çekerek ileri atıldı.

 MÜŞRİKLERİN MÜSLÜMANLARA MÜCADELESİ

     Bu devreler, başlıca beş safhada toplanmaktadır. Birincisi, alay ve istihza devresi. İkincisi, hakaretler devresi. Üçüncüsü, işkenceler devresi. Dördüncüsü, münasebet kesme devresi. Beşincisi ve sonuncusu da şiddet devresidir.

              İSLAMDA İLK ŞEHİDLER

       Hz. Yasir, bir ayağı bir deveye, diğer bir deveye bağlanarak, develer aksi istikamete sürülerek vahşiyane bir şekilde şehid edilmiştir.

         Hanımı hz. Sümeyye de, kocasına yapılan bu canavarlık karşısında Ebu Cehile ağır sözler sarf etmişti. Bundan dolayı iki devenin arasına bağlanarak Ebu Cehil tarafından mahrem yerine atılan ok ve mızrak darbesiyle utanç verici ve feci bir şekilde şehid edildi. İslam dinin de ilk önce şehadet şerbetini içenler, bu karıkoca olmumuştur. (Devam edecek)  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.